Laser umí napodobit žár nitra hvězd i sílu kosmického záření. Speciální díl natáčeli reportéři Ondřej Vaňura a Martin Pařízek v laserovém centru v Dolních Břežanech.
První fáze výcviku trvala asi 260 hodin. Svoboda se učil od těch nejlepších. Jako záložní astronaut Evropské kosmické agentury bude ve výcviku pokračovat i v roce 2025. Věří, že se do vesmíru dostane.
„Dají se tady dělat různé ukázky experimentů nebo demonstrace fyzikálních principů v beztížném stavu, které na Zemi dělat nelze,“ popisuje český astronaut.
„Starost o půdu, o vodu, o krajinu není jenom věc zemědělců, je to věc celé společnosti, protože přece všichni potřebujeme dobrou, kvalitní čistou vodu, potraviny,“ říká biolog Miroslav Šimek.
Národní dopravní informační centrum v Ostravě je hlavním neuralgickým bodem sdílení informací o dění na českých silnicích. Sbíhají se sem data o nehodách a uzavírkách z celého Česka.
Uvnitř pradědského vysílače jsou i velké akumulační nádrže na teplou vodu, záložní diesel agregát a další věci. Než všechno ve spleti chodeb a schodů projdete, nachodíte i dva kilometry.
V druhém díle seriálu Do výšek i do podzemí zůstáváme při zemi – na dálnicích. Každou noc na některé úseky vyrážejí silničáři. I obyčejné sekání trávy pro ně přitom může znamenat nebezpečí.
„Adaptace na teplo trvá řádově osm až čtrnáct dní a je mnohem účinnější a rychlejší u lidí, kteří už jsou nějakým způsobem trénovaní,“ říká Vladimír Tuka.
Robot je konstruovaný tak, aby se hned dokázal zorientovat v jakémkoli neznámém prostředí, například v chodbě nebo jeskyni. Využívá k tomu právě prostorové senzory.
Vytvoř mi jarní menu vhodné pro pražskou restauraci. I tak může v praxi vypadat úkol pro umělou inteligenci. Jak se prosazuje v gastronomii? A co na ni říkají ostřílení kuchaři?
Každé letadlo musí pravidelně na kontrolu a aerolinky využívají toho, že je v zimních měsících provoz slabší než jindy. V pražské Ruzyni mají proto technici napilno.
Nová metoda znamená, že mléko se nemusí tolik zahřívat. Místo toho na něj ale opakovaně působí veliký tlak. Výsledky výzkumu jsou podle vědců slibné, k použití pak není pouhých pět procent tekutiny.
Ropovod Družba má z evropského zákazu dovozu ruské ropy z roku 2022 dočasnou výjimku, a ruská ropa tak do Česka dále proudí. To by mělo skončit na sklonku roku 2024.
Nová magnetická rezonance váží 7 tun a v laboratoři kvůli ní museli vyměnit i podlahy. Vědci chtějí s její pomocí v budoucnu zkoumat třeba srdce nebo transplantované buňky.