Federální soudce v pondělí nařídil vládě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby plně dodržovala předchozí příkaz, který jí dočasně zakazuje zmrazit vyplácení federálních dávek, půjček nebo dotací.
„Bizarností tohoto plánu je, že to je něco, s čím může souhlasit Trump i velká část izraelské vlády, přestože přijímání uprchlíků v regionu není uskutečnitelné,“ říká analytik Jakub Záhora.
Mluvčí CIA v prohlášení sdělil, že krok má agenturu sladit s cíli nového ředitele Johna Ratcliffea. Agentura také pozastavila přijímání uchazečů o zaměstnání, kteří již dostali podmíněnou nabídku.
Trump označil Pásmo Gazy za pekelnou propast. Byla jí podle něj už i před bombardováním. Navrhl přemístit zbývající obyvatele do bezpečných a krásných míst v okolních zemích.
„Práce se nyní změnily v misi s cílem zajistit ostatky,“ oznámil Trump. „Byla to temná a bolestná noc v hlavním městě naši země a v historii naší země. Tragédie strašlivých rozměrů,“ pokračoval.
„Myslím si, že to uspokojuje jeho voliče a že z toho nakonec nic nebude. Ti lidé nebudou deportováni, protože to narazí na jiné právní problémy, třeba na ústavu,“ domnívá se Petros Michopulos.
Rozpočtový úřad Bílého domu v pondělí nařídil složkám americké vlády, aby pozastavily vyplácení federální podpory, což by mohlo mít vážné dopady na americkou ekonomiku, píše New York Times (NYT).
Jednalo se o zhruba desítku lidí, kteří byli součástí týmu zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe, jenž stíhal Trumpa ve dvou kauzách. Smith rezignoval několik dní před návratem Trumpa do Bílého domu.
Jejich úkolem je odhalovat korupci, či zneužívání pravomocí a Trump se s nimi místy dostával do konfliktů během svého prvního mandátu, na jehož konci propustil pět generálních inspektorů.
Hispánské skupiny a organizace vyjádřily svou frustraci a někteří tyto kroky označili za nedostatečnou snahu nové administrativy udržovat komunikaci s latinskoamerickou komunitou.
V inauguračním projevu podobně jako před osmi lety Trump vykresloval USA jako zemi v úpadku a zároveň slíbil, že pod jeho vedením Američany čeká „vzrušující nová éra národních úspěchů“.
„Hrozí, že dojde k přehřátí dialogu, který v první fázi selže. Myslím, že to je v tuto chvíli reálný scénář. Obě strany budou v takovém klinči, že první kolo jednání nic nepřinese,“ varuje analytik.
„Trump se jeví jako relativně odhodlaný situaci dohrát trochu dál než jen na úroveň těchto verbálních projevů,“ komentuje Trumpova slova o „nutnosti“ získat kontrolu nad Grónskem politický geograf.
Podle dostupných informací zastavila většina tankerů u pobřeží Ruska v Baltském moři a na Dálném východě. Několik jich zakotvilo u čínských přístavů a u Singapuru.
Jako „skvělé“ nebo „dobré“ jeho působení označila zhruba čtvrtina dotázaných. V případě Trumpa to bylo před čtyřmi lety 36 procent, přestože předtím pomohl zažehnout nepokoje v sídle Kongresu.
„Republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů je velmi malá a v klíčových návrzích zřejmě budou potřebovat i podporu části demokratů,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus Jan Hornát
Udílení medaile svobody zavedl v 60. letech minulého století prezident John Kennedy. Jejím cílem je vyznamenat ty, kteří učinili například „zvlášť úctyhodný přínos“ americké národní bezpečnosti.
AP oznámené rozhodnutí soudce Juana Merchana označila za mimořádné. Trump podle něj bude muset k soudu, osobně nebo prostřednictvím videohovoru, jen deset dní před svou inaugurací.
Osobností, která se stala středem pozornosti v roce 2024, byl bezesporu americký prezident Joe Biden. Hlavně kvůli rozhodnutí v pokročilém věku znovu kandidovat a následnému odstoupení z voleb.
Vojáci z KLDR se podle tvrzení Kyjeva na podzim zapojili do snahy ruských sil získat zpět část Kurské oblasti, kterou obsadily ukrajinské síly v souvislosti s pokračující ruskou agresí na Ukrajině.
Zatímco federální vláda a Bílý dům uvádějí, že veřejnosti nehrozí nebezpečí a naznačují, že reakce je přehnaná, někteří kongresmani a zástupci států se dožadují vysvětlení.
„Jižní Korea bude vykonávat svou zahraniční a bezpečnostní politiku bez přerušení a usiluje o to, aby se spojenectví mezi Jižní Koreou a USA udrželo a vytrvale rozvíjelo,“ stojí v prohlášení Soulu.
Necelý měsíc po Trumpově zvolení je zřejmé, že po svém nástupu do Bílého domu má skutečně v úmyslu začít uskutečňovat i ta svoje předsevzetí, která mnozí považovali jen za extrémní volební rétoriku.
Tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa podepsal dohodu s Bílým domem, která mu po týdnech odkladů umožní zahájit v praxi proces předání moci.