Ekologie, feminismus, konflikty. Cenu Jindřicha Chalupeckého letos získali Adamec, Lungová a Rossí

Laureáty Ceny Jindřicha Chalupeckého se letos stali výtvarnice Barbora Lungová, Karolína Rossí a umělec pracující s keramikou Dominik Adamec. Předávání cen se v pátek večer uskutečnilo ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci v Praze. Mezinárodní porota druhým rokem nebyla limitována věkovou hranicí 35 let, nedodržela ji u dvou oceněných. O cenu se ucházeli jak jednotlivci, tak kolektivy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekty zahrnovaly jak malby, tak sochy, digitální média, intermediální umění a kombinace technik. Mezi zpracovávanými tématy převládaly ekologie, reflexe aktuálních konfliktů a globální krize, feminismus či kritika patriarchální společnosti. Umělci rovněž reagovali na posthumanismus jako směr, který se zabývá vizí života na Zemi bez člověka v jeho centru a také otázkami kolem technologií.

14:07

Pražský hrad otevírá svou největší výstavu roku. ‚Franta‘ Mertl pořádá první tuzemskou retrospektivu

Číst článek

Ocenění

U Adamce porota ocenila keramické práce, v nichž nerespektuje tradiční vědecké dělení organismů. Podle hodnocení jeho sochy kombinují humor, teoretickou hloubku a cit. Adamec často modeluje nové biologické a technické hybridy. „Formuje vlastní fantazijní světy a bytosti inspirované českou surrealistickou tradicí,“ uvedla porota o umělci, který se narodil v roce 1995, absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění a studuje nyní v Berlíně.

Barbora Lungová prostřednictvím svých maleb zobrazuje moc, patriarchát a genderové stereotypy. Porota vyzdvihla Duhovou zahradu, v níž Lungová propojila kulturu sexuálních menšin s biodiverzitou. Angažovaná práce autorky narozené v roce 1977 je podle hodnocení poroty odvážná, silná a odráží také vzdor i zranitelnost.

Tvorba Karolíny Rossí zahrnuje malbu, akvarelovou koláž a prostorové instalace, inspirované mystickou filozofií a také islámskou mystikou, súfismem. „Pohybuje se na pomezí spirituality, feminismu a ekologie,“ stojí v hodnocení poroty o autorce narozené v roce 1983.

Slavnostní vyhlášení Ceny Jindřicha Chalupeckého | Foto: Markéta Černá

Střídání v čele

Letošní Chalupeckého ceny jsou poslední pod vedením dlouholeté ředitelky Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karin Kottové. Od dubna Kottovou v čele společnosti v dlouho předem avizované výměně vystřídá dosavadní kurátorka a kritička umění Tereza Jindrová. Jindrová před rokem uspěla ve výběrovém řízení, s Kottovou dosud úzce spolupracovala.

23:14

Nahota začíná být opět nepřípustná, otáčíme se k puritánskému přístupu, myslí si fotografka Jungrová

Číst článek

„Jsem pyšná na to, v jakém stavu je Cena Jindřicha Chalupeckého po několikaletém období změn. Věřím, že jsme společným úsilím našli model, který odpovídá potřebám současné umělecké scény v mezinárodním měřítku,“ uvedla Kottová.

Výstava letos udělených cen začne ve čtvrtek 25. září v pražském Veletržním paláci. Vedle uměleckých projektů všech tří oceněných nabídne díla hostující holandské malířky Kinke Kooiové a diskuse o umění.

Výstavu loňského ročníku lze vidět do letošního 23. února v Moravské galerii v Brně. Laureáty se loni stali audiovizuální umělec a fotograf Oskar Helcel, výtvarnice Judita Levitnerová a umělecký No Fun Kolektiv.

Slavnostní vyhlášení Ceny Jindřicha Chalupeckého | Foto: Markéta Černá

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme