Předseda Nejvyššího soudu napsal Pavlovi, že zákon o růstu platů je protiústavní. Vyzval ho k vetu

Předseda Nejvyššího soudu (NS) Petr Angyalossy ve středu upozornil prezidenta Petra Pavla jménem justičního grémia, že novela o zvyšování platů veřejných činitelů je protiústavní. V dopise mu navrhl obšírnější vysvětlení otázky soudcovských platů při osobním setkání. Vyplývá to z vyjádření, které poskytla mluvčí NS Gabriela Tomíčková. K vetu novely vyzvala prezidenta minulý týden Soudcovská unie, za protiústavní ji považuje i Svaz měst a obcí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud v Brně

Nejvyšší soud v Brně | Zdroj: Profimedia

Justice kritizuje, že novela vůči soudcům pro letošní rok opakuje snížení platové hranice. „Ta situace je stejná, jako byla v loňském roce, kdy Ústavní soud potom v květnu konstatoval, že takový postup je protiústavní,“ shrnul Angyalossy.

Ve shodě s předchozím vyjádřením Soudcovské unie navíc poukázal na retroaktivitu – tedy zpětnou účinnost – zákona. „Novela počítá s tím, že bude účinná od 1. ledna, a už máme únor. A to není přípustné, to je také protiústavní,“ podotkl.

Senát kvůli výhradám neschválil novelu o zvyšování platů veřejných činitelů, umožnil ale její přijetí

Číst článek

„Je nanejvýš pravděpodobné, že pokud by novela v tomto znění vstoupila v účinnost, bude ze strany soudců napadena ústavní stížností s návrhem na zrušení této části zákona,“ prohlásil Angyalossy. Grémium zastává názor, že lednové platy pro soudce se mají vypočítat na základě trojnásobku průměrné mzdy. Novela ale pro tento rok stanoví platové základny přímo – pro soudce 121 685 korun, pro státní zástupce 109 516 korun.

Senát minulý týden přijetí novely umožnil, když ji sice neschválil, ale taky nijak nepozměnil. Prezident tak normu dostane k podpisu jako přijatou po uplynutí měsíční lhůty, která skončí 16. února. Angyalossy poukázal na to, že Soudní dvůr EU bude 25. února rozhodovat o obdobné problematice, takže by bylo vhodnější vyčkat.

Prezident Pavel zatím vetoval jediný zákon. Ten se rovněž týkal justice, konkrétně významného omezení činnosti laických přísedících u soudů. Sněmovna veto přehlasovala.

Justiční grémium je koordinační platforma složená z vrcholných představitelů soudů a soustavy státních zastupitelství. Konkrétně zahrnuje předsedu a místopředsedu NS a Nejvyššího správního soudu, šéfa Nejvyššího státního zastupitelství, předsedy obou vrchních soudů i vrchních státních zastupitelství, zástupce kolegia předsedů krajských soudů a prezidenty Soudcovské unie i Unie státních zástupců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme