„Pokud Hamás opravdu neví, pak to znamená, že ačkoliv se tato organizace snaží dávat najevo, že Gaze nadále vládne, i když z podzemí, tak že přece jenom její možnosti jsou omezené,“ říká Milan Slezák.
Dvě ze tří dalších těl ze čtvrteční předávky rukojmích byla identifikována jako synové Širi Bibasové, třetí se však podle Izraele při pitvě nepodařilo identifikovat, jejich matce ale nepatří.
Na pódiu v Chán Júnisu je podle deníku Haarec i nápis „Válečný zločinec Netanjahu a jeho armáda je zabili raketami“ s odkazem na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a izraelskou ofenzivu v Gaze.
Trumpův plán na vystěhování Palestinců do okolních arabských států vyvolal pozdvižení. Zatímco šéf Bílého domu vidí zemi Gazanů jako developerský projekt, svět hovoří o etnické čistce.
Hamás v pondělí až do odvolání odložil postupné propouštění dalších rukojmích. Své rozhodnutí zdůvodnil porušováním podmínek dohody o příměří ze strany Izraele.
„Přerušení propouštění dalších rukojmí není dobrá zpráva ani pro řadové obyvatele Západního břehu, ani pro rukojmí," říká vedoucí Styčného úřadu v Ramalláhu Jakub Šlosárek.
„Uvědomuji si, že jsme zůstali sami. Mladí lidé odklízejí trosky holýma rukama, ale člověk se musí podívat pravdě do očí. Jinak Gazu nikdy neobnovíme,” popisuje své dojmy 38letý Husajn.
Z Gazy by mohla být nová Riviéra, ale je třeba ji převzít do americké správy. Návrh prezidenta Donalda Trumpa na řešení zapeklité otázky vyvolal poprask. Co když ale ve skutečnosti řekl něco jiného?
„Trumpova slova přijímáme jako legitimní myšlenku, protože to vyslovil americký prezident, je to ale velmi nebezpečné a zločinecké,“ doplňuje politoložka Hesová.
Jde o druhé kolo výměny izraelských rukojmích, zadržovaných v Pásmu Gazy od útoku na Izrael z října 2023, za palestinské vězně v rámci šest dní trvající dohody o příměří.
Situace v Gaze se ale od vyhlášení příměří mírně zlepšila, do Pásma totiž začaly proudit dodávky pomoci. Někteří lidé se začínají vracet na sever země, uvedla pro Radiožurnál humanitární pracovnice.
Izraelská vězeňská služba v noci propustila 90 vězněných palestinských žen a mladistvých. Už k večeru se do Izraele vrátili tři rukojmí. O psychickém stavu rukojmích hovořil psycholog Štěpán Vymětal.
Dohoda mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás o příměří a o propuštění rukojmích držených palestinskými ozbrojenci od října 2023 má začít platit v neděli.
Dohoda počítá s tím, že 19. ledna začne platit příměří, které v první fázi přeruší boje na 42 dnů. Zároveň má být propuštěno 33 rukojmích držených palestinskými ozbrojenci v Pásmu Gazy.
„Velká část Gazanů si po útoku Hamásu byla jista tím, že to, co se stalo, pro ně bude mít velmi špatné důsledky,“ říká v pořadu Osobnost Plus blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.
Válka v Pásmu Gazy podle údajů OSN vysídlila asi 1,9 milionu obyvatel, kteří žijí v provizorních stanových táborech. Především malé děti nejsou v těchto podmínkách schopny regulovat tělesnou teplotu.
Na záběrech z dnešní demonstrace v Istanbulu je vidět zaplněný Galatský most i ulice v jeho okolí. Na mostě rozvinuli účastníci akce také obří transparent s nápisem Zastavte genocidu v Gaze.
Nejvíce odsouzení padlo v Praze a Plzni. Policie se nadále zabývá i nenávistnými projevy vůči konfliktu v Gaze, kde však soudních rozhodnutí přibývá pomaleji.
„Izraelská armáda vzala naši oblast útokem. Jednou kostel zasáhl nálet. Lidé se bojí, že se to bude opakovat. My jsme zažili už řadu válek. Tahle je ale jiná. Silnější a krutější,“ říká Butrus Chúrí.
Izraelská armáda informovala, že podnikla „přesný útok na vozidlo s teroristickou buňkou Islámského džihádu“. Dodala, že před útokem podnikla různé kroky, aby snížila ohrožení pro civilisty.