Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek podle ruské státní agentury TASS uvedl, že Putin jenom uvítá, pokud Trump vytrvá ve své vůli obnovit kontakty i po svém nástupu do úřadu.
Osmaosmdesátiletý František, který slaví dvanácté Vánoce svého pontifikátu, vyzval také k ukončení dalších konfliktů, ať už politických, sociálních či vojenských.
Situace na bojišti se mění ve prospěch Ruska. Na Západě začal převažovat postoj, že je třeba konflikt urovnat, píše server Rádia Svobodná Evropa – Rádia Svoboda.
„Máme zkušenost s Minskem 1 a Minskem 2, které měly zajistit jisté příměří, ale bylo to vždycky Rusko, kdo tato příměří porušil a začal další agresi,“ říká zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí.
Podrobnosti možné dohody jsou nejasné. Zatímco zdroje Reuters hovoří o krátkém příměří a výměně několika rukojmích, Wall Street Journal píše o až 60denním klidu zbraní a propuštění 30 rukojmí.
V Libanonu se lidé snaží dostat zpátky do svých domovů, ze kterých je vyhnalo izraelské bombardování. Příměří mezi Hizballáhem a Izraelem trvá už přes týden, přicházejí ale zprávy o jeho porušování.
Armáda tvrdí, že její bezpilotní prostředek zaútočil na nákladní vůz, na kterém bylo nainstalováno odpalovací zařízení. Uvedla, že odstranila „hrozbu vůči Izraeli a porušení dohody o příměří“.
Izraelská armáda se z Libanonu plně nestáhla a tvrdí, že tam působí „proti porušování příměří“. Členové Hizballáhu se údajně pohybovali v areálu, který sloužil k odpalování raket.
Pár hodin poté, co Izrael uzavřel příměří s militantním hnutím Hizballáh, odháněla izraelská armáda střelbou auta blížící se k jejím pozicím. Zřejmě šlo o místní snažící se dostat do svých domovů.
První jednotky libanonské armády už míří na jih země – tak jak s tím počítá dohody o příměří s Izraelem. Mezi řekou Lítání a hranicí s Izraelem mají nahradit ozbrojence Hizballáhu.
„Já považuju za normální, že v takové situaci člověk všeho nechá a snaží se pomáhat, jak jen může. Během minulé války v roce 2006 jsem zase dělal řidiče sanitky,“ říká šéfkuchař Alí Amáša.
Izraelské jednotky se během 60 dní stáhnou z jižního Libanonu, zatímco se tam rozmístí vojáci libanonské armády. Hizballáh současně přesune své síly od izraelsko-libanonských hranic za řeku Lítání.
Očekává se, že by příměří mělo být vyhlášeno 60denní přechodné období, během něhož se má izraelská armáda stáhnout z jižního Libanonu a Hizballáh má jednotky přesunout od hranic za řeku Lítání.
„Izrael si od toho slibuje, že se tím zvýší tlak na Hámas v palestinském Pásmu Gazy,“ říká pro Český rozhlas Plus Břetislav Tureček, šéf Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity.
Spojené státy, Katar a také Egypt se snaží zprostředkovat klid zbraní mezi Izraelem a Hamásem. Podle různých zdrojů Hamás drží v zajetí stále zhruba 100 izraelských rukojmích.
Jeden z největších sporů se podle Reuters týká takzvaného Filadelfského koridoru, což je oblast u hranic mezi Egyptem a Pásmem Gazy, kde Hamás podle Izraele pašuje zbraně ze zahraničí.
„Premiér Netanjahu při pondělním velmi konstruktivním jednání potvrdil, že Izrael překlenovací návrh podporuje,“ uvedl americký ministr Blinken na návštěvě Izraele.
Klíčovým pokrokem je podle komentátora Washington Post souhlas obou stran s prozatímní správou Pásma Gazy silami podporovanými Palestinskou autonomií ve druhé etapě plánovaného příměří.
Biden požádal i palestinské hnutí Hamás, aby nabídku přijalo. To ve svém prohlášení uvedlo, že izraelskou nabídku vnímá pozitivně a je připraveno o ní jednat.