Kauza blokace dezinformačních webů v Česku po ruské invazi na Ukrajinu končí u soudu ve Štrasburku. Neziskové organizace argumentují, že stát si byl vědom, že nemá právo blokaci nařídit.
„Řada lidí obtížně snáší teploty, které šplhají nad třicítku a v noci neklesnou pod 20 stupňů. Tropické noci jsou zatěžující, a pokud jich je více za sebou, může to způsobit i předčasná úmrtí,“ říká.
Švýcarsko neřeší změnu klimatu, rozhodl soud. V pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti diskutují ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a člen spolku Klimatická žaloba Jakub Zamouřil.
Podle SCF z dat tureckého ministerstva spravedlnosti také vyplývá, že loni v Turecku zahájili kvůli urážce prezidenta či státních institucí vyšetřování asi 18 850 lidí.
Je to poprvé, co štrasburský soud odsoudil nějaký stát kvůli nedostatečnému boji proti klimatické změně, uvedla agentura AFP. Další dvě podobné stížnosti soud zamítl.
Poslanci ve středu jednohlasně přijali definici anticikanismu. „Jde o předsudky, které ve společnosti panují a ovlivňují, jaké příležitosti dáváme dětem,“ vysvětluje vládní zmocněnkyně Lucie Fuková.
Jeden z nájemníků bývalých hornických bytů si stěžuje, že se české soudy nezabývaly jeho žalobou na průběh privatizace. Ta měla podle advokátky Zdenky Vopěnkové proběhnout v rozporu se zákonem.
Podle náměstka ministra školství Jiřího Nantla (ODS) je segregace romských žáků nepřípustná. „Vyrábíme klienta sociálního státu,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál.
„Setkala jsem se s mnoha bývalými oběťmi násilí, když byly dětmi. Říkaly, že věděly, že všichni okolo to vědí, a čekaly, že jim někdo pomůže, ale nikdo jim nepomohl,“ popisuje advokátka Lucie Hrdá.
Dlouhodobě upozorňoval na politikaření a korupci a skončil ve vězení. Ázerbájdžánský režim odsoudil akademika Gubada Ibadoghlua za falšování peněz. Ve vězení s ním podle rodiny zacházejí krutě.
„Vracíte se myšlenkami?“ ptala se soudkyně. „Nonstop,“ odpověděl s tím, že se v noci neustále probouzí nebo nejezdí hromadnou dopravou, protože se úplně straní lidí.
Anders Breivik žaluje norský stát, který podle jeho názoru porušuje jeho lidská práva zákazem komunikace s okolním světem a tím, v jakých podmínkách jej vězní.
„Myslím, že v Česku máme pětistupňovou soudní soustavu. Nad okresními, krajskými, vrchními soudy a Nejvyšším soudem máme ještě Facebook,“ poznamenává David Klimeš.
Osmatřicetiletá žena s iniciály M. L. byla na potrat objednaná v jedné z varšavských nemocnic, ale zákrok byl zrušen kvůli tomu, že zrovna vešly v platnost změny předpisů.
Kühn je soudcem od roku 2008, předtím působil jako právní poradce několika amerických advokátních kanceláří pro české a československé právo a také jako asistent ústavních soudců.
Případ se týká muže, který se v roce 2015 začal na olomoucké psychiatrii chovat agresivně. Přivolaná policie proti němu použila taser a sestra podala muži injekčně sedativa. Pacient poté zemřel.
Obvodní soud pro Prahu 2 projednává žalobu osvobozeného vězně Roberta Tempela. Ten se soudí s ministerstvem spravedlnosti, po kterém požaduje zhruba 86 milionů korun.
„Evropská unie dost jednoznačně hovoří o tom, že dokud zde nebudou změny v právu, tak peníze do Polska nepůjdou,“ upozorňuje Jakub Medek z Rádia Tok FM.
Praha / Budapešť||Anna Urbanová|Společnost|Rozhovor
Dániel Karsai se chce vyhnout fázi, kterou považuje za nedůstojnou. Proto žaluje Maďarsko u Evropského soudu. „Pokud uspěji, doufám, že by to mohlo mít vliv i na české pacienty,“ říká pro iROZHLAS.cz.
Pro Dániela Karsaie nedává smysl trpět pro bolest a pouze existovat. „Nechci žít život, který se omezuje na pozorování a snášení vlastního tělesného a duševního chátrání,“ uvádí.
Semenayová získala na olympijských hrách v letech 2012 a 2016 zlato v běhu na 800 metrů, od roku 2019 však na své nejsilnější trati nesmí v mezinárodních závodech startovat.
„Nepřichází v úvahu žádný jiný logický výklad než ten, že aktuálně je příslušným státním orgánem ministerstvo vnitra SR,“ píše se v rozhodnutí slovenského Nejvyššího soudu.
„Hrubé zacházení, vulgární oslovování, vyhrožování a zbytečné přivazování k posteli,“ tak shrnuje vnučka Soňa Bicanová zacházení s nevlastní babičkou v plzeňské LDN Privamed.
Členka skupiny Sofia agentuře AP řekla, že vlády porušují základní lidská práva na život a zdravé a bezpečné životní prostředí. Ochranu klimatu neberou jako prioritu a chrání jen vlastní ekonomiku.