Bývalý poslanec si odpykává tříletý trest vězení. Vinu od počátku odmítal, zpochybňoval věrohodnost dívek. Feri má ještě možnost podat ústavní stížnost.
Součástí verdiktu je také vyhoštění z Česka a povinnost zaplatit pozůstalým odškodné 1,4 milionu korun. Mladík z Ukrajiny se k naplánovanému činu přiznal, nedokázal ale vysvětlit, proč jej spáchal.
Feri by se teoreticky mohl obrátit ještě se stížností na Ústavní soud. Musel by však argumentovat porušením svých základních práv. Zásahy ústavních soudců do trestních kauz jsou spíše výjimečné.
Lékař podal dovolání před třemi lety. Namítá v něm, že nemůže být trestán současně za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a přijetí úplatku. Případ proto posoudí velký senát trestního kolegia.
„Představa, že telefony slouží jako úložiště nelegálních kopií hudby a filmů, je úplně scestná. Není rok 2005 a nikdo už nenosí po kapsách MP3,“ říká k plánu místopředseda Pirátů MIichal Bláha.
Potvrdil tak trest pro majitele sběrny Romana Matiáše, který za praní špinavých peněz dostal dva roky vězení s odkladem na pět let. Podnikatel tvrdil, že nepoznal, že vykupuje sochy.
Podle advokáta je Ellederova kauza svědectvím toho, jak si totalitní moc vytvářela legislativní předpoklady k tomu, aby mohla uvěznit a zbavit majetku kteréhokoli „příslušníka bývalé buržoasie“."
První výbuch nastal na parkovišti u budovy soudu a podle jedné z televizí to bylo v zavazadlovém prostoru zaparkovaného auta. Druhý se ozval, když se muž snažil dostat do budovy soudu. Při tom zemřel.
Nečas dostal podmíněný trest 2,5 roku se zkušební dobou na čtyři roky a peněžitý trest milion korun. Boček má dvouletý podmíněný trest a musí zaplatit 300 000 korun.
Dědička rodu Dietrichsteinů Mercedes Dietrichsteinová uspěla u okresního soudu s požadavkem na vrácení rodinného hrobky v Mikulově na Břeclavsku. Město podává dovolání.
Vlajka na muzeu visela na znamení solidarity s Ukrajinou, kterou v roce 2022 napadla ruská vojska. Popelka však vyvěšení vlajky vnímal jako protiprávní projev podpory „fašistického režimu“.
Výrok Nejyššího soudu by mohl ovlivnit budoucí rozhodování justice v obdobných případech. Rozsudek v případu otčíma, který nezletilou dívku nutil k sexu, vzbudil kritiku a protesty.
V dovolání se advokát Petra Ročka pokusil zpochybnit samotný fakt, že by znalec vypracovával posudek. Dokument podle něj nesplňoval zákonem stanovené náležitosti. Na to ale soud nepřistoupil.
Feri v odvolání u Městského soudu v Praze dva ze skutků popřel, třetí označil za dobrovolný sex. Obvodnímu soudu vyčetl například to, že nepředvolal jím navržené svědky.
Ústavní soud se v půlce května zastal bývalého kriminalisty Josefa Polanského. Tomu soud nižší instance v minulosti zamítl žádost o obnovu případu bez toho, aby se Polanský mohl k věci vyjádřit.
Cibulka v žalobě tvrdil, že plošné shromažďování údajů zasahuje do práv na soukromí a informační sebeurčení a odporuje unijnímu právu i judikatuře Soudního dvora Evropské unie.
Nejvyšší soud obdržel dovolání v kauze takzvaných trafik. Podali je bývalý premiér Petr Nečas a někdejší náměstek zemědělství Roman Boček. Kauza přispěla před deseti lety k pádu Nečasovy vlády.
Ženě za vraždu hrozilo až 20 let vězení. Krajský soud v Olomouci jí vyměřil 18 let, verdikt potvrdil i vrchní soud. Podle rozsudku šlo o vraždu spáchanou zvlášť surovým způsobem na bezbranném dítěti.
Skála, Václavík a Kapal zpochybňovali v diskusi zveřejněné v létě 2020 to, že katyňský masakr spáchali Sověti. Svobodné rádio musí výrok odsuzujícího rozsudku zveřejnit na internetu.
Stížnost bude řešit Nejvyšší soud, který ale nemůže napadené rozhodnutí zrušit. Jeho výrok by však mohl ovlivnit budoucí rozhodování justice v obdobných případech.
Spor souvisí s kauzou podvodu, ve které figuroval i uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř. Rozhodnutí Nejvyššího soudu je dočasně zpřístupněné na úřední desce.