„Neděláme jenom sport, ale i různé volnočasové aktivity, učíme děti novým věcem. Necháváme je ale, aby se samy rozhodovaly, co je pro ně nejlepší,“ vysvětluje dobrovolná hasička Adéla Šaňková.
„Řekli jsme si, že je škoda, že na horách hornictví v podstatě úplně zaniklo,“ říká předseda hornického spolku Filip Samko v seriálu Narozeni do svobody o inspirativních mladých lidech.
Vědci zaznamenávali, na jaké potraviny a jak dlouho se na ně děti dívaly. Podle Dany Hübelové z Mendelovy univerzity tak zjistí, co děti na jídlech láká.
Víte, kdo byl smetiprach neboli prášek? Byl to mlynářský učeň, který žil s ostatní chasou v šalandě a spal na brdochu. Při práci používal mimo jiné namrskovačku. A bez hasačerta by mlýn nefungoval.
„Osamění je nedostatek sociálních vztahů nebo jsou vztahy pokrouceny tak, že člověk nemá chuť v nich pokračovat z tisíce důvodů – obvykle velmi malicherných,“ vysvětluje psycholog Jan Lašek.
Psycholožka Iva Moravcová si prošla syndromem vyhoření a své zkušenosti popsala v knize Zářit a nevyhořet. Jak psychická nepohoda souvisí s biorytmy? A jaký vliv má pohyb?
Podle studie OECD téměř pětina lidí ve věku mezi 16 a 65 lety neprokazuje lepší výsledky v testech z matematiky a čtení, než by se očekávalo od žáků základních škol.
Tlačítka jsou napojená na dispečink městské policie, která tak může lidem v případě potřeby rychle pomoci. Loni bylo v 55 případech následně nutné volat zdravotníky.
Sejít se, zahrát si něco s míčem, popovídat si a hlavně zakousnout něco opravdu českého je pro české a slovenské krajany v New Yorku letitá předvánoční tradice.
„Můžeme klepat na dveře úředníků, politiků, můžeme s nimi mluvit, můžeme měnit jejich postoje, když se zadaří. To mi přijde fantastické,“ říká dobrovolnice z Ústí nad Labem Míša Valášková.
Abertamy jsou městem s více než 150letou tradicí zaniklé výroby kožených rukavic. Díky místnímu muzeu však odkaz na rukavičkářské řemeslo přetrval až do dnešních dnů.
Prudký nárůst energie a pak náhlý útlum, vykresluje působení tyčinek a rychlých cukrů Pavlína Mähringová, autorka Svačinkové bichle, která pro rodiče shromáždila na dvě stě tipů, jak svačit lépe.
Více znalostí o kybernetické bezpečnosti, i když méně odborných, by měli získat žáci všech základních a středních škol. To vyplývá z revize rámcových vzdělávacích programů v informatice.
V uplynulých deseti letech se počty nemocných pohybovaly jen kolem pěti stovek ročně. Letos se černým kašlem nakazilo přes 36 tisíc lidí. Necelá tisícovka nakažených pak skončila v nemocnici.
„Jsem rád, že mám příležitost vidět proces a podílet se na procesu, kde se vytváří politiky a kde padají důležitá rozhodnutí,“ říká 26letý Pavel Dostalík v seriálu Narozeni do svobody.
V Česku ubývá mladých, kteří plánují v příštích třech letech děti. „Je to otázka bezpečnostní situace,“ říká poslankyně Jílková. „Některé důvody jsou iracionální,“ komentuje poslanec Juchelka.
„Přístroj jel celých 15 let na plný dvousměnný provoz. Řádově se jedná o 600 až 700 pacientů za rok,“ vypočítává přednosta ostravské onkologické kliniky Jakub Cvek.
Paní Marie žije v Jamném na Jihlavsku. Když se její domek dostal do stavu, že už ho jako osamělá důchodkyně nemohla opravit, nabídli jí z obecního úřadu možnost žít v obecním bytě.
Pojišťovně chybí zhruba miliarda a 400 milionů korun. Menším nemocnicím proto posílá peníze několik dní po splatnosti, velkým dokonce s měsíčním zpožděním.
„Mnozí mladí lidé čelí zvýšenému stresu, úzkostem a narůstajícím případům syndromu vyhoření již během studia. Pozitivní je však rostoucí povědomí o duševním zdraví,“ myslí si Karolína Faberová.
Neumíme snášet bezmoc,“ upozorňuje psycholog Daniel Štrobl. „Historicky byla bezmoc přirozenou součástí života každého jedince. Neboť možnosti ovlivňovat svůj život máme až v posledních sto letech.“
„Svoboda je stav, kdy člověk může dělat věci, co chce, bez pocitu kontroly. V covidu jsme o ni trochu přišli,“ říká zakladatel spolku Rožmitál Vespolek Tomáš Brettl v rámci cyklu Narozeni do svobody.
„Část rodičů se uchyluje k fyzickým trestům a k týrání v rámci nějaké své bezradnosti ve výchově,“ říká psycholožka Zora Dušková pro Radiožurnál v rámci seriálu Volání o pomoc.