USA od 19. ledna zakázaly TikTok. Stojí za tím obavy o to, jak čínská sociální síť nakládá s daty amerických uživatelů. Jejich sběr a využívání však samy americké zákony příliš dobře neošetřují.
Čínská sociální síť TikTok začala obnovovat své služby ve Spojených státech. Reaguje tak na prohlášení zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vydá nařízení, které umožní fungování TikToku.
Politolog a amerikanista z Institutu politologických studií FSV UK Jakub Dopieralla v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál vysvětluje, proč Trump nezvrátí v pondělí zákaz TikToku v USA.
Douyin, jako čínská verze TikToku, je cenzurovaná aplikace propagující politiku komunistické strany. Zároveň ale dětské uživatele chrání víc než TikTok.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump v sobotu uvedl, že po svém pondělním nástupu do funkce s největší pravděpodobností rozhodne o 90denním odkladu zákazu TikToku.
Stále víc českých politiků se objevuje na sociální síti TikTok. A to přesto, že před jejím používáním dál varuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
„Kongres rozhodl, že odprodej je nezbytný k řešení jeho dobře podložených obav o národní bezpečnost, které se týkají postupů společnosti TikTok při shromažďování údajů,“ napsal soud k rozsudku.
„Když vás zaujme nějaká věc, TikTok vás navádí vás algoritmem dál a dál na videa, která se věnují například tancování. Existuje riziko, že u videí zůstanete hodiny,“ vysvětluje publicistka Eckertová.
Jmenuje se Siao-chung-šu, doslova „Malá červená knížka“, Američané jí ale zjednodušeně začali říkat RedNote. Je to jedna z nejpoužívanějších sociálních sítí v Číně se třemi sty miliony uživatelů.
Oxfordská univerzita jako letošní slovo roku vybrala brain rot (rozklad mozku). Označuje ne zrovna smysluplný obsah na internetu i to, co se s námi asi děje, když ho konzumujeme příliš
Řeholní sestra Lamiya Jalilová se kvůli své víře přestěhovala z hlavního města Ázerbájdžánu Baku na Slovensko. Nyní působí na sociálních sítích a snaží se bořit stereotypy o řeholních sestrách.
Zvolený americký prezident Donald Trump vyzval Nejvyšší soud Spojených států k pozastavení zákona ohledně TikToku. Trump uvedl, že soud by mu měl poskytnout čas, aby nalezl „politické řešení“ sporu.
„Problém je férovost voleb, a ta byla vážně narušená ve prospěch jednoho kandidáta,“ říká o situaci po rumunských prezidentských volbách mediální analytik a vysokoškolský pedagog Josef Šlerka.
Dne 8. prosince se v Rumunsku mělo konat druhé kolo prezidentských voleb. Rumunský ústavní soud však výsledky prvního kola pro hrubá narušení zákona zrušil.
„Dospívající nemají většinou zájem o velké otevřené sociální sítě jako Facebook a Instagram. Ale snaží se uzavírat do menších komunit,“ říká Michaela Slussareff.
Politika se mění v show a šaškárnu. Kdo víc pobaví publikum, kdo předvede větší nesmysl, ten uloví nejvíc hlasů. Rychle přestává jít o podstatu věci, o kvalitu politiků a o to, jak v Česku budeme žít.
„Česká republika zatím zastává velmi solidní postoj vůči Rusku a Ukrajině. Tento střet se ale dá velice dobře využít opozicí, případně Rusy,“ říká pro Český rozhlas Plus Martin Fendrych.
Tvůrci internetových videí, kteří je publikují za účelem zisku, se nyní musí nově registrovat u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Nařizuje to evropská audiovizuální směrnice.
„Za prvních deset měsíců letošního roku je to 223 incidentů nebo hackerských útoků. Těch opravdu závažných jsou z toho jednotky. Nicméně už i jeden případ může způsobit Česku vážné škody,“ říká Kintr.
V koníčku, těšícím se stoupající oblibě, nevidí ruské úřady, pravoslavné duchovenstvo, ani prorežimní umělci nic nevinného. Naopak odhalují v kvadrobiku hrozbu, aby zničila „tradiční“ ruské hodnoty.
„Tento typ nebezpečné výzvy se objevuje už déle. Podobný případ jsem zažila ve své praxi už zhruba před dvaceti lety,“ říká Lucie Kosová ze sdružení CZ.nic, odbornice na kyberbezpečnost a kriminalitu.
Co se nahoty na veřejnosti týče, Německo je jednou z nejliberálnějších zemí na světě. Nahota na soukromých pozemcích je považována za legální, i když je viditelná z okolního světa.
Subianto na TikToku tancuje se svými příznivci na předvolebních mítincích. Na sociálních sítích sdílí také fotky svého kocoura, kterého označuje za vlastence.