Trumpovu rezidenci na Floridě hlídají robotičtí psi. Lze jim naprogramovat trasu, ale ozbrojení nejsou
Do vybavení americké Tajné služby, jejímž úkolem je chránit americké prezidenty, exprezidenty a další nejvyšší představitele, přibyl robotický pes Spot od společnosti Boston Dynamics. V poslední době byl podle zpravodajského severu BBC spatřen, jak hlídá floridskou rezidenci nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se v lednu po čtyřleté pauze vrátí do Bílého domu.
Robopsi hlídají perimetr Trumpova resortu Mar-a-Lago v Palm Beach. Nejsou vybaveni zbraněmi a lze je ovládat na dálku nebo předem naprogramovat jejich trasu. Na nohou má robot varování „nehlaďte mě“, aby od podobných nápadů odradil kolemjdoucí.
Na laně, ale bez lana. V Ostravě testují systém, který umožní řidiči ovládat současně dvě auta
Číst článek
„Nevím o tom, že by někoho lákalo tyto robotické psy hladit. Nevypadají přítulně,“ řekla Melissa Michelsonová, politoložka z Menlo College.
Video, na kterém Spot hlídá Trumpův pozemek, se masivně rozšířilo na tiktoku, kde někteří uživatelé nad věcí vyjadřovali údiv a jiní hrůzu. Trumpův robopes se také stal terčem vtipů v amerických komediálních večerních pořadech.
„Ochrana zvoleného prezidenta je nejvyšší prioritou,“ uvedl Anthony Guglielmi, šéf komunikace americké Tajné služby.
Trump se v předvolební kampani stal dvakrát terčem atentátníků. V červenci republikán z útoku na předvolebním mítinku ve městě Butler ve státě Pensylvánie vyvázl se zraněním ucha, zabit však byl jeden účastník akce. Střelce zlikvidovala právě Tajná služba. V září byl zatčen muž, který se ukrýval se zbraní u republikánova golfového hřiště na Floridě.
Tajná služba z bezpečnostních důvodů odmítla BBC odpovědět na podrobnější otázky týkající se nasazení robopsů k ochraně zvoleného prezidenta a nesdělila ani, jak dlouho je k Trumpově ochraně využívá. Společnost Boston Dynamics pouze potvrdila, že Tajná služba jejího robopsa využívá, ale rovněž neodpověděla na podrobnější otázky.
Ron Williams, bývalý agent Tajné služby, který je nyní generálním ředitelem společnosti Talon Companies zabývající se bezpečností, se domnívá, že pokusy o atentát na Trumpa zvýšily na Tajnou službu tlak, aby modernizovala technologie. Robopsi měli být podle Williamse na Trumpově rozlehlém floridském pozemku nasazeni již dávno, jelikož mohou chránit větší plochu než lidé.
Liberecká univerzita pořídila speciální elektronový mikroskop. Umožňuje nahlédnout pod povrch vzorků
Číst článek
Williams zároveň podotkl, že robotičtí psi se stále častěji stávají nástrojem používaným armádami a donucovacími orgány po celém světě a postupně se stanou ještě častěji užívaným nástrojem.
Spot dokáže chodit po schodech a pohybovat se v těsných prostorách, umí i otevírat dveře. Jeho schopnost odhalit potenciální hrozby však patří k hlavním důvodům, proč je tolik vládních agentur ochotno za toto zařízení zaplatit až 75 tisíc dolarů (1,8 milionu Kč).
Podle marketingových materiálů společnosti Boston Dynamics je zařízení vybaveno několika kamerami, které vytvářejí 3D mapu jeho okolí, a může mít také doplňkové schopnosti, jako je například tepelné snímání. Potřebuje však lidského operátora, aby jej ovládal, pokud nemá předem naprogramovanou trasu.
Podle Missy Cummingsové z univerzity George Masona robotičtí psi na rozdíl od těch skutečných nerozhodí zvuky, pachy a vizuální vjemy, ale jejich kamery lze ochromit například sprejem na vlasy.