Nejvyší soud potvrdil vydání části mobiliáře zámku Opočno rodu Colloredo-Mansfeld
Nejvyšší soud potvrdil verdikt o vydání části mobiliáře státního zámku Opočno na Rychnovsku dědicům rodu Colloredo-Mansfeld. Odmítl dovolání Národního památkového ústavu (NPÚ) i Kristiny Colloredo-Mansfeldové. Uvedl to vedoucí oddělení styku s veřejností Nejvyššího soudu Václav Vlček.
„Rozhodnutí Nejvyššího soudu ze dne 23. října 2024 zatím nebylo vyhotoveno, proto nelze sdělit další podrobnosti,“ doplnil Vlček.
Třicetiletý spor o vlastnictví samotného zámku skončil v roce 2021. Soudy rozhodly, že zámek patří státu. V případě mobiliáře nastala jiná situace. Podle pardubických soudů dědicové prokázali, že jsou oprávněnými osobami a že věci přešly do vlastnictví státu bez právního důvodu.
Colloredo-Mansfeldové získají část mobiliáře zámku Opočno. Krajský soud potvrdil verdikt z roku 2006
Číst článek
Okresní soud v Pardubicích už v roce 2006 uložil památkářům povinnost, aby uzavřeli s dědici dohodu o vydání některých movitých věcí. Šlo konkrétně o slavnostní kočár, obrazy, svítidla, zbraně, brnění či lovecké trofeje. Po řadě peripetií verdikt s dílčími úpravami loni potvrdila pardubická pobočka krajského soudu.
Dovolání pak podali jak památkáři, tak zástupkyně rodu Colloredo-Mansfeldová. V jejím případě dovolání směřovalo jen do části výroku, který nebyl v její prospěch. V mezičase památkáři s restituenty jednali o výpůjčce mobiliáře, aby mohl dál zůstat na zámku v Opočně.
Potomci původních majitelů poukazovali v soudních řízeních na to, že movité věci nemohly sdílet osud zestátněného zámku – měly totiž různé majitele. Zámek vlastnil Josef Colloredo-Mansfeld mladší, narozený v roce 1910, sbírky patřily Josefu Colloredo-Mansfeldovi staršímu, narozenému roku 1866. Podstatnou otázkou bylo také to, kdy který majetek přešel na stát, zda před únorem 1948, anebo až po něm.