Slovensko v roce 2024. Atentát na Fica a obrat směr Moskva
Končící rok čtvrté vlády Roberta Fica vyvolává vzpomínky nikoli na jeho předchozí tři kabinety, ale na nejtemnější doby vládnutí Vladimíra Mečiara v 90. letech minulého století. Ten Slovensko rozvrátil politicky i ekonomicky a zatarasil cestu země do Evropské unie a Severoatlantické aliance.
Uplynulý rok s Robertem Ficem si v ničem nezadá s Mečiarovou érou. Přinejmenším.
Slovenskému premiérovi se totiž podařilo velmi rychle zničit některé demokratické instituce, zpochybnit zahraničně politickou evropskou orientaci země a znemožnit Slovensko jako seriózního partnera, což se týká bytostně i vztahu s Českou republikou.
Společnost je hluboce rozdělená jako za Mečiara, navíc ale zažila zcela výjimečnou zavrženíhodnou událost – atentát na premiéra Roberta Fica 15. května v Handlové. Z pokusu o úkladnou vraždu byl obviněn 71letý muž z Levic, vyšetřování ale dosud není uzavřené.
Událost výjimečná ve střední Evropě otřásla společností, jejíž část ji zároveň viděla jako příležitost pro smíření a uklidnění velmi konfrontačního vývoje od voleb na podzim 2023, po nichž sestavily vládu Ficův Směr, Hlas Petera Pellegriniho a Slovenská národní strana.
Jednání Fica s Putinem je poškozování zahraničních politických zájmů Slovenské republiky, říká politolog
Číst článek
O uklidnění se tehdy pokusili úřadující prezidentka Zuzana Čaputová, zvolený prezident Pellegrini, většina zástupců opozice a také ve Směru se ozývaly smířlivější hlasy.
Všechny naděje ale pohřbil sám Fico prvním vystoupením po atentátu: z útoku obvinil opozici, média „spoluvlastněná finanční strukturou George Sorose“ a také „velké demokracie“, které podle něj po začátku války na Ukrajině připouštějí pouze jeden oficiální názor a trestají Slovensko za jeho sebevědomou suverénní zahraniční politiku.
Fico hraje o beztrestnost
Toto je vidění světa nejmocnějšího politika na Slovensku. Přitom jeho předchozí vlády nijak nevybočovaly z demokratických pravidel, Fico viděl Slovensko coby člena Unie, Severoatlantické aliance a také eurozóny v jádru evropské integrace.
Nyní ale usiluje už jen o osobní beztrestnost, kterou zpochybnily orgány činné v trestním řízení za předchozí vlády. A o voličskou podporu za každou cenu, i bez ohledu na zájmy země.
Výsledkem tohoto obratu jsou proruské postoje premiéra, schůzky ministra zahraniční s ruským protějškem, odmítnutí vojenské podpory Ukrajině i protiruských sankcí. Z Roberta Fica se stal v Evropě souputník maďarského premiéra Viktora Orbána.
Putin přijal Fica. ‚Česká vláda zajistila, abychom se nemuseli plazit před masovým vrahem,‘ říká Lipavský
Číst článek
Ficova koalice zmírnila trestní legislativu, díky tomu bylo možné zastavit korupční případy lidí blízkých Směru. Zrušila Speciální prokuraturu, která se zabývala nejvážnější trestnou činností.
Veřejnoprávní Rozhlas a televizi Slovenska nahradila novou institucí, na niž mají politici přímý vliv. Ministři dosadili do státní správy stovky lidí – od ministerstva zahraničí přes kulturní instituce po ochranu přírody – bez ohledu na odbornost.
Pracovní metodou premiéra i jeho lidí je překrucování faktů a konspirace, případně zastrašování, jak se ukázalo ve sporu s nespokojenými tisícovkami lékařů.
Nekompetentnost v ekonomických záležitostech nedávno ocenila agentura Moody’s zhoršením ratingové známky o jeden stupeň (Česko je o tři stupně lepší), upozornila přitom na oslabování institucí a politické napětí.
Rychlost a razance destruktivních změn jsou opravdu nebezpečné.
A když se objeví informace, že Robert Fico jede do Moskvy jednat o čemsi s Vladimirem Putinem, což by u každého jiného evropského politika vyvolalo bouři reakcí, všichni už nad tím mávnou rukou...
Autor je šéfredaktor deníku Právo a Seznam Zprávy
Ruské politické špičky zhmotňují vidiny jurodivých
Alexandr Mitrofanov
Stačilo! přepočet nestačí
Ondřej Konrád
Legislativní korzet pravdomluvnost nezařídí
Kateřina Perknerová
Konflikt mezi Muskem a evropskými lídry sílí
Jiří Pehe