V Číně se šíří respirační nemoc způsobená virem, na který není vakcína. Pandemii ale nejspíš nezpůsobí
Po čínských sociálních sítích se šíří videa naplněných nemocnic a informace o nárůstu množství lidí potýkajících se s respiračními nemocemi, konkrétně s virem HMPV. Ten nejvíc postihuje děti mladší 14 let. Přestože nemoc může způsobit závažné problémy, odborníci se nedomnívají, že by mohla stát za další pandemií.
Nárůst respiračních nemocí potvrzují i data Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Nejvíc se v zemi šíří chřipka, má ji téměř 18 procent hospitalizovaný s vážnými respiračními potížemi. Hned druhé nejčastější onemocnění, se kterými se léčí lidé v čínských nemocnicích, je virus HMPV, tedy lidský metapneumovirus, píše server Newsweek. Čínská vláda a ani Světová zdravotnická organizace nevydaly varování před ohrožením veřejného zdraví.
Virem nejvíc trpí mladší 14 let a žijící v severních provinciích Číny. „Respirační infekce v zimním období vrcholí. Nemoc se ukazuje méně závažná a šíří se mírněji než v uplynulých letech,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Mao Ning. Peking zároveň odmítl, že by nemocnice byly naplněné nemocnými lidmi, jak navrhují uživatelé sociálních sítí.
Očkování proti covidu funguje, zachránilo miliony životů. Příští hrozba je virus chřipky, říká Konvalinka
Číst článek
Virus HMPV není nový, objeven byl v roce 2001. Jeho příznaky jsou podobné chřipce, onemocnění je proto spojeno s kašlem, horečkou, rýmou, bolestmi v krku, dýchacími obtížemi nebo vyrážkami. Přestože jsou příznaky mírné, mohou vést k závažnějším problémům jako je bronchiolitida, bronchitida, zápal plic, astma nebo ušní infekce. Ohroženými skupinami jsou děti mladší pěti let a starší 65 let, nemoc postihuje také lidi se sníženou imunitou. Přenáší se z člověka na člověka.
Zatím na virus neexistuje vakcína ani antivirotika, protože se ale šíří společností minimálně dvě desetiletí, existuje proti němu alespoň částečná skupinová imunita. I proto Jacqueline Stephnesová věnující se veřejnému zdraví na Flinders University v Austrálii uvádí, že jde o běžnou nemoc, kterou nemocnice ani nemusí nahlašovat. „Několik dní se cítíme špatně, ale pokud odpočíváme, zlepší se to,“ říká pro britský deník The Guardian.
Paniku, kterou šíření viru způsobilo na sociálních sítích připisuje především zkušenosti s pandemií koronaviru. „Všichni jsme na pozoru a slyšíte termín lidský metapneumovirus a zní to strašidelně,“ líčí.
Do Česka během několika týdnů dorazí vakcína proti nové variantě covidu, uvedl ministr zdravotnictví
Číst článek
Paul Griffin zabývající se infekčními nemocemi doplňuje, že přesto je dobře, že se o viru mluví, protože může způsobit závažné problémy. Avšak ne takové jako covid-19. „Můžeme se ale poučit z pandemie a omezit šíření, hlavně proto, že na HMPV neexistují vakcíny a antivirotika,“ domnívá se.
Rozšíření současného viru přičítá tomu, že lidé s prevencí po pěti letech od vypuknutí pandemie koronaviru polevili. „Nenavrhuju, ať se vrátíme k přísným omezením jako za covidu, ale zůstat doma a dodržovat správnou etiketu při kašlání a kýchání a čistotu rukou je v zimním období velmi důležité,“ cituje ho The Guardian.
Případy lidského metapneumoviru hlásí i Hongkong a Malajsie. Situaci podle serveru The Independent kontrolují sousední Kambodža a Tchaj-wan, naopak indická ministryně zdravotnictví Veena Georgeová společnost uklidňuje. „Lidé přijíždějící z jiných zemí včetně Číny budou monitorováni, pokud se u nich rozvinou respirační potíže. Nicméně současná situace nevyžaduje žádná omezení pro cizince,“ cituje ji Newsweek.