Liberecká univerzita pořídila speciální elektronový mikroskop. Umožňuje nahlédnout pod povrch vzorků

Technická univerzita v Liberci je druhým místem v republice, kde mají elektronový mikroskop s tímto rozlišením. Dokáže nahlédnout pod povrch materiálů a zobrazit strukturu v nanometrovém rozlišení.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciální elektronový mikroskop umožňuje nahlédnout pod povrch vzorků

Odborníci mohou prostřednictvím mikroskopu udělat například kompletní analýzu kvality materiálu i povrchových úprav | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Mikroskop, který dokáže zobrazit zkoumaný předmět v nanometrovém rozlišení a současně umožňuje se podívat i pod povrch vzorku. Takový pořídila liberecká Technická univerzita za 45 miliónů korun. Většinu z ceny zaplatila evropská dotace.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci natáčel redaktor Tomáš Mařas

Odborníci mohou prostřednictvím mikroskopu udělat například kompletní analýzu kvality materiálu i povrchových úprav, stejně jako zkoumat jejich vady. Po brněnském vědeckém centru zaměřeném na nové materiály CIETEC, je to druhý takový přístroj v republice.

V laboratoři korelativní mikroskopie se spoustou monitorů vysvětluje Pavel Kejzlar z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, jak přístroj pracuje:

„V komoře mikroskopu je stolek se vzorečky, vypadá to trošku jako velký šuplík. Do komory směřují všechny detektory. Vrchní část, tam je zdroj elektronů a různé urychlovací, fokusační cívky a skenovací cívky. Elektronový svazek skenuje povrch vzorečku, zastaví se na každém pixelu. Detektory sesbírají signál, svazek pokračuje na další pixel a tímhle způsobem rastruje.“

Speciální elektronový mikroskop umožňuje nahlédnout pod povrch vzorků | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Vědcům se podařilo naměřit rozlišovací schopnost půl nanometru, což by odpovídalo zhruba pěti atomům vedle sebe. Rozlišovat je už ale nejde.

„Je to speciální mikroskop, který kromě toho, že jím můžeme vidět nanosvět, tak přímo v mikroskopu můžeme řezat. To znamená, že vidíme nejen povrch, ale i dovnitř materiálu, jeho strukturu, jeho složení, vlastnosti,“ dodává ředitel Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Miroslav Černík

Jak se vědci vypořádali s magnetickými poli a vibracemi? Poslechněte si reportáž Tomáše Mařase výše.

Tomáš Mařas, reČRoL Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme