„V Evropě chybí charismatičtí lídři. Pokud někde jsou, tak jen na úrovni jednotlivých států. V čele Evropy máme momentálně spíše úřednické typy lidí,“ míní spisovatel Pavel Kosatík.
„Z geopolitického a strategického hlediska jisté pochopení pro úvahy Donalda Trumpa mám. Mé pochopení pro Trumpa končí v okamžiku, kdy hovoří o tom, jak s těmito situacemi naložit,“ řekl Lizec
V úvodu inauguračního projevu prezident Donald Trump oznámil začátek „zlatého věku“ Ameriky. „On sám se pak prezentuje jako spasitel,“ dodává amerikanista Pondělíček.
„Dohromady mají obce a kraje na účtech 500 miliard. Nedává smysl na těch penězích sedět,“ říká ekonomka Ilona Švihlíková, děkanka Vysoké školy obchodní v Praze.
V současnosti to vypadá, že do Hofburgu zamíří krajní pravice,“ komentuje pro Český rozhlas Dvojka Zuzana Lizcová, vedoucí katedry německých a rakouských studií Univerzity Karlovy.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj začal připouštět, že by Ukrajina byla svolná s příměřím bez získání zpět všech okupovaných území. „Kompromis je strašně citlivý,“ přemýšlí Vlastislav Bříza.
Lidstvo od nepaměti fascinují sakrální památky – od katedrál po kapličky. Čím to je? Na otázky Českého rozhlasu Dvojky odpovídá Václav Malý, pomocný biskup pražský.
„Problém s influencer marketingem je ten, že se v posledních letech výrazně rozrostl. Není to tak, že by nebyl regulovaný, ale že nikdo regulaci nevymáhá,“ říká odbornice na komunikaci Denisa Hejlová.
„Rozpočty před covidem dosahovaly deficitu 28 až 30 miliard, teď je to skoro desetkrát více,“ říká v pořadu Jak to vidí... bývalý rektor Univerzity Karlovy, profesor a biochemik Tomáš Zima.
Hlavní ekonomický poradce prezidenta Pavla nedoporučuje schválit návrh státního rozpočtu, podle něj jsou totiž v návrhu sporné položky za zhruba 40 miliard korun.
„Já osobně jsem očekával, že se (koalice) rozpadne už v červnu, kdy se jí nepodařilo udržet dohodu o rozpočtu. Olaf Scholz se očividně ještě snažil najít nějaký kompromis,“ říká expert Handl.
„Ač se volba může zdát na první pohled jako přímá, v konečném důsledku to nejsou přímo odevzdané hlasy, které rozhodnou o příštím prezidentovi či prezidentce,“ upozorňuje politolog Petr Just.
Parlamentní volby čekají Českou republiku za rok – v říjnu 2025. „Vláda už mnoho času přesvědčit voliče a voličky o tom, že pro ně dělá dobře, nemá,“ říká politoložka Dvořáková.
Průzkum ukázal, že jsou lidé na politickou elitu poměrně přísní. „Vnímají, že by měla platit silná morální pravidla, minimálně taková, jaká klademe na sebe, někdy dokonce přísnější,“ říká socioložka.
Nobelovu cenu za mír získala organizace Nihon Hidankjó, která bojuje proti jaderným zbraním. Jak souvisí ruská agrese s výběrem laureátů? Odpovídá analytik Michal Smetana.
„AfD nahrávají nejrůznější krize, kterých se sešlo v poslední době skutečně hodně. Zejména jde o téma migrace, ale i třeba války na Ukrajině, téma ekonomické nejistoty,“ myslí si Lizcová.
Měl by se kvůli povodním, které zasáhly Českou republiku, posunout termín voleb? Ukazuje se během povodní, jaká je důvěra veřejnosti ve stát? Na otázky odpovídá politolog Lukáš Jelínek.