Feriho kauza před soudem ve Štrasburku? Čtveřice žen podala stížnost proti odložení svých případů

Kauza bývalého poslance Dominika Feriho se přesune před Evropský soud pro lidská práva. Advokát Pavel Uhl tam podal stížnost za čtyři ženy z Feriho kauzy, jejichž případy nepřipustil k řádnému projednání ani Ústavní soud. „Čtyřem ženám stát odmítl poskytnout ochranu proti sexuálnímu násilí a to je i podstatou stížnosti našich klientek,“ vysvětlila zmocněnkyně obětí, advokátka Adéla Hořejší.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud s Dominikem Ferim

Soud s Dominikem Ferim | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
Přehrát

00:00 / 00:00

Feriho kauza před soudem ve Štrasburku? Čtveřice žen podala stížnost proti odložení svých případů

Stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva (ESLP) podal v polovině října advokát Pavel Uhl, který spolupracuje s Adélou Hořejší, zmocněnkyní obětí bývalého poslance Dominika Feriho. „Stížnost zpracoval on, ale vychází z argumentace, kterou jsme v řízení uplatňovali,“ vysvětluje advokátka pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál.

Státní zastupitelství znovu prošetří stížnost dívky v kauze Feriho. Vyhoví tak Ústavnímu soudu

Číst článek

Podle ní šlo o reakci na červnový nález Ústavního soudu, který vyhověl stížnosti pouze jedné z pěti jejích klientek. „Ústavní soud vyhověl stížnosti ženy, která uvedla, že během krátkého vztahu, který měla s podezřelým, došlo k nejprve konsenzuálnímu sexuálnímu styku, v jehož průběhu si podezřelý sundal kondom a bez souhlasu sexuální styk dokonal,“ popsala mluvčí soudu Kamila Abbasi případ z roku 2015, kterým se opět zabývá policie i státní zastupitelství.

Stížnost zbylých čtyř žen Ústavní soud zamítl a potvrdil tak dřívější rozhodnutí policie a státního zastupitelství, které tyto případy odložily. „Stát odmítl sexuální útok trestně stíhat jako znásilnění, ačkoli připustil, že pohlavní styk dobrovolný nebyl. Odůvodnil to tím, že naše klientky nevyjádřily odpor s pohlavním stykem dostatečně kvalifikovaně a že intenzita násilí podezřelého nebyla dostatečná. Opřel se přitom o stereotypy postavené na mýtech o dokonalé oběti i pachateli,“ vysvětlila Hořejší důvod, proč se její klientky rozhodly podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

Kauza Feri

  • Dominik Feri si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek, z toho jedné nezletilé, a za jeden pokus o znásilnění.
  • Obvodní soud pro Prahu 3 uznal Feriho vinným loni v listopadu, odvolací soud rozsudek potvrdil v dubnu.
  • Feri podal proti pravomocnému rozsudku letos v červnu ještě dovolání k Nejvyššímu soudu.
  • Ústavní soud v červnu 2024 vyhověl stížnosti další ženy z Feriho kauzy, jejíž případ policie a státní zastupitelství dříve odložily. Teď se celou věcí opět zabývají.

Advokátka je přesvědčená, že tímto přístupem Česko porušilo Evropskou úmluvu o lidských právech. „Konkrétně článek tři, který zakazuje mučení a nelidské a ponižující zacházení, a článek osm, který chrání každého, aby byl respektován jeho soukromý život, včetně plného respektu k tomu, aby svobodně rozhodoval o své sexuální aktivitě nebo o tom, že se jakékoli sexuální aktivity neúčastní. Obě tato práva spadají pod ochranu lidské důstojnosti a zavazují stát, aby vyvinul alespoň přiměřené úsilí k objasnění takového útoku a řádného soudního projednání,“ vysvětlila.

Ministerstvo spravedlnosti, jehož zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Petr Konůpka bude ve Štrasburku zastupovat stát, ve vyjádření pouze krátce uvedlo, že zatím stanovisko štrasburského soudu neobdrželo. „Vzhledem k tomu, že neznáme obsah stížnosti a ani soudní spis, který byl veden před českými soudy, nemůžeme se v tuto chvíli nijak vyjádřit,“ reagovala mluvčí resortu Marcela Nevšímalová.

Kdyby stížnosti žen štrasburský soud vyhověl, otevřela by se pro ně možnost odškodnění, teoreticky i nového soudního otevření celé věci.

Kauza exposlance

Dominik Feri si vyslechl odsuzující verdikt v listopadu 2023. Půl roku na to ho potvrdil také odvolací senát, který odmítl, že by uložený trest byl nepřiměřeně přísný. Naopak bývalému poslanci připomněl, že mu za dvě dokonaná znásilnění hrozil až desetiletý trest vězení. A zvýšil obětem odškodnění o úrok ve výši patnácti procent, které jim prvoinstanční soud nepřiznal. Souhrnně má tak třem obětem zaplatit více než půl milionu korun.

Exposlanec Feri nastoupí do vězení v květnu. Vinu stále odmítá, hodlá se dovolat k Nejvyššímu soudu

Číst článek

Feri se letos v červnu dovolal k Nejvyššímu soudu v Brně. Ten na konci srpna potvrdil, že se věcí bude zabývat.

Soudy nižší instance uvedly, že podmíněný nebo jiný alternativní trest nebyl pro bývalého poslance s velkým vlivem na sociálních sítích namístě kvůli společenské škodlivosti jeho jednání. Jedinou polehčující okolností, ke které přihlédly, byla exposlancova dosavadní beztrestnost.

Dva dokonané skutky znásilnění se podle pravomocného rozsudku staly ve Feriho žižkovském bytě. Feri, tehdy ještě jako teplický radní a student práv, tam podle pravomocného rozsudku v březnu a listopadu znásilnil dvě dívky. Jedné z nich přitom bylo v té době teprve sedmnáct let. O další znásilnění se podle verdiktu pokusil v roce 2018, když se snažil ve Sněmovně líbat a osahávat stážistku.

Feri před soudem dva ze skutků popřel, třetí označil za dobrovolný sex. Po vynesení pravomocného verdiktu uvedl, že s ním nesouhlasí, ale respektuje ho. Přesto soudům vyčítal, že vycházely z neobjektivních znaleckých posudků, nepředvolaly Ferim navržené svědky a nevypořádaly se s existující judikaturou. Aktuálně je Feri ve věznici v Teplicích, kde si odpykává trest.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme