Odsouzeni za podvratnou činnost. Soud v Hongkongu poslal do vězení 45 prodemokratických aktivistů

Soud v Hongkongu odsoudil 45 prodemokratických aktivistů na zhruba čtyři až deset let vězení na základě bezpečnostního zákona. Informovaly o tom v úterý světové agentury. Zákon zavedla v Hongkongu Čína v roce 2020 po několika měsících prodemokratických protestů. Jedná se o největší soudní proces s aktivisty v Hongkongu, kteří byli obviněni ze spiknutí s cílem spáchat podvratnou činnost.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elsa, pěstounka jednoho z obžalovaných, sociálního pracovníka Hendricka Luie, drží transparent s nápisem „Spravedliví budou žít, zlí zahynou“ před budovou magistrátního soudu v západním Kowloonu po vynesení rozsudku nad 45 odsouzenými prodemokratickými aktivisty obviněnými podle zákona o národní bezpečnosti, Hongkong, Čína 19. listopadu 2024

Pěstounka jednoho z obžalovaných, sociálního pracovníka Hendricka Luie, drží transparent s nápisem „Spravedliví budou žít, zlí zahynou“ před budovou magistrátního soudu, Hongkong, Čína 19. listopadu 2024 | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Bezpečnostní složky v roce 2021 zatkly celkem 47 aktivistů. Před soudem se ocitli kvůli obvinění v souvislosti s neoficiálními primárkami z roku 2020, jejichž cílem bylo vybrat opoziční kandidáty pro parlamentní volby.

5:14

Hongkong omezuje nezávislé kandidáty. ‚Když volby skončily, padalo jedno obvinění za druhým,' říká Jakš

Číst článek

Vláda v Pekingu, který v roce 1997 převzal nad bývalou britskou kolonií Hongkongem kontrolu, primární volby označila za nelegální. Podle hongkongské prokuratury chtěla opozice získat většinu v zákonodárném sboru, vetovat rozpočtové zákony, a tak přinutit vládu k přijetí opozičních požadavků a případně k rezignaci.

Před soudem stanula řada významných hongkongských opozičních předáků jako někdejší vůdce studentských protestů Joshua Wong nebo právník Benny Tai, který si nakonec podle agentury AP nyní vyslechl nejtvrdší trest v délce deseti let. Wongovi soud podle stanice BBC vyměřil přes čtyři roky vězení. Dva z původních 47 obviněných byli už dříve zproštěni obžaloby. Aktivistům hrozilo až doživotí.

Zákon o národní bezpečnosti, který pro hongkongské území zavedla centrální vláda v Pekingu, se zaměřuje na činy separatismu, rozvratu státní moci, teroristické činnosti a spolupráce se zahraničními nebo vnějšími silami za účelem ohrožení národní bezpečnosti. Při jeho porušení může být udělen až doživotní trest.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme