Musk působí jako Trumpova pravá ruka. Účastní se hovorů se státníky i pózuje na rodinné fotografii

Vystupuje jako vítěz voleb. Miliardář Elon Musk předčil očekávání o svém angažmá v povolebním dění. V posledních týdnech, po zvolení republikána Donalda Trumpa do Bílého domu, strávil řadu dní v jeho floridském sídle Mar-a-Lago, nechal se jmenovat do čela patrně nevládního výboru pro efektivitu vlády, zúčastnil se telefonátu mezi Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a poskytuje komentáře k Trumpovým návrhům na jména ministrů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elon Musk se zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem a zpěvákem Kidem Rockem na zápase UFC v newyorské Madison Square Garden (16. listopadu 2024)

Elon Musk se zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem a zpěvákem Kidem Rockem na zápase UFC v newyorské Madison Square Garden (16. listopadu 2024) | Foto: Kena Betancur | Zdroj: AFP / Profimedia

„Dělá ohromnou práci a náhodou je to i fajn chlap,“ řekl Donald Trump o  Elonu Muskovi minulý týden na setkání ve svém floridském sídle. Musk s Trumpem podle médií trávil čas na golfovém hřišti i u společných večeří či obědů. „A má to tu rád. Nemůžu ho odsud dostat. Prostě tohle místo zbožňuje. A víte co? Já ho tu rád mám,“ podotkl Trump.

O několik dní předtím Trumpova vnučka Kai sdílela na síti X fotografii s Muskem a jeho čtyřletým synem X Æ A-12. „Elon se dostává do role strýčka,“ napsala k fotce.

O den později pak Trump pozval Muska a jeho syna, aby se připojili k fotografování prezidentovy rodiny.

Majitel sítě X a firem Tesla a SpaceX také zvoleného prezidenta doprovodil do newyorské Madison Square Garden na zápas UFC a Trump zase v Texasu sledoval úterní start Muskova raketoplánu Starship.

24:05

Loajalita především. Ministerstvo dostal Elon Musk za podporu Trumpa v kampani, míní expert

Číst článek

Státník Musk

„Musk se v Trumpově přechodném období (před lednovým nástupem do Bílého domu) vybarvil jako nejmocnější soukromá osoba,“ píše deník The New York Times (NYT).

Miliardář se po Trumpově zvolení prezidentem účastnil jeho telefonátu se Zelenským. Trump podle stanice CNN měl telefonát na hlasitý odposlech a Zelenskyj poděkoval Muskovi za jeho pomoc Ukrajině s jeho satelitním internetovým připojením Starlink.

Deník The New York Times rovněž informoval, že Musk se v New Yorku setkal s íránským velvyslancem Amírem Sajídem Iraváním k více než hodinovému rozhovoru, jehož tématem měly být špatné vztahy USA a Íránu a hledání řešení k nápravě. Íránská diplomacie kategoricky popřela, že k setkání došlo. Deník se ve své zprávě odvolává na dva íránské zdroje, podle nichž bylo jednání „pozitivní“ a „dobrou zprávou“.

Na formální akci, nikoli k soukromému jednání, se Musk také minulý týden setkal s argentinským prezidentem Javierem Mileiem.

Výbor pro efektivitu vlády

Trump už měsíce před volbami avizoval, že pokud se stane prezidentem, vytvoří orgán, který bude dohlížet na efektivitu vlády. Jde o součást Trumpova dlouhodobého postoje, že končící demokratická administrativa Joea Bidena vládla s podporou takzvaného „deep state“ – podle Trumpa zkorumpované státní správy, která údajně ovládala lidi jako Trumpovu protikandidátku Kamalu Harrisovou.

Konspirační tvrzení o tom, že Harrisová je pouhou loutkou, šířil před volbami i sám Musk.

Další moderátor Fox News ministrem. Donald Trump pověří řízením dopravy Seana Duffyho

Číst článek

Miliardář a nejbohatší člověk planety, který po koupi sociální sítě X propustil většinu jejích zaměstnanců a označuje se za horlivého zastánce absolutní svobody slova, podle Trumpa stane v čele výboru pro efektivitu vlády. Povede jej společně s Vivekem Ramaswamym, což je neúspěšný uchazeč o nominaci republikánů na prezidenta a další Trumpův spojenec.

Podle amerických médií je nepravděpodobné, že by se výbor stal ministerstvem, a tedy součástí federální vlády. V takovém případě by jej musel schválit Kongres, a i když v něm budou mít většinu republikáni, není jasné, že tuto Trumpovu iniciativu by všichni podpořili. Výbor mimochodem nese anglickou zkratku DOGE, která je zjevným odkazem na Muskovu oblíbenou kryptoměnu Dogecoin.

I proto zůstává nejasné, jaké pravomoci by orgán skutečně měl. Musk například prohlásil, že by bylo možné až o třetinu ořezat federální rozpočet, tedy o zhruba dva biliony dolarů (asi 48 bilionů korun). To například bývalá prezidentská ekonomická poradkyně Glenn Hubbardová označila za „matematicky nemožné“.

Aby Musk a Ramaswamy docílili takových škrtů, museli by přesvědčit Kongres, aby omezil financování armády, nechal propustit řadu federálních zaměstnanců a osekat finance pro orgány, které spravují silnice a mosty, píše namátkou CNN. Konkrétně u výdajů na obranu Trump nijak nenaznačil, že by měl v úmyslu je omezit.

Musk přesto podle Trumpa bude v čele poradního orgánu dohlížet na „drastické změny“ ve fungování vlády.

Stoupající akcie Tesly

Co se zbytku vlády týče, Musk podle The New York Times sám nenavrhoval jména kandidátů na ministry, ale dával k věci své pohledy. O víkendu například své sledující na síti X vyzval, aby se vyjádřili ke dvěma jménům kandidátů na ministra financí, aby Trump mohl „zvážit zpětnou vazbu“, přičemž sám připojil názor, kdo je podle něj lepší volba.

Server Axios poukázal i na jisté negativní projevy Muskova vlivu v Trumpově blízkém okolí. Při večeři v Trumpově sídle Mar-a-Lago se Musk podle serveru „výbušně“ pohádal s Trumpovým poradcem Borisem Epshteynem. Podle tří nejmenovaných zdrojů Musk zpochybňoval, zda Epshteyn nemá přílišný vliv na Trumpův výběr kandidátů na ministry, konkrétně třeba možného šéfa spravedlnosti Matta Gaetze.

Trumpovu rezidenci na Floridě hlídají robotičtí psi. Lze jim naprogramovat trasu, ale ozbrojení nejsou

Číst článek

Musk rovněž Epshteyna údajně obvinil, že „pouští do médií“ podrobnosti ze zákulisí Trumpova týmu, na což měl poradce odvětit, že „netuší, o čem Musk mluví“.

Komentátoři amerických médií, například Ronan Farrow proslulý Pulitzerovou cenou za odhalení skandálů kolem producenta Harveyho Weinsteina, poukazují na to, že Musk díky blízkosti k Trumpovi a funkci v poradním orgánu může získat „dohled nad těmi, kteří mají dohlížet na něj“.

Muskovy firmy, především SpaceX, mají miliardové smlouvy s americkým ministerstvem obrany, Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) i řadou dalších úřadů. Kvůli rozsahu svého podnikání je Musk ku své nelibosti v hledáčku řady federálních dohledových úřadů, například pro ochranu životního prostředí nebo Federálního úřadu pro letectví, který musí udělovat licence pro starty raket SpaceX.

Nicméně už nyní je jisté, že Muskovu podnikání se v povolební atmosféře daří – tržní hodnota Tesly podle Axiosu stoupla na 225 miliard dolarů (asi 5,36 bilionu korun).

Vojtěch Dvořáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme