Od neděle bude v Pásmu Gazy příměří, řekl katarský premiér. Od té doby měly údery Izraele zabít 20 lidí

Příměří v Pásmu Gazy začne platit 19. ledna. Na tiskové konferenci to ve středu večer uvedl katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání. Oficiálně tak potvrdil dosažení dohody o zastavení bojů a propuštění rukojmích, o které dříve informovala média z neoficiálních zdrojů. Od oznámení dohody o příměří v Pásmu Gazy zemřelo na tomto palestinskému území v důsledku izraelských úderů nejméně dvacet lidí.

Aktualizováno Dauhá (Aktualizováno: 23:35 15. 1. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci izraelských rukojmích, kteří byli uneseni během smrtícího útoku Hamásu 7. října 2023, reagují na zprávy o jednáních o příměří v Gaze během protestu požadujícího dohodu o návratu všech rukojmích domů, Tel Aviv, Izrael, 15. ledna 2025

Příznivci izraelských rukojmích, kteří byli uneseni během smrtícího útoku Hamásu 7. října 2023, reagují na zprávy o jednáních o příměří v Gaze během protestu požadujícího dohodu o návratu všech rukojmích domů, Tel Aviv, Izrael, 15. ledna 2025 | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Teroristické hnutí Hamás ve středu přivítalo dohodu o příměří v Pásmu Gazy dojednanou s Izraelem. Jeho představitel podle agentury AFP prohlásil, že to ukazuje pevnost Palestinců v Pásmu Gazy a selhání snah izraelských okupačních sil.

Od středečního oznámení dohody o příměří v Pásmu Gazy zemřelo na tomto palestinském území v důsledku izraelských úderů nejméně dvacet lidí. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na sdělení místní civilní ochrany. 

Mluvčí civilní ochrany Mahmúd Basal uvedl, že „nálety nepřestaly navzdory ohlášení příměří“ a že Pásmo Gazy zasáhlo několik izraelských úderů. Na osmnáct obětí je z města Gaza. 

V první fázi, které se dohoda týká, bude podle posledních informací agentury Reuters propuštěno 33 rukojmích. Mezi propuštěnými nemají být věznění izraelští vojáci. Izrael výměnou za to propustí palestinské vězně. Na svobodu by se jich mohlo dostat zhruba 1000, uvádí agentury.

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua oznámila, že na konečných detailech dohody se stále pracuje, píše server The Times of Israel. 

Netanjahu oficiální vyjádření k dohodě vydá teprve tehdy, až poslední podrobnosti úmluvy, na kterých se nyní pracuje, budou hotové, uvedla také premiérova kancelář.

Netanjahu v telefonickém rozhovoru poděkoval za zprostředkování příměří americkému prezidentu Joeu Bidenovi. Poděkování za dojednání dohody, která předpokládá propuštění rukojmích, vyjádřil současně také Bidenovu nástupci v Bílém domě, zvolenému prezidentu Donaldu Trumpovi. Podle agentury Reuters to ve středu uvedla kancelář šéfa izraelské vlády.

Izraelský prezident Jicchak Herzog vyzval vládu, aby dohodu umožňující kromě klidu zbraní také propuštění 33 rukojmích schválila.

26:05

Ciglerová: Trump touží po Nobelově ceně za mír. Nechápe, že kvůli Evropě musí Rusko válku prohrát

Číst článek

Izraelská armáda se začne také stahovat z Pásma Gazy, byť z tohoto palestinského území by v první fázi neměla odejít úplně. Dohoda podle neoficiálních informací počítá s tím, že v rámci příměří se bude jednat o dalším přerušení bojů a kompletním odchodu izraelské armády.

OSN je připravena podpořit naplňování dohody a navýšit dodávky humanitární pomoci, zdůraznil generální tajemník OSN António Guterres. Dohoda totiž podle něj odstranila významné politické a bezpečnostní překážky pro poskytování pomoci v Pásmu Gazy.

‚Možnost na trvalý konec‘

Příměří znamená podle německého kancléře Olafa Scholze šanci k trvalému konci nynějšího konfliktu na tomto palestinském území a ke zlepšení špatné humanitární situace v Gaze, uvedl německý kancléř Olaf Scholz na sociální síti X.

Kancléř zdůraznil, že dohoda o příměří musí být důsledně dodržena a že všechna rukojmí, která zadržuje teroristické hnutí Hamás, se musí dostat na svobodu.

Podle amerického prezidenta Joe Bidena dohoda rovněž umožní příliv humanitární pomoci pro Palestince a návrat rukojmích k jejich rodinám. K dojednanému příměří podle něj přispěly diplomatické snahy Washingtonu, který se snažil jednání zprostředkovávat řadu měsíců.

Biden v prohlášení uvedl, že výsledná dohoda kopíruje obrysy plánu, který předložil už na konci loňského května. USA pak jednání mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás zprostředkovávalo společně s Egyptem a Katarem. „Moje diplomacie nikdy neupustila od snahy dotáhnout to do konce,“ zdůraznil odcházející prezident.

Zachraňte nás, vzkazovali izraelští rukojmí vojákům, ti to považovali za lest. Zajatci zemřeli

Číst článek

Izraelci a Palestinci na opožďovanou zprávu o příměří v Pásmu Gazy zoufale čekali, uvedl britský premiér Keir Starmer v reakci na oznámení dohody o klidu zbraní na palestinském území. V důsledku příměří musí rovněž podle něj vzniknout podmínky pro obrovské navýšení humanitární pomoci pro Pásmo Gazy, napsaly agentury.

Zdůraznil, že pozornost světa se musí obrátit k tomu, jak trvale zajistit lepší budoucnost pro Izraelce a Palestince.

Pokud dohoda vstoupí v platnost, budou přerušeny boje, které začaly v říjnu 2023 a přerušilo je jen týdenní příměří v listopadu téhož roku.

Konflikt v Gaze začal po teroristickém útoku Hamásu a dalších ozbrojenců na Izrael v říjnu 2023, kdy zemřelo na 1200 lidí a 251 osob bylo uneseno do Gazy. Podle médií Hamás a jeho spojenci stále drží 94 rukojmích, zhruba třetina z nich je však podle zpravodajských poznatků zřejmě po smrti.

V tomto úzkém pobřežním pásmu, které bylo po tvrdé reakci izraelských sil z velké části zničeno, od začátku války zemřelo přes 46 000 lidí. Drtivá většina ze zdejších 2,3 milionu Palestinců musela opustit své domovy a přežívá v těžkých podmínkách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme