První fáze výcviku trvala asi 260 hodin. Svoboda se učil od těch nejlepších. Jako záložní astronaut Evropské kosmické agentury bude ve výcviku pokračovat i v roce 2025. Věří, že se do vesmíru dostane.
Skleněná spirála má jedinečnou konstrukci bez ocelových výztuží, která bude první svého druhu v Japonsku. Ósaka je ale v seizmicky aktivní oblasti, a tak nebylo jednoduché získat stavební povolení.
Rychlejší, přesnější, šetrnější, a ještě ke všemu český. Takový je nový katetr, který kardiologům z Nemocnice Na Homolce nově pomáhá v léčbě pacientů s fibrilací srdečních síní.
Maso budoucnosti by v sobě mohlo mít jen jednu zvířecí buňku. Alespoň takový je základ suroviny pro zvířecí krmivo vyvinuté českým start-upem Bene Meat. Nedávno za něj dostal i ocenění Česká hlava.
Američtí vědci naučili potkany jezdit po laboratoři speciálním potkaním autíčkem. Zjistili, že radost může ovlivňovat chemické procesy v mozku podobně jako léky.
„Léčivo bez destiček poškozuje i zdravé buňky, zatímco destička je nasměruje k nádorovým buňkám a těm zdravým neublíží,“ říká Ludmila Žárská z Univerzity Palackého.
Miliony lidí v Indii mají čistší pitnou vodu díky nanočásticovým filtrům. Špičkové technologie nemusejí být drahé a mohou spolehlivě fungovat i na venkově.
Do vodních toků se dostává také fosfor a dusík, ať už z domácností, nebo se zbytky hnojiv z polí. Vědci se proto se svými bioreaktory zaměřili taky na ně.
Jungwirthův tým jako první na světě popsal zákonitosti nové třídy magnetických látek. Altermagnety sice nedrží na ledničce, ale dají se na ně ukládat data. A to tisíckrát rychleji než na počítači.
Jihočeští vědci objevili v přehradě Římov už několik desítek virů. Budvirus je ale výjimečný. Ničí řasy a tím zvyšuje kvalitu vody v Římovské přehradě.
Slaná voda způsobí, že se materiál rychle rozpadne na původní monomery, dále se pak postupně rozkládá vlivem bakterií v oceánu nebo v půdě mořského dna.
V současné době je japonský domácí trh závislý na dovozu. Černé lanýže rostou v zemi přirozeně, metody jejich pěstování ale stále nejsou dostatečně rozvinuté.
Vědci z Masarykovy univerzity objevili nový způsob, jakým se viry dostávají dovnitř buňky, kterou chtějí napadnout. Objev může pomoci při vývoji nových léků proti enterovirům.
V mateřské školce v Praze se do testování po souhlasu rodičů zapojilo asi 15 dětí. Na obrázcích před sebou vidí citrón, banán, pomeranč nebo květiny. Podobné navoněné fixky používají i lékaři.
Říjen byl patnáctý měsíc v šestnáctiměsíčním období, kdy průměrná globální teplota vzduchu při zemském povrchu byla více než 1,5 stupně nad předindustriální úrovní.
Rusko v úterý časně ráno vypustilo raketu Sojuz nesoucí celkem 55 družic včetně dvou íránských. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ruskou kosmickou agenturu Roskosmos.
Inspiraci našel tým u jedné ze svých členek, která pracuje v Alzheimer centru. Ta je upozornila na skutečnost, že příprava léků zabere několik hodin denně, ve větších centrech to může být až 6 hodin.
Experimentální fyzik z Technické univerzity Ostrava Jan Schäfer se podílí na výzkumu plazmatu, které se může stát zdrojem energie budoucnosti. „Je to ohromně komplexní záležitost,“ vysvětluje fyzik.
18letý Tomáš je v Ústavu fyziky plazmatu veden jako mladší vědecký pracovník, je také držitelem mnoha prestižních ocenění a kromě jiného sestrojil zařízení, které umí čistit vodu od škodlivých látek.
Nová studie říká, že zvířata podobný výraz tváře ukazují v jiných kontextech. „Nejen když se dívají na pána nebo na sebe, ale i když jsou sama,“ upozorňuje evoluční biolog Kratochvíl.
Zjištění vědců z americké Severozápadní univerzity je jedním ze střípků poznatků, které mohou vést k účinějšímu boji z bakteriálními nemocemi i pochopení, jak pečovat o předměty každodenní potřeby.