Telefonát mezi Trumpem a Putinem skončil, uvedl Peskov. Hovor trval přes dvě a půl hodiny

Telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem začal podle Bílého domu v úterý zhruba ve tři hodiny odpoledne. Informuje o tom agentura Reuters. Telefonický rozhovor obou prezidentů již skončil, informoval Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Trump se měl snažit Rusko přesvědčit, aby přistoupilo na 30 dní trvající příměří s Ukrajinou, píše AP.

Washington (Aktualizováno: 18:03 18. 3. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump a Vladimir Putin (na snímku z roku 2018)

Putin minulý týden řekl, že s návrhem klidu zbraní souhlasí, ale existuje kolem toho řada otázek (archivní foto) | Foto: Doug Mills | Zdroj: Profimedia

Zástupce personální šéfky Bílého domu Dan Scavino dříve na síti X uvedl, že telefonát se „vyvíjí dobře a stále pokračuje“, podle novějších informací měl skončit po více než dvou a půl hodinách. Kreml oznámení o konci hovoru učinil v 19.35 moskevského času (17.35 SEČ), zatímco podle Bílého domu začal přibližně v 15.00 SEČ, připomněla agentura Interfax.

Spojené státy navrhly minulý týden třicetidenní příměří v bojích Ruska s Ukrajinou. Kyjev na návrh kývl při setkání ukrajinské a americké delegace v Saúdské Arábii. Tvrdé boje na Ukrajině však pokračují. Putin minulý týden řekl, že s návrhem klidu zbraní souhlasí, ale existuje kolem toho řada otázek.

Trump si bude telefonovat s Putinem. Jednat mají o navrhovaném příměří na Ukrajině

Číst článek

Podle dřívějších sdělení Bílého domu bude tématem dnešního telefonátu ukončení války na Ukrajině. Podle Kremlu prezidenti budou mluvit o ruské válce na Ukrajině a normalizaci vztahů mezi Moskvou a Washingtonem.

Agentura Reuters již dříve s odkazem na dosavadní vyjádření amerického prezidenta uvedla, že Trump bude s Putinem zřejmě jednat o územních ústupcích ze strany Kyjeva a o správě Záporožské jaderné elektrárny, která se nachází v Ruskem okupované části Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny.

Rusko v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a v roce 2022 prohlásilo za své čtyři ukrajinské oblasti na východě země, které z části okupuje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve uvedl, že o suverenitě jeho země nelze vyjednávat a že Rusko se musí vzdát území, kterého se zmocnilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme