Jak se daří letošní, už 21. české výpravě na Antarktidě? A jaký je vůbec život v této odlehlé a nehostinné oblasti? Rozhovor s geografem a geologem doc. Mgr. Danielem Nývltem, Ph.D.
Jiřina Bartůňková je přednostka Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol. S jakou vizí před 30 lety pracoviště spoluzakládala? A které nemoci do jejího oboru spadají?
Mezinárodní vědecký institut se zabývá výzkumem neurodegenerativních onemocnění, jako je alzheimer. Čeští vědci spolupracují výzkumnými středisky v Německu a ve Francii.
Chatovací robot DeepSeek překvapil celý svět. „Je to pořád velký jazykový model. Zároveň je ale obohacený o ‚přemýšlející‘ složku pokročilejších modelů,“ vysvětluje expert na AI Jan Romportl.
Hlavní cenu Nadace Neuron za celoživotní přínos vědě získal v neděli večer při ceremoniálu v Národním muzeu fyzikální chemik Pavel Jungwirth. Nadace laureátům rozdala dohromady 5,5 milionu korun.
„Průměrná teplota poprvé v dějinách České republiky přesáhla 10 stupňů,“ konstatoval pro Radiožurnál klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe Miroslav Trnka.
Zaměřili se na konkrétní typ, který se teď používá třeba v pleťové kosmetice. Smíchali ho se zeminou a vyseli do ní salát a kukuřici, které vyrostly o poznání hůř než rostliny v normálním substrátu.
Soutěže Staň se superdialektologem pořádá Akademie věd. K účasti stačí studentům chytrý telefon nebo diktafon a návštěva u někoho, kdo mluví hanácky, slovácky, lašsky nebo jiným nářečím.
První fáze výcviku trvala asi 260 hodin. Svoboda se učil od těch nejlepších. Jako záložní astronaut Evropské kosmické agentury bude ve výcviku pokračovat i v roce 2025. Věří, že se do vesmíru dostane.
Skleněná spirála má jedinečnou konstrukci bez ocelových výztuží, která bude první svého druhu v Japonsku. Ósaka je ale v seizmicky aktivní oblasti, a tak nebylo jednoduché získat stavební povolení.
Rychlejší, přesnější, šetrnější, a ještě ke všemu český. Takový je nový katetr, který kardiologům z Nemocnice Na Homolce nově pomáhá v léčbě pacientů s fibrilací srdečních síní.
Maso budoucnosti by v sobě mohlo mít jen jednu zvířecí buňku. Alespoň takový je základ suroviny pro zvířecí krmivo vyvinuté českým start-upem Bene Meat. Nedávno za něj dostal i ocenění Česká hlava.
Američtí vědci naučili potkany jezdit po laboratoři speciálním potkaním autíčkem. Zjistili, že radost může ovlivňovat chemické procesy v mozku podobně jako léky.
„Léčivo bez destiček poškozuje i zdravé buňky, zatímco destička je nasměruje k nádorovým buňkám a těm zdravým neublíží,“ říká Ludmila Žárská z Univerzity Palackého.
Miliony lidí v Indii mají čistší pitnou vodu díky nanočásticovým filtrům. Špičkové technologie nemusejí být drahé a mohou spolehlivě fungovat i na venkově.
Do vodních toků se dostává také fosfor a dusík, ať už z domácností, nebo se zbytky hnojiv z polí. Vědci se proto se svými bioreaktory zaměřili taky na ně.
Jungwirthův tým jako první na světě popsal zákonitosti nové třídy magnetických látek. Altermagnety sice nedrží na ledničce, ale dají se na ně ukládat data. A to tisíckrát rychleji než na počítači.
Jihočeští vědci objevili v přehradě Římov už několik desítek virů. Budvirus je ale výjimečný. Ničí řasy a tím zvyšuje kvalitu vody v Římovské přehradě.
Slaná voda způsobí, že se materiál rychle rozpadne na původní monomery, dále se pak postupně rozkládá vlivem bakterií v oceánu nebo v půdě mořského dna.
V současné době je japonský domácí trh závislý na dovozu. Černé lanýže rostou v zemi přirozeně, metody jejich pěstování ale stále nejsou dostatečně rozvinuté.