Fico na Ukrajinu tlačí kvůli plynu a Moskva se raduje, říká o přestřelkách novinářka Procházková
Nejprve si slovenské ministerstvo zahraničí předvolalo ukrajinského velvyslance, o den později to stejné se slovenským velvyslancem zopakoval Kyjev. Vztahy mezi oběma státy jsou dlouhodobě napjaté, navzdory ostrým výrokům ale spolupráce pokračuje. „Slovensko je důležitý partner a velká roztržka by pro Ukrajinu byla krajně nepříjemná,“ usuzuje pro Český rozhlas Plus novinářka Petra Procházková.
Bratislava viní Ukrajinu z toho, že se vměšuje do vnitřních záležitostí Slovenska. Kyjev zase tvrdí, že si musel premiér Robert Fico najít nepřítele ze zahraničí, aby překryl svá selhání v domácí politice. Jak číst tyto vzkazy?
Určitě to není jen rétorická přestřelka nebo ukazování svalů, má to ekonomickou podstatu. Když si vzpomeneme, jak to celé začalo skřípat, tak se to týkalo dodávek ruského plynu na Slovensko. Toto je v pozadí a to je to, co premiér Fico tlačí před sebou.
On vyvíjí obrovský tlak na Ukrajinu i své partnery v Evropské unii, aby byla jednání o dodávkách plynu z Ruska obnovena.
A je Slovensko pro Ukrajinu důležité? Jak zásadní zbrojní nebo humanitární pomoc jí poskytovalo?
Slovensko je pro Ukrajinu důležité především proto, že je to blízký západní soused, který je ještě vedle Polska a Maďarska spojnicí do Evropské unie. A Slovensko bylo významným dodavatelem – a stále ještě je – jak vojenské, tak i humanitární pomoci.
Zároveň přes Slovensko proudila řada logistických cest. Bez této spolupráce by zásobování Ukrajiny nebylo možné. Slovensko je tedy důležitý partner a velká roztržka by pro Ukrajinu byla krajně nepříjemná.
Kromě toho může Bratislava vytvářet velký tlak při jednáních Evropské unie o další pomoci Ukrajině, nebo naopak tlak na uvolňování sankcí uvalených vůči Rusku. Takže Slovensko a Maďarsko jsou partneři, se kterými Kyjev musí počítat.
Dá se říct, že Kyjev dnes přistupuje k Bratislavě jako ke spojenci Moskvy?
Nedávné cesty premiéra Fica a potom i vládní delegace Slovenska do Moskvy vzbudily v Kyjevě velký ohlas. Nejde jen o symbolické podání ruky a přátelské návštěvy, ale jde tam i o zpravodajské informace. Především parlamentní delegace se účastnili lidé napojení na slovenské tajné služby. A to už je pro Ukrajinu nepříjemná věc.
Kyjev se dnes dívá na Bratislavu jako na potenciálního spojence Ruska a rozhodně tyto kroky vnímá jako vůči sobě nepřátelské.
Cílem je rozkol
Slovensko chce vyhostit jednoho Ukrajince kvůli údajnému zapojení do pokusů o státní převrat. Může na to Kyjev nějak reagovat?
Na první pohled to vypadá velice absurdně. Nikdo nevylučuje, že se Ukrajinci účastní demonstrací, ostatně proč by se neúčastnili.
Slovensko vyhostí Ukrajince kvůli hrozbě převratu. Opozice mluví o možném vykonstruovaném obvinění
Číst článek
Ale slovenská vláda začala vytahovat, že jde o organizaci ze zahraničí a snahu svrhnout slovenskou vládu pomocí ukrajinských uprchlíků.
Opravdu to vypadá velice přitažené za vlasy, nicméně se strašně těžko dokazuje, že něco není pravda. Těžko to bude Ukrajina vyvracet, i když to vypadá jako snaha hodit vinu za domácí nepokoje na Ukrajinu.
Jak důležité jsou tyto už každodenní přestřelky a diplomatické půtky pro pozornost Moskvy?
Moskva se velice raduje z jakéhokoliv, nejen slovenského, náznaku rozkolu v rámci Evropské unie. Cílem Moskvy je, aby se toto v Unii dělo, aby se pochybovalo o prodlužování sankcí, aby se obnovily rozhovory o dodávkách ruského plynu do Evropy. Pro Moskvu je to obrovská výhra.