Mezinárodní den památky obětí holokaustu si připomínají lidé ve světě i v Česku. Například v Terezíně tradičním průvodem světel nebo vystoupením Dismanova rozhlasového dětského souboru.
Státní agentura pro správu lesů nabízí veřejnosti každoročně od května do září možnost zapojit se do pastevectví na státem vlastněných pozemcích v tradiční finské krajině.
Z průzkumů totiž vyplývá, že problémem mladých lidí není to, že by nevěřili ve změnu klimatu. Ale frustrace z toho, že s ní nedokážou nic udělat, popisuje Martin Kříž z projektu Učím o klimatu.
47:06
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Jiří Pradáč onemocněl v Terezíně úplavicí, trpěl nesnesitelnými bolestmi břicha a průjmy. Po několika dnech na ošetřovně se zesláblý vrátil do pracovní jednotky.
Hra bude komplexnější a realističtější a bude se prakticky odehrávat ve třech různých lokacích, řekl ředitel studia Warhorse Martin Frývaldský. Pokračování Kingdom Come: Deliverance vyjde 4. února.
Implantáty fungují tak, že člověku při operaci vloží do lebky malý „kontejner“ s výpočetním čipem a baterií. S mozkovou tkání pak zařízení propojuje 64 jemných vláken.
Už pár let poté, co se v pohraničních oblastech Čech odehrála výměna obyvatel, bylo jasné, že se tato demograficko-sociální akce neobešla bez potíží. A to nikoli malých.
Laser umí napodobit žár nitra hvězd i sílu kosmického záření. Speciální díl natáčeli reportéři Ondřej Vaňura a Martin Pařízek v laserovém centru v Dolních Břežanech.
Když v roce 1948 vyhlásili v Sovětském svazu Stalinův plán na přetvoření přírody, bylo vcelku jasné, že stejně se zachovají i českoslovenští komunisté.
„Je to těžko uchopitelné, když i vládní politici běžně vysílají humorná videa právě na čínském TikToku,“ říká v pořadu Jak to vidí… expertka na komunikaci Denisa Hejlová.
Instagram a Facebook v nedávné době omezily příspěvky několika poskytovatelů potratových pilulek. Instagram dokonce pozastavil účty několika z nich a skryl je před zobrazením ve vyhledávání.
Ledovec s názvem A23a, který se původně oddělil od Antarktidy už v roce 1986, je největším na světě. Podle serveru je dvakrát tak velký jako Londýn, jeho tloušťka je 400 metrů a váží téměř bilion tun.
Kampaň Free Our Feeds chce vytvořit síť aplikací založených na protokolu AT, což je technologie s otevřeným zdrojovým kódem, která stojí za aplikací sociální sítě Bluesky.
„Spojené státy a Čína byly v rozvoji AI napřed už několik let. Umělá inteligence se vyvíjela zároveň s digitálními technologiemi a tam Evropa nikdy netahala za silnější konec lana“ shrnuje Jourová.
„U některých zvířat byly tyto extrémně protáhlé špičáky opravdu ostré, ale pravděpodobně byly také velmi náchylné ke zlomení,“ říká paleontoložka Emily Rayfieldová z Bristolské univerzity.
„V obrovském otevřeném prostoru musí pomoci i letadla ze vzduchu,“ říká Olga Ryparová, autorka vzdělávacího projektu Olinium, který si dává za cíl přibližovat chemii na sociálních sítích.
„Cenzura je to, že něco utajíte nebo potlačíte. Ten zákon naopak nastavuje víc pravidel proti neopodstatněnému mazání obsahu,“ dodává Gregorová k evropské legislativě.
První české denáry z 10. století byly podle expertů prakticky z čistého stříbra. Pozdější ražby ale panovníci začaly ředit mědí. Historici předpokládají, že hodnotu denárů si lidé uměli sami ověřit.
Donald Trump by chtěl, aby na Marsu astronauti vztyčili vlajku s hvězdami a pruhy. Experti ohledně toho ale poukazují na technické překážky, ale i otázku radiace v meziplanetárním prostoru.
Nový americký prezident Donald Trump představil projekt s názvem Stargate (Hvězdná brána), v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat 500 miliard dolarů do infrastruktury pro AI.
Měsíčníci žijí ve všech světových oceánech a mohou dorůstat délky kolem dvou metrů, nejmohutnější jedinci pak až tří metrů. Předpokládá se, že v zajetí se mohou dožít až deseti let.
„Váš počítač napadl virus.“ Tak může vypadat varovná zpráva, která na vás vyskočí při prohlížení webových stránek. Podvodná zpráva se do počítače nejčastěji dostane přes navrženou webovou stránku.
Od úterý je na oběžné dráze český satelit SATurnin-1. Ten má za úkol denně pořídit až sto snímků Země. SATurnin-1 je dosud největší česká družice, Celkově ale patří k malým.
Hlavní cenu Nadace Neuron za celoživotní přínos vědě získal v neděli večer při ceremoniálu v Národním muzeu fyzikální chemik Pavel Jungwirth. Nadace laureátům rozdala dohromady 5,5 milionu korun.
Factcheckeři mohli navrhovat, aby například Facebook označoval některé příspěvky jako nepravdivé, přidával k nim texty uvádějící je na pravou míru a snižoval jejich dosah.
„Když dnes tam nahoru na oběžnou dráhu, do kosmického prostoru posíláme desítky družic každý týden, už tam pomalinku začíná být plno,“ přibližuje sedmnáctiletý kosmický inženýr Simon Klinga.