V Bratislavě, kam podle organizátorů přišlo 15 000 lidí, dav demonstrantů zaplnil prostranství na náměstí vedle sídla slovenské vlády. Mnozí donesli vlajky Slovenska i Evropské unie.
Miliardáři jako Elon Musk a Mark Zuckerberg podle něj podporují Trumpa v tom, aby byl agresivním lídrem. Pomáhá mu i to, že je vtipný. „Jestli to ale dělá s cílem být zábavný, to je otázka,“ přemítá.
Slovenský premiér zmínil rovněž možnost zastavení dodávek elektřiny na Ukrajinu i to, že při jednáních v Evropské unii týkajících se Ukrajiny použije Bratislava své právo veta.
Fico krok opozice v reakci označil za snahu o rétorické cvičení ve sněmovně. Poslancům své strany Směr-sociální demokracie premiér doporučí, aby se schůze nezúčastnili.
Vladimíra Dvořáková komentuje okolnosti vzniku nové verze slovenské národní hymny. Vyjadřuje se také ke kontroverzním reakcím na kritiku autora nové verze. Ten tvrdí, že nová hymna není pro všechny.
Slovenská veřejnost stále neví, kdy se cesta dohodla, kdo všechno se jí zúčastnil, kdy a jak Fico do Ruska letěl, ani kdy se vrátil. Zcela jasné není ani to, o čem se v Kremlu debatovalo.
Slovenský premiér je v otevřené verbální válce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dle oslovených odborníků stojí spíše na straně Ruska a opakuje jeho narativy.
SEPS loni na jaře o dalších 12 měsíců prodloužil platnost smlouvy, na jejímž základě může v rámci havarijní výpomoci dodat do ukrajinské přenosové soustavy elektřinu do výkonu 150 megawattů.
„Ukrajinská vláda Slovensku nabídla možnost jednat bilaterálně o kompenzacích, například z takzvaných zmrazených ruských aktiv. Fico o to ale žádný zájem neprojevil,“ uvedl Oleksandr Charčenko.
„Pro Roberta Fica je to spíše prestižní věc, že se dostal k Vladimiru Putinovi, stejně jako když se kdysi dostal do stanu Muammara Kaddáfího,“ hodnotí pro Český rozhlas Plus politolog Samuel Abrahám.
„Ekonomická situace Ruska není taková, jakou jsme si představovali na jaře roku 2022, že tam budou miliony hladovějících lidí bouchat do hrnců a prosit Putina, aby zastavil válku,“ říká Procházková.
„Ukrajina je propojena na Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Moldávii. Ukrajinu by to omezilo, ale elektřina si cestu najde,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu odborník na rozvodné sítě z EGÚ Brno Jiří Ptáček.
Fico pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními, včetně zastavení dodávek elektřiny, pokud Kyjev po Novém roce zastaví tranzit ruského zemního plynu na Slovensko.
Politolog Lukáš Jelínek se ještě ohlédne za adventním poselstvím předsedy Senátu a probere smysl a možné dopady cesty Roberta Fica za ruským prezidentem.
„Po prvním lednovém dni zvážíme situaci a možnosti recipročních opatření proti Ukrajině. Pokud to bude nevyhnutelné, zastavíme dodávky elektřiny, kterou Ukrajina naléhavě potřebuje,“ prohlásil Fico.
Robert Fico potřebuje v dohledné době upevnit svou moc, jinak ho čeká náročný rok. Že se bez přesvědčivé parlamentní většiny nedá vládnout, se shodují všichni političtí aktéři.
„Podstatou je, že nerozumíme, proč bychom měli platit více za častokrát ten samý plyn,“ říká slovenský vicepremiér, ministr životního prostředí Tomáš Taraba (SNS).
Fico je teprve třetím premiérem země Evropské unie, který od začátku války Kreml navštívil. Prvním byl hned na začátku války rakouský kancléř Nehammer, letos v červenci za Putinem přijel Orbán.
Slovenský premiér Robert Fico jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Šéf Směru hraje v posledních dnech o ruský plyn, který teče přes Ukrajinu na Slovensko a dál do Evropy.
Nekompetentnost v ekonomických záležitostech nedávno ocenila agentura Moody’s zhoršením ratingové známky o jeden stupeň, upozornila přitom na oslabování institucí a politické napětí.