‚Zákaz netolerujeme, odcházíme na jinou čínskou síť.‘ Statisíce Američanů přešly z TikToku na RedNote
TikTok – platforma pro krátká videa a mezi sociálními sítěmi a aplikacemi obrovský fenomén posledních let. Už brzy by ale mohla být ve Spojených státech zakázaná kvůli údajnému napojení na vládu v Pekingu. Podle amerických úřadů představuje hrozbu pro národní bezpečnost. Američané si už v předstihu hledají za TikTok náhradu a houfně se přesouvají na jinou sociální síť, a to také čínskou.
Jmenuje se Siao-chung-šu, doslova „Malá červená knížka“, Američané jí ale zjednodušeně začali říkat RedNote. Je to jedna z nejpoužívanějších sociálních sítí v Číně se třemi sty miliony uživatelů, alespoň podle dat čínské výzkumné společnosti Qian Gua.
Bude Musk vlastnit americký TikTok? Čína zvažuje, že mu ho kvůli zákazu ve Státech prodá
Číst článek
Siao-chung-šu byla založena už v roce 2013 – je tedy starší než TikTok a mluví se o ní jako o čínské odpovědi na Instagram. Dnes ale vizuálně a funkčností připomíná spíš TikTok, přičemž je tam vše popsané čínsky, na rozdíl od TikToku není stavěná pro globální publikum.
Dosud ji taky používali skoro výhradně čínsky mluvící uživatelé. Americká televize CNN uvádí, že si RedNote získala v Číně popularitu hlavně díky tipům na cestování a ohledně líčení a módy. Takže takřka 70 procent uživatelů mají být ženy. A ze 70 procent RedNote užívají lidé narození po roce 1990. Vyplývá to z pár let starých dat agentury Ipsos.
Aplikaci během dvou dnů přibylo 700 tisíc uživatelů. TikTok by ve Spojených státech totiž mohl kvůli zákazu přestat fungovat už tento týden. Stahování aplikace Siao-chung-šu, RedNotu, v úterý na App Storu, obchodu s aplikacemi na zařízeních Apple, vystřelilo mezi americkými uživateli na první místo.
‚Uprchlíci z TikToku‘
Za poslední týden se počet stažení ve Spojených státech oproti předchozímu týdnu ztrojnásobil, jak pro americkou CNN uvedla firma analyzující aplikace Sensor Tower. Hashtag TikTok refugee, tedy „uprchlík z TikToku“, pak podle CNN posbíral 250 milionů zhlédnutí a přes pět a půl milionu komentářů.
Ježíš by měl dnes TikTok, sjednocoval davy a sbíral lajky, věří influencerka sestra Lamiya Jalilová
Číst článek
Podle CNN se hodně nových amerických uživatelů na RedNote přidalo, aby vyjádřili vzdor své vládě, která zakračuje proti TikToku. Jedna Američanka na síti ve videu s více než pětačtyřiceti tisíci lajky poznamenala, že jsou americké úřady šílené, jestli si myslí, že budou Američané tolerovat zákaz TikToku, a zdůraznila, že prostě přecházejí na jinou – čínskou – aplikaci.
Někteří Američané si uvědomují, že jsou zde nyní svým způsobem „za vetřelce“, a v příspěvcích třeba vyzývají další „migranty“ ze Spojených států, aby byli „dobrými hosty“ a chovali se na RedNotu s respektem.
Jak upozornila CNN, pojí se to třeba s výzvami, aby se na síť nezatahovala politika. Číňané prý naopak většinou americké „přistěhovalce“ vítají, někteří pro ně třeba začali nahrávat návody, jak v aplikaci fungovat.
Jeden čínský uživatel třeba využil situace a požádal o pomoc s domácím úkolem z angličtiny. Jiný napsal, že mají konečně obyčejní Číňané a Američané prostor, jak se spojit, a označil to za příležitost k smysluplné výměně názorů.