Spisovatel Kosatík: V USA končí vláda práva. Nikým nevolený Musk se dostává k citlivým údajům
Z plánů, slibů a prvních kroků znovuzvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa má mnoho lidí obavy a strach. Druhá početná skupina do něj naopak vkládá naděje ve změnu k lepšímu. A jak by měla Evropa přistupovat k Trumpovu návratu do funkce prezidenta USA? Současné dění ve světe komentuje v pořadu Jak to vidí... spisovatel Pavel Kosatík.
„Já mnohem častěji narážím na tu skupinu, která je vyděšená. Na tu, která si nové americké dění nedokáže zařadit do kontextu západní demokracie,“ říká spisovatel Pavel Kosatík. A upozorňuje, že tomu tak je, i když se snaží neuzavírat se pouze v jedné sociální bublině.
„Ve Spojených státech evidentně končí vláda práva. K velmi podstatným kompetencím a citlivým údajům o lidech se dostávají lidé, jako je například Elon Musk, kteří na rozdíl od prezidenta nebyli zvoleni,“ dodává.
„Pomyslný velký bratr se teď v USA začal zničehonic velkou rychlostí uskutečňovat. Jsme o to více zaskočeni, protože se to děje v zemi, kterou jsme doteď vnímali jako lídra západní demokracie. Je to útok z nečekané strany,“ podotýká Kosatík.
Postoj Evropy k Americe
Stále nezodpovězenou otázkou zůstává postoj Evropy k nové americké administrativě. „Za ideálního stavu by měla být Evropa Evropou. To znamená, že by měla být schopná vést diskuzi, která dospěje k jednotnému výsledku,“ míní spisovatel.
Trump uvalil sankce na členy Mezinárodního trestního soudu. Reaguje na zatykač na Netanjahua
Číst článek
„Měla by být schopná zformulovat politiku pro všechny případy,“ přemýšlí dál Kosatík. Zároveň ale upozorňuje, že se jeho úvahy pohybují čistě v teoretické rovině, protože Evropa je momentálně ve velice nejednotném stavu.
„Jako další problém vidím, že v Evropě chybí charismatičtí lídři. Pokud někde jsou, tak jen na úrovni jednotlivých států. Když to řeknu hloupě: není charisma Hitlera jako charisma Kennedyho. Charisma, které mám na mysli, je něco, bez čeho politika nemůže být. A v čele Evropy máme momentálně spíše úřednické typy lidí,“ domnívá se.
A postoj Ameriky ke světu
„Trumpův postoj America First, Amerika na prvním místě, mu nevyčítám. Z pohledu byznysmena je to logické. Jako naprosto klíčové vidím, co bude second – tedy na druhém místě,“ míní Kosatík. „Podstatné bude, jaký postoj zaujme k Rusku a Ukrajině,“ dodává.
Na utrácení vlády USA dohlíží 25letý softwarový inženýr. Pracuje pro Muskovu organizaci
Číst článek
Trumpova slova o přesídlení Palestinců z Pásma Gazy do jiných zemí a vznik pomyslné ‚riviéry Blízkého východu‘, už korigují lidé z jeho týmu. Trump tyto plány označil za humanitární snahu a snahu o obnovu Gazy.
„Realizaci plánu si představit umím, protože se takové věci staly v minulosti už několikrát. Například odsun Němců z našeho území je stále událost, ze které jsme se eticky nedostali dodnes,“ říká spisovatel.
„Palestinci by se ocitli ve vzduchoprázdnu, a pokud by Izrael přizvukoval budování této americké riviéry, tak by spáchal etickou sebevraždu, zatížil by se vinou, která nejde odčinit během pár let. To bych Izraeli, o Palestincích nemluvě, opravdu nepřál,“ uzavírá spisovatel Pavel Kosatík.