Vstupenky na tyto dvouhodinové digitální detoxy bývají vyprodané. Vyprodaný byl i večírek v polovině února, kterého se zúčastnilo přes 150 většinou mladých lidí ve věku od 20 do 35 let.
„Stejně jako nás každodenně ovlivňuje to, s kým se potkáváme, co posloucháme v rozhlase, tak nás ovlivňuje i to, co vidíme na internetu a sociálních sítích,“ říká antropoložka Marie Heřmanová.
Pražský hrad iROZHLASu potvrdil, že video je manipulativně sestříhané. „Bohužel se nejedná o ojedinělou situaci a vzniká množství falešných videí,“ řekl mluvčí Hradu Vojtěch Šeliga.
„Nařízení EU o digitálních službách upravuje odpovědnost za obsah nahrávaný uživateli na internet,“ říká pro Radiožurnál novinář David Slížek. V Česku ale zákon stále chybí.
„Jsme dobře připraveni, máme zadané úkoly pro vnitrostátní orgány a připravené komunikační cesty pro všechny příslušné subjekty,“ zhodnotil výsledky cvičení prezident síťové agentury.
Největší sociální sítě jako Facebook a Twitter se stále více stávají nástrojem amerického politického boje. Po vítězství Donalda Trumpa už Facebook oznámil, že výrazně omezí moderaci diskusí.
„Je to těžko uchopitelné, když i vládní politici běžně vysílají humorná videa právě na čínském TikToku,“ říká v pořadu Jak to vidí… expertka na komunikaci Denisa Hejlová.
Kampaň Free Our Feeds chce vytvořit síť aplikací založených na protokolu AT, což je technologie s otevřeným zdrojovým kódem, která stojí za aplikací sociální sítě Bluesky.
„Cenzura je to, že něco utajíte nebo potlačíte. Ten zákon naopak nastavuje víc pravidel proti neopodstatněnému mazání obsahu,“ dodává Gregorová k evropské legislativě.
„To nemůžete říkat, pane Uhríku, musím vám vypnout mikrofon. Nebudete říkat kolegům, ať drží h**bu, i když s nimi nesouhlasíte, dám prostor dalšímu,“ reagovala předsedkyně parlamentu Metsolaová.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump v sobotu uvedl, že po svém pondělním nástupu do funkce s největší pravděpodobností rozhodne o 90denním odkladu zákazu TikToku.
„Politické strany budou cílit na pudový strach, který může radikalizovat starší lidi a vést je k tomu, aby přestali věřit institucím,“ varuje Eva Klusová, výzkumná analytička Akademie věd.
Jmenuje se Siao-chung-šu, doslova „Malá červená knížka“, Američané jí ale zjednodušeně začali říkat RedNote. Je to jedna z nejpoužívanějších sociálních sítí v Číně se třemi sty miliony uživatelů.
Na sociálních sítích se šíří podvodné sbírky. Je třeba dát si pozor na špatně přeložené a na emoce apelující příspěvky. Pomáhá také zjistit si o sbírce něco mimo její webové stránky radí Jan Cibulka.
Oxfordská univerzita jako letošní slovo roku vybrala brain rot (rozklad mozku). Označuje ne zrovna smysluplný obsah na internetu i to, co se s námi asi děje, když ho konzumujeme příliš
Zvolený americký prezident Donald Trump vyzval Nejvyšší soud Spojených států k pozastavení zákona ohledně TikToku. Trump uvedl, že soud by mu měl poskytnout čas, aby nalezl „politické řešení“ sporu.
Politická kultura v Česku se podle novináře, pedagoga a signatáře Charty 77 Jana Urbana ubírá špatným směrem. Jedním z důvodů jsou podle něj sociální sítě, popisuje pro Český rozhlas Plus.
„Poslední tři roky, kdy jsme šli trošku do ústraní ze sociálních sítí, konečně reálně pomáháme,“ popisuje spoluzakladatel projektu Alpateam Filip Špinka.
Dne 8. prosince se v Rumunsku mělo konat druhé kolo prezidentských voleb. Rumunský ústavní soud však výsledky prvního kola pro hrubá narušení zákona zrušil.
Denně se lidé na internetu setkávají s digitálními útoky a výhrůžkami, aniž by se jim mohli bránit. Denně mnozí z nich rezignují a stáhnou se z veřejné debaty.
Barbora Koritenská se poprvé zabývala Kralovou vilou v Prachaticích ve své diplomové práci. Dnes je spoluzakladatelkou projektu Živá vila, který se snaží o její záchranu. Hrozí jí totiž demolice.
V angličtině se nazývají slovem SLOP, které označuje obrázky videa i texty s extrémně nízkou hodnotou. Sociální sítě zaplavila videa, která lidé vytváří pomocí generativní umělé inteligence.
Čínští cenzoři dočasně zablokovali bývalou gymnastku na sociálních sítích. Místo málo zakrytého těla však Číňané začali mluvit o nízkých platech, kvůli kterým hledají na sítích přivýdělek i bankéři.
„Zhruba 70 nebo 80 procent dětí je na sítích ještě předtím, než jim je 13 let. To je alarmující, ale ne překvapivé,“ říká pro Český rozhlas Plus expertka na digitální závislosti Kateřina Lukavská.
Předsudečné násilí může některé lidi dovést k takovému zhoršení psychického stavu a zdraví, že to potom vede k vyloučení ze zaměstnání, případně zhoršení školního prospěchu, vysvětluje Klára Kalibová.