Už bezmála sto let se z uličky u pařížského Trocadéra line nezaměnitelná vůně laku, vosku a lepidla. Vychází z ateliéru, kterému se říká Dům rámečku. Rodinnou dílnu provozují sestry Hinda a Corrine.
Mezinárodní porota druhým rokem nebyla limitována věkovou hranicí 35 let, nedodržela ji u dvou oceněných. O cenu se ucházeli jak jednotlivci, tak kolektivy.
Předloni dostal František „Franta“ Mertl vyznamenání Za zásluhy od prezidenta republiky a v pátek mu začíná velká výstava v Jízdárně na Pražském hradě.
Ministerstvo kultury zapsalo výrobu modrotiskových forem do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR. Královéhradecký kraj má na tomto seznamu zapsané již tři položky.
„Mám vlastně ráda, když si lidé věří, když se mají rádi – a to bychom se měli naučit všichni, přijímat se tak, jak vypadáme,“ nabádá fotografka Jungrová.
„To, co se změní, že bude vstupenka do stále expozice a na výstavy a další vstupenka obsahující i vstup k La Giocondě (další název obrazu),“ uvedla Des Carsová. Kolik bude příplatek činit, neřekla.
Vozmistryně byla poslední roky skrytá v prostorách královopolského nádraží, které teď železničáři přestavují. Ještě před jeho demolicí se ale Správa železnic ozvala Muzeu města Brna.
Van Gogh portrét rybáře s bílým plnovousem, který kouří dýmku a plete síť, namaloval v roce 1889 během svého pobytu v psychiatrické léčebně na jihu Francie, uvedl web stanice CNN.
Poslední velká renovace s otevřením současného vstupu byla dokončena v roce 1989. Podle ředitele muzea je v současnosti návštěva Louvru „fyzickým utrpením“.
Secesní mistr Alfons Mucha má v Praze od pátku nové muzeum. Díla největšího dekorativního umělce světa vystavují v zrekonstruovaném paláci Savarin. Nabídne až na 150 exponátů.
V dopise francouzské ministryni kultury Rachidě Datiové, který zveřejnil pařížský deník Le Parisien, šéf muzea Laurence des Cars varoval, že stovky let stará budova je v žalostném stavu.
Přesně touto cestou se před necelý rokem rozhodla jít Oblastní Galerie v Liberci. Systém dobrovolného vstupného tam platí na stálé expozice, za krátkodobé výstavy návštěvník stále musí zaplatit.
Sklářského mistra Pečinka nepodarky nemrzí. „Vypadá to jako chyba častokrát, ale ta chyba po čase ukáže nový směr. Takže jsem strašně moc věcí zkazil, abych se něco naučil,“ líčí Jiří Pačinek.
„Výstavy děláme i pro školy a snažíme se mladou generaci, která žije jiným stylem, u výstavních panelů udržet,“ popisují pro Radiožurnál šéfredaktoři ČTK.
Nejdražším se stal obraz Petrklíče od autora Jindřicha Štyrského, za který nový majitel zaplatil včetně aukční přirážky 5,2 milionu korun, řekl ředitel aukčního domu Jiří Rybář.
Ač učí práci s hlínou či dřevem, blíží se podle designéra Němečka doba, kdy bude práce ve virtuálním prostředí přirozená. Nenahraditelná je ovšem zkušenost s cizí kulturou.
Olej Země je největším obrazem, který Šíma namaloval. Do nedělní aukce šel s vyvolávací cenou deset milionů korun. Nakonec se jeho cena dostala na 50,4 milionu korun bez započtení aukční přirážky.
Procházkův dosavadní aukční rekord pocházel z loňského dubna. Obraz nazvaný Kouzelnické zátiší byl tehdy vydražen za 14,63 milionu korun včetně přirážky.
Tento obří mural, jak se velkoplošným malbám říká, pokrývá fasádu distribučního centra o rozloze 6 200 metrů čterečních a zachycuje panorama historického jádra Chebu.
Kolem jeho děl v brněnských ulicích chodí denně tisíce lidí. Většina už v nich pozná rukopis streetartového umělce TIMA. Jen málokdo ale ví, kdo to doopravdy je.
„Toto není jen umělecké dílo, představuje kulturní fenomén, který překlenuje světy umění, memes a kryptoměnové komunity,“ uvedl majitel v prohlášení adresovaném Sotheby’s.
Zloději ukradli portréty britské královny Alžběty II. a dánské královny Markéty II. Obraz nizozemské královny Beatrix a svazijské královny Ntombi Tfwala zůstaly ležet na ulici, když se dali na útěk.