Politolog: Fiala porušil politické mravy, teď doplácí na otálení. Důvody pro odvolání Bartoše měl už v srpnu
Česká pirátská strana si v celostátním internetovém hlasování odsouhlasila odchod z vlády. Jaká je její budoucnost? A jakou bude opozicí? „Na Ivanu Bartošovi a části Pirátů vidíme, že opouštět vládu nechtěli, a hlavně nepočítali, že k tomu dojde takovým způsobem,“ komentuje v pořadu Jak to vidí... na Dvojce dění na české politické scéně politolog Jan Kubáček.
Pirátská strana ve vládě končí v reakci na rozhodnutí premiéra Petra Fialy z ODS odvolat ke 30. září šéfa Pirátů Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj. Ten je přesvědčen, že Fiala rozhodnutím porušil vše, co o podobných situacích stálo v koaliční smlouvě.
„Je to velice specifická situace. Rozhodovalo se o odcházejícím předsedovi, ale stále předsedovi. To znamená, že k porušení koaliční smlouvy opravdu došlo,“ hodnotí politolog Jan Kubáček v pořadu Jak to vidí... „Druhá věc je, že Petr Fiala spíše porušil politické mravy. Všichni věděli, že je velký problém s digitalizací stavebního řízení a že v případě Ivana Bartoše dochází čistě k prodlužování tolerance,“ zdůrazňuje.
„Premiér Fiala doplatil na to, že vyčkával, jak dopadnou volby, a že argumenty, které použil, už fakticky národ dávno věděl. Na problémy se stavebním řízením upozorňovali odborníci už v polovině srpna,“ připomíná.
Politika jako umění?
„Ač si to mnozí nemyslí, politika je trochu umělecké řemeslo,“ vysvětluje Kubáček. „Pracujete se symboly. A postupy, kterými řešíte situace, jak je interpretujete, často rozhodují,“ míní.
Fiala podle politologa vsadil na rychlost a techničnosti řešení, které se v tomto případě ukázalo jako problematické.
„Vyhazov přes mobil není optimální a propíše se do vzájemných vztahů. Kuriózně se tím umožnilo sjednocení Pirátů, kteří se částečně vyrovnali s vnitřními nesrovnalostmi,“ podotýká Kubáček.
Zároveň upozorňuje na fakt, že Fialovi vzniká nepříjemná situace, kdy si z jeho rozhodnutí další koaliční partneři odnáší, že budou respektovaní pouze v momentě, kdy budou mít chráněná záda.
Výzva pro prezidenta
Prezident Petr Pavel v okolnostech posledních dvou týdnů řeší první vládní krizi takového rozsahu. „Je nutno říct, že jde opravdu o první politickou zátěž, všechny ostatní změny a kroky byly povětšinou z vůle všech. Takže to probíhalo bezbolestně,“ říká politolog.
Lipavský zůstává ve vládě jako nezávislý. ‚Dostalo se mi podpory čtyř předsedů koaličních stran,‘ řekl
Číst článek
„Tady na Ivanu Bartošovi a části Pirátů vidíme, že opouštět vládu nechtěli, a hlavně nepočítali, že k tomu dojde takovým způsobem,“ dodává Kubáček.
„Nutno říct, že k situaci Petr Pavel přistupuje velmi rozumně. Nepřilévá olej do ohně, neproblematizuje kroky. Respektuje scénář, na kterém se ztotožňuje většina vlády. Jedna z možností jeho rolí pak může být role diplomata, komunikátora, který by dokázal jako jeden z mála s Piráty mluvit,“ myslí si politolog.
„Zatím mám dojem, že na sobě zbytek koalice a odcházející strana nenechají nit suchou. A to není nikdy ideální, protože my potřebujeme konstruktivní spory, jednání, ne tiché války,“ dodává.
Rozbité talíře a politika?
V posledních dvou týdnech je česká společnost svědkem ostrých výpadů, tvrzení proti tvrzení a různých nařčení ze stran politiků. Politolog Kubáček situaci přirovnává k rozhádané domácnosti.
„Společnost je unavená a namíchnutá. Politici si to dlouho nepřipouštěli a teď přemýšlí, jak ze šlamastyky rychle utéct. Je to, jako když přijdou domů unavení rodiče a najdou rozbité talíře,“ vysvětluje.
„Sourozenci si teď problém přehazují jeden na druhého a mají pocit, že když přežijí rozbité talíře, přežijí všechno. Něco podobného můžeme sledovat ve vládě,“ ukončuje politolog metaforu.
Celý rozhovor si můžete poslechnout v audiu v úvodu článku.