Hamás v pondělí až do odvolání odložil postupné propouštění dalších rukojmích. Své rozhodnutí zdůvodnil porušováním podmínek dohody o příměří ze strany Izraele.
„Pokud nám Hamás nevrátí rukojmí do sobotního poledne, příměří skončí a izraelská armáda se vrátí k intenzivním bojům, dokud nebude Hamás konečně poražen,“ uvedl Netanjahu
„Přerušení propouštění dalších rukojmí není dobrá zpráva ani pro řadové obyvatele Západního břehu, ani pro rukojmí," říká vedoucí Styčného úřadu v Ramalláhu Jakub Šlosárek.
Donald Trump v posledních dnech několikrát zopakoval, že chce, aby Spojené státy získaly kontrolu nad Pásmem Gazy s tím, že tamní palestinské obyvatelstvo přesídlí do okolních arabských zemí.
„V Izraeli se téměř denně konají demonstrace za to, aby se v naplňování dohody pokračovalo,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus novinářka Nataša Dudinská.
Izraelský armádní úřad pro palestinská území COGAT potvrdil, že požaduje speciální povolení pro dodávky zboží, které lze použít pro civilní i vojenské účely.
Většina komentátorů se shoduje, že jednání o míru ovlivní kontroverzní výroky Donalda Trumpa. I když se Trumpův plán nebo vize zřejmě nikdy neuskuteční, tak vyslovení tohoto plánu bude mít důsledky.
Postupné stahování jednotek bude v etapách pokračovat i po uplynutí lhůty, a to po domluvě se Spojenými státy, uvádí v prohlášení úřad izraelského premiéra.
Situace v Gaze se ale od vyhlášení příměří mírně zlepšila, do Pásma totiž začaly proudit dodávky pomoci. Někteří lidé se začínají vracet na sever země, uvedla pro Radiožurnál humanitární pracovnice.
„Díval jsem se na obrázky z Gazy. Je to jak po obrovské demolici,“ řekl Trump. Nově zvolený americký prezident příliš nevěří, že vydrží příměří v Pásmu Gazy, které začalo platit v neděli.
Izraelská vězeňská služba v noci propustila 90 vězněných palestinských žen a mladistvých. Už k večeru se do Izraele vrátili tři rukojmí. O psychickém stavu rukojmích hovořil psycholog Štěpán Vymětal.
Podle seznamu, který poskytla agentuře AP komise pro vězeňské záležitosti v Palestinské samosprávě, jsou všichni propuštění ženy nebo mladiství, nejmladšímu je 15 let.
V Pásmu Gazy začal v neděli dopoledne platit klid zbraní mezi Izraelem a Hamásem. „Je to potvrzení toho, že dohody, o kterých jsme slyšeli, skutečně platí,“ řekl ve vysílání ministr zahraničí.
Sanitky Červeného kříže odjely z místa předání směrem k pozicím izraelské armády v pásmu Gazy.
Červený kříž armádu informoval, že rukojmí jsou v dobrém stavu.
Premiér Izraele Benjamin Netanjahu dříve ráno oznámil, že příměří odkládá, protože Hamás nedodal jména rukojmích včas. Z Pásma Gazy už jsou hlášeny první izraelské údery.
Od neděle má začít platit příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás. Cesta k němu byla složitá a trvala měsíce. Těsně před jeho oznámením mohlo dle zdroje BBC dojít k tomu, že jedna strana dohodu odmítne.
S blížícím se příměřím v Gaze pokračovaly intenzivní boje a letecké údery izraelské armády. Za posledních 24 hodin při nich zahynulo 88 Palestinců, oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví.
V neděli by mohla skončit válka mezi Izraelem a Hamásem. Pro Izraelce je to naděje, že se vrátí jejich blízcí. Pro obyvatele Pásma Gazy je to naděje, že se zlepší jejich humanitární situace.
Dohoda počítá s tím, že 19. ledna začne platit příměří, které v první fázi přeruší boje na 42 dnů. Zároveň má být propuštěno 33 rukojmích držených palestinskými ozbrojenci v Pásmu Gazy.
Příměří mezi Izraelem a Hamásem znamená i propuštění izraelských rukojmích. Jejich rodiny se však ještě radovat nechtějí, protože po 15 měsících nemají stále žádné informace, zda příbuzní přežili.
Server The Times of Israel s odvoláním na palestinský zdroj citovaný izraelskou televizí Kan píše o průlomu a očekávaném podpisu příslušné dohody do čtvrtka.
Dva zdroje agenturu AP informovaly, že Hamás přijal návrh dohody, která počítá s osvobozením 33 rukojmích, přerušením bojů na 42 dnů a propuštěním stovek palestinských vězňů z izraelských káznic.