Zemřel jeden z posledních lidí, kteří přežili pobyt v nacistickém táboře Sobibor. Bylo mu 96 let

Ve věku 96 let zemřel Arkadij Vajspapir, jeden z posledních svědků, kteří přežili pobyt v nacistickém vyhlazovacím táboře Sobibor na východě Polska. Informoval o tom v pondělí berlínský památník zavražděných evropských Židů s tím, že Vajspapir zemřel už 11. ledna v Kyjevě.

Berlín (Aktualizováno: 23:56 29. 1. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sobibor

Sobibor | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vajspapira zajali Němci, když sloužil v Rudé armádě a v roce 1943 ho transportovali do Sobiboru v okupovaném Polsku, protože byl Žid. Byl jedním z mála vězněných, kteří unikli bezprostřední smrti v plynové komoře a místo toho byl poslán na práci.

Z oktávy do vězení aneb zlomená křídla. Příběh jednoho z nejmladších politických vězňů

Číst článek

V říjnu 1943 vězni v Sobiboru zorganizovali povstání proti dozorcům a kolem desítky jich se jim podařilo zabít. Vajspapir byl jedním z osmi organizátorů akce, na jejímž konci se podařilo uprchnout přibližně polovině z 600 vězňů.

Stovka z nich byla dopadena téměř okamžitě a z dalších 200, kterým se podařilo utéct dál, jich válku přežilo jen 47, včetně Vajspapira.

Po povstání nacisté zbývající vězně postříleli a tábor srovnali se zemí. Od března 1942 do října 1943 bylo v Sobiboru zabito 167 000 lidí, až na výjimky Židů.

Vajspapir, který se narodil na jižní Ukrajině, přišel za okupace o celou rodinu. Po válce se oženil a měl dva syny. Žil a pracoval na východě Ukrajiny. V roce 1994 odešel do důchodu a přestěhoval se do Kyjeva.

Po Vajspapirově smrti se okruh lidí, kteří přežili Sobibor, zúžil na čtyři osoby, uvedl mluvčí osvětimského muzea Pawel Sawicki.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme