Běží přímý kontakt Spojené státy – Rusko, ale paralelně běží intenzivní kontakty Spojené státy – evropští představitelé, říká pro Český rozhlas Plus Veronika Stromšíková.
Řada firem si stěžuje na neefektivitu zaměstnanců při práci z domova. O home office v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus debatují Jana Majorská z Czechitas a personalista Martin Malo.
Společnost si zvykla, že lídři jsou hřmotní hulváti, kteří ukřičí ostatní. Proto letošní volby pro ODS nejspíše nedopadnou dobře, myslí si Petr Havlík, spoluzakladatel ODS.
„Když děláte tyhle šílené kroky, znehodnocujete pověst Spojených států,“ kritizuje postup amerického prezidenta Donalda Trumpa politolog a historik Igor Lukeš.
„Určitě to není jen rétorická přestřelka nebo ukazování svalů, má to ekonomickou podstatu,“ říká o sporech mezi Slovenskem a Ukrajinou novinářka Petra Procházková.
Roste skupina obyvatel, která rezignuje na individuální občanskou zodpovědnost a chce být obsluhována státem, říká v pořadu Osobnost Plus historik, filozof a publicista Petr Hlaváček.
„Spojené státy a Čína byly v rozvoji AI napřed už několik let. Umělá inteligence se vyvíjela zároveň s digitálními technologiemi a tam Evropa nikdy netahala za silnější konec lana“ shrnuje Jourová.
Podle novináře už demokraticky smýšlející část společnosti na Slovensku rezignovala na současný vývoj. Země se tak vydává na cestu z NATO a Evropské unie směrem do východní sféry vlivu.
„Je dobře, že na své sociální síti umožňuje svobodu slova. Prolomil určitý koridor, který tu byl předtím, prolomil cenzuru,“ chválí miliardáře Muska europoslanec AfD Petr Bystroň.
Trumpovo vyjádření, že chce dostat pod kontrolu Grónsko, vyvolalo pozornost po celé Evropě. Budoucí americký prezident přitom nevyloučil použití vojenského nátlaku.
„Situace na Slovensku je poměrně negativní. Společnost je nešťastná z toho, jak některé věci vypadají, jak jsou prezentované různé hrozby,“ popisuje Karolína Farská pro Český rozhlas Plus.
„Ekonomická situace Ruska není taková, jakou jsme si představovali na jaře roku 2022, že tam budou miliony hladovějících lidí bouchat do hrnců a prosit Putina, aby zastavil válku,“ říká Procházková.
„Česko zatím obchází trend, kdy strany na radikální pravici sílí natolik, že se stávají prvními nebo druhými v těch volbách,“ říká. „Ale parlamentní volby v roce 2025 ukážou, jestli to pořád platí.“
Nejpalčivější problémy se momentálně týkají ekonomického vývoje. Německo zažilo drastickou inflaci a velkou změnu podnikatelského prostředí, proto se firmám i domácnostem daří hůř.
Export kapitalismu do komunistických zemí je podle Sedláčka jeden z největších úspěchů západní civilizace. Číně a Rusku k ekonomickému rozkvětu stále chybí demokracie, říká.
„Ukrajinci ztratili naději, že je v tuto chvíli reálné okupovaná území vrátit. Asi budou ochotni smířit se s tím, když se řekne, že území jsou okupovaná dočasně,“ domnívá se reportér Martin Novák.