Podle seznamu, který poskytla agentuře AP komise pro vězeňské záležitosti v Palestinské samosprávě, jsou všichni propuštění ženy nebo mladiství, nejmladšímu je 15 let.
Sanitky Červeného kříže odjely z místa předání směrem k pozicím izraelské armády v pásmu Gazy.
Červený kříž armádu informoval, že rukojmí jsou v dobrém stavu.
Premiér Izraele Benjamin Netanjahu dříve ráno oznámil, že příměří odkládá, protože Hamás nedodal jména rukojmích včas. Z Pásma Gazy už jsou hlášeny první izraelské údery.
Od neděle má začít platit příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás. Cesta k němu byla složitá a trvala měsíce. Těsně před jeho oznámením mohlo dle zdroje BBC dojít k tomu, že jedna strana dohodu odmítne.
V neděli by mohla skončit válka mezi Izraelem a Hamásem. Pro Izraelce je to naděje, že se vrátí jejich blízcí. Pro obyvatele Pásma Gazy je to naděje, že se zlepší jejich humanitární situace.
„Opakovaně zdůrazňujeme, že je pro nás podstatné, aby se unesení vrátili. Stále jich tam zůstává, ať už živých, nebo bohužel mrtvých, téměř stovka,“ říká Petr Hladík z ministerstva zahraničí.
Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua oznámila podepsání dohody o příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmích držených palestinským hnutím Hamás.
Příměří v Pásmu Gazy mezi Izraelem a Hamásem začne platit v neděli 19. ledna. Útoky do té doby neskončí, jak ukazují statistiky o počtu obětí od uzavření dohody ve středu.
Příměří mezi Izraelem a Hamásem znamená i propuštění izraelských rukojmích. Jejich rodiny se však ještě radovat nechtějí, protože po 15 měsících nemají stále žádné informace, zda příbuzní přežili.
Server The Times of Israel s odvoláním na palestinský zdroj citovaný izraelskou televizí Kan píše o průlomu a očekávaném podpisu příslušné dohody do čtvrtka.
Netanjahu si prý od Trumpa sliboval, že mu bude nakloněný a bude si moci dělat, co chce. Ukázalo se ale, že Trump je nevyzpytatelný a nikdo neví, čeho vlastně chce dosáhnout.
Dva zdroje agenturu AP informovaly, že Hamás přijal návrh dohody, která počítá s osvobozením 33 rukojmích, přerušením bojů na 42 dnů a propuštěním stovek palestinských vězňů z izraelských káznic.
Podle britské studie ve válce v Pásmu Gazy, která trvá od 7. října 2023, zemřelo více než 70 000 lidí. Asi 59 procent obětí bojů v Gaze byly podle této studie ženy, děti a lidé starší 65 let.
„Velká část Gazanů si po útoku Hamásu byla jista tím, že to, co se stalo, pro ně bude mít velmi špatné důsledky,“ říká v pořadu Osobnost Plus blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.
„Spojené státy tam mají malý kontingent a mluví se o tom, že americké jednotky budou staženy,“ řekl Jiří Schneider, dřívější velvyslanec v Izraeli a bezpečnostní analytik.
Izrael potvrdil, že obnovil nepřímá jednání o propuštění rukojmích zadržovaných v pásmu Gazy. Na čem ale vždy krachnou jednání o míru? Odpovídá expert na Blízký východ Břetislav Tureček.
Ministr o obnovení jednání informoval příbuzné rukojmí a vojákyně Liri Albagové. Hamás v sobotu zveřejnil video, v němž unesená žena vyzývá Izrael, aby pro propuštění rukojmích udělal více.
Nemocnice v Pásmu Gazy se staly smrtelnou pastí pro Palestince, cituje AFP vysokého komisaře OSN pro lidská práva Volkera Türka. Podle jeho úřadu je zdravotnický systém v Gaze na pokraji kolapsu.
Izraelská armáda informovala, že podnikla „přesný útok na vozidlo s teroristickou buňkou Islámského džihádu“. Dodala, že před útokem podnikla různé kroky, aby snížila ohrožení pro civilisty.
K situaci se vyjádřil papež František. Znovu odsoudil krutost izraelských úderů v Pásmu Gazy, a to i přes protesty izraelských diplomatů, kteří papeže obvinili, že při hodnocení používá dvojí metr.