‚Je tu práce pro několik generací.‘ Archeologové v Maroku našli zemědělský komplex starý 5000 let

V oblasti Vádí Baht nedaleko marockého hlavního města Rabatu našel mezinárodní tým archeologů rozsáhlý zemědělský komplex starý 5000 let, který sloužil k produkci a skladování jídla. Jeho objevení dokazuje užší kontakty mezi africkým a evropským kontinentem, než se předpokládalo, napsal francouzský deník Le Monde.

Casablanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na objevení neolitické vesnice, kterou lze velikostí přirovnat k městu Troja na začátku doby bronzové, se podílel mezinárodní tým složený z Maročanů, Britů a Italů. Archeologové odhadují, že zde žilo až 2000 lidí. „Nejméně po dobu pěti století se na ploše devíti až deseti hektarů rozvinula zemědělská práce. Stalo se tak někdy mezi čtvrtým a třetím tisíciletím před naším letopočtem,“ uvedl archeologický tým.

Největším přínosem je objev sil, což jsou zdobené nádoby, které sloužily k přechovávání obilí a ječmene. Takové nádoby se doposud našly pouze na Pyrenejském poloostrově. Právě jejich nalezení dokládá silné propojení mezi oběma břehy Středozemního moře.

„Je tu práce pro několik generací,“ řekl vedoucí marockého Národního institutu archeologických věd (Insap) Abdal Džalíl Búzúggár. Tento objev však podle něj znamená, že stupeň vyspělosti lidí, kteří žili v oblasti Vádí Baht, lze srovnat s evropskou civilizací ze stejné doby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme