Slovenskému europoslanci předsedkyně vypnula mikrofon. Po vulgaritě musel ihned opustit pult
Předsedkyně Evropského parlamentu při zasedání vypnula mikrofon Slovákovi Milanu Uhríkovi. Europoslanci diskutovali o vymáhání Aktu o digitálních službách a Uhrík mluvil o údajné cenzuře, když na něj jedna z kolegyň cosi zvolala. „Držte h**u, prosím vás,“ pronesl Uhrík a ukázal na ni. Maltská předsedkyně komory europoslanci záhy vypnula mikrofon. Uhrík je ze slovenského hnutí Republika ve frakci Evropa suverénních národů, kam patří i česká SPD.
„To nemůžete říkat, pane Uhríku, musím vám vypnout mikrofon. Nebudete říkat kolegům, ať drží h*bu, i když s nimi nesouhlasíte, dám prostor dalšímu,“ reagovala na Uhríka předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová za potlesku europoslanců.
Uhrík svým jednáním porušil minimálně dva body jednacího řádu Evropského parlamentu. Europoslanci mají jednat „se vzájemným respektem“, neměli by se uchýlit k vulgaritám a měli by „respektovat důstojnost“ instituce parlamentu a nepoškodit jeho reputaci, sdělila serveru iROZHLAS.cz jeho mluvčí Emilie Tournierová.
Mocné platformy
Europoslanci se v úterý při pravidelném plenárním zasedání ve Štrasburku dostali do jinak kultivované, ale názorově vyhrocené debaty ohledně vymáhání takzvaného Aktu o digitálních službách.
Nařízení požaduje po digitálních platformách, ať už sociálních sítích, vyhledávačích nebo internetových tržištích, větší transparentnost ve fungování a ukládá jim odpovědnost za nezákonný či škodlivý obsah a šíření dezinformací.
TikTok v USA skončil. Čínská platforma ale spoléhá na spolupráci s Trumpem a věří v návrat
Číst článek
„Od chvíle co (nařízení) vešlo v platnost, Evropská komise zahájila už deset šetření – jedno proti síti X, tři proti TikToku, jedno proti AliExpressu, jedno proti Temu a po dvou proti Facebooku a Instagramu,“ řekla europoslancům finská místopředsedkyně Komise Henna Virkkunenová.
Zástupce za členské státy EU, polský ministr pro evropské záležitosti Adam Szlapka europoslancům mimo jiné řekl, že členské státy „plně podporují dohled Komise“.
O Aktu o digitálních službách se hovoří častěji po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, k němuž mu dopomohl nejbohatší člověk světa a majitel sítě X Elon Musk. Jeho společnosti unijní vyšetřovatelé nařídili, aby uchovávala dokumenty o změnách, které dělá ve fungování algoritmu, který doporučuje uživatelům sítě X obsah, a interní dokumenty chtějí k prošetření i zpětně.
Některá média už v minulosti upozorňovala, že Musk algoritmus upravil tak, že protežuje jeho vlastní příspěvky. Sám Musk přitom pravidelně sdílí obsah s populistickou a pravicově radikální tematikou, a ten se v posledních týdnech a měsících často týká evropské politiky.
Bude Musk vlastnit americký TikTok? Čína zvažuje, že mu ho kvůli zákazu ve Státech prodá
Číst článek
Pokud velká společnost jako X Akt o digitálních službách podle vyšetřovatelů poruší a nebude reagovat na pokuty a další výzvy, může jí v krajním případě hrozit i zastavení provozu v EU.
„Neexistuje jiná cesta než zastavit sociální sítě, které se nepodřizují zákonům. Musíme digitálním oligarchům připomenout, proč jsme Evropská unie. Svoboda slova neospravedlňuje lži, které ničí společnosti a rozdělují je,“ uvedla na plénu Iratxe Garcíová Pérezová z frakce evropských sociálních demokratů.
Z druhé strany názorového spektra argumentovala třeba Virginia Joronová z Patriotů pro Evropu (za Česko hnutí ANO nebo Motoristé sobě) nebo Nicola Procaccini z Evropských konzervativců a reformistů (za Česko ODS). Francouzka Joronová ohledně velkých technologických společností řekla, že Evropa je kontinent, který „má strach z moci“ a „nedokáže přiznat porážku“.
„Nikdo nikoho nevaroval před tím, že média budou vést kampaň za (francouzského prezidenta Emmanuela) Macrona,“ postěžovala si Joronová. Že tradiční média údajně podporují tradiční politiky si často stěžuje i sám Musk.
Podle Procacciniho zase „levice panikaří na všech úrovních“, protože „ztratila politickou dominanci na sociálních sítích“.