Loajalita především. Ministerstvo dostal Elon Musk za podporu Trumpa v kampani, míní expert

Kontury budoucího týmu příštího amerického prezidenta jsou s každým dnem jasnější. A Donald Trump opět šokuje. Ministrem spravedlnosti se má stát vyšetřovaný republikánský kongresman Matt Gaetz. Šéfem obrany bude moderátor Fox News bez vládních zkušeností Pete Hegseth. Nově vytvořené ministerstvo pro efektivitu vlády povede miliardář Elon Musk. „Jde o kontroverzní nominaci,“ řekl pro Český rozhlas Dvojka expert z vysoké školy CEVRO Bořek Lizec.

Jak to vidí... Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elon Musk hovoří na předvolebním shromáždění Donalda Trumpa. Akce se konala v Butleru v Pensylvánii, kde se 20letý střelec pokusil Trumpa v červenci zabít (5. října 2024)

Elon Musk hovoří na předvolebním shromáždění Donalda Trumpa. Akce se konala v Butleru v Pensylvánii, kde se 20letý střelec pokusil Trumpa v červenci zabít (5. října 2024) | Foto: Brian Snyder | Zdroj: Reuters, Profimedia

„Je vidět, že Donald Trump se z předchozího nástupu do funkce poučil. Aby znovu nemusel čelit odporu některých svých nominantů, rozhodl se nyní obsazovat ministerská místa ve svém kabinetu lidmi, kteří jsou k němu loajální,“ říká v pořadu Jak to vidí... expert Vysoké školy CEVRO a bývalý velvyslanec v Kanadě Bořek Lizec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: expert Vysoké školy CEVRO a bývalý velvyslanec v Kanadě Bořek Lizec. Moderuje Zita Senková

Amerika na prvním místě

Loajalistou je například nový ministr zahraničí Marco Rubio, který se kdysi velmi tvrdě utkal s Donaldem Trumpem o prezidentskou nominaci, jeho útoky ale dokázal překonat, což ho nyní vyneslo až do funkce šéfa diplomacie.

„Dnes nemůžeme očekávat, že by se Donaldu Trumpovi nějak výrazně vzepřel. Na druhé straně je to člověk, který má velkou kvalitu odbornou i osobnostní, schopnost vyjednávat, a proto bych i spoléhal na to, že může pomoci dosáhnout cílů, které jsou společné s Evropou,“ odhaduje Lizec.

Co se týče zahraniční politiky Spojených států, můžeme však podle něj čekat výrazné změny.

„V předvolební kampani Donalda Trumpa to vypadalo, že by se mohl vymezit vůči i desítky let dlouhodobé stabilní zahraniční politice USA. Se sloganem Amerika na prvním místě spíše bude chtít směřovat k izolacionismu a v obchodní politice k protekcionismu, což byly dříve principy republikány odmítané. Uvidíme, jaké budou reálné kroky Donalda Trumpa. Záviset bude hodně na tom, zda se mu podaří naplnit některé ze svých předvolebních prohlášení. Některé jeho výroky, jak chce dosáhnout svých cílů, jsou totiž v rovině vyjednávacích taktik. Takže doufejme, že k některým svým plánům nebude muset přistoupit.“

Kontroverzní nominace

Ministrem spravedlnosti by se měl stát republikánský kongresman Matt Gaetz, jehož kauzou se zabýval Výbor pro etiku Sněmovny reprezentantů kvůli údajnému obchodování s lidmi za účelem sexuálního zneužívání.

„Jde o velice kontroverzní nominaci. Není to ale jediný případ, který budí vášně. Sice třeba nejde o lidi, kteří by čelili vyšetřování, ale mnoho jiných kandidátů nemá dostatečnou zkušenost s agendou. V případě Petea Hegsetha, nominanta na ministra obrany, zase chybí zkušenosti s působením ve státní správě. Jde sice o válečného veterána, pokud se ale má stát lídrem tak důležitého ministerstva, které má tolik zaměstnanců, tak obrovské finanční možnosti a zdroje a také tak důležité úkoly, jako například odpovědnost za kontrolu jaderných zbraní, nemusí to stačit,“ upozorňuje Lizec.

Miliardář Musk i moderátor Fox News. Trump představuje nominace do své vlády

Číst článek

Zdvižené obočí působí také nominace nejbohatšího člověka na planetě Elona Muska, který má vést nové ministerstvo pro efektivitu veřejné správy společně s neúspěšným prezidentským kandidátem Vivikem Ramaswamym.

„Elon Musk se výrazným způsobem zasloužil o vítězství Donalda Trumpa, přestože původně patřil do kategorie lidí, kteří měli s Donaldem Trumpem problém. Jejich vztahy byly jednu dobu velmi vyhrocené. Přesto se nyní stali klíčovými spojenci. Donald Trump na Muska velice spoléhá, svěřuje mu vnitropoliticky velmi důležitou agendu. Uvidíme, jak se s nelehkým úkolem popasuje. Vysoké rozpočtové škrty, které se od něj očekávají, totiž mohou dopadnout i na voličskou základnu Donalda Trumpa,“ uzavírá Bořek Lizec.

Audiozáznam pořadu Jak to vidí... od Českého rozhlasu Dvojka si můžete poslechnout v úvodu článku.

Zita Senková, opa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme