TikTok obnovil provoz ve Spojených státech. Trump slíbil odklad zákazu po nástupu do funkce
STATEMENT FROM TIKTOK:
— TikTok Policy (@TikTokPolicy) January 19, 2025
In agreement with our service providers, TikTok is in the process of restoring service. We thank President Trump for providing the necessary clarity and assurance to our service providers that they will face no penalties providing TikTok to over 170…
Čínská sociální síť TikTok začala obnovovat své služby ve Spojených státech. Reaguje tak na prohlášení zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že po svém pondělním nástupu do úřadu vydá nařízení, které umožní fungování TikToku. Sociální síť v USA přerušila provoz v sobotu večer místního času a uživatelé dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat.
„Po dohodě s našimi poskytovateli služeb TikTok obnovuje provoz,“ uvedla firma v prohlášení, ve kterém poděkovala Trumpovi, že poskytovatelům služeb nabídl potřebné ujištění, že nebudou čelit žádným sankcím, když umožní, aby TikTok v USA mohl fungovat.
Prohlášení firmy přišlo poté, co američtí uživatelé začali hlásit, že mají přístup na internetové stránky sítě, ale aplikace TikTok, která je mnohem rozšířenější, se zatím nezdála být dostupná.
TikTok, Douyin, RedNote. Jedna čínská aplikace ‚šmíruje‘, další vzdělává a třetí vítá Američany
Číst článek
TikTok přestal fungovat, protože v neděli vstoupil v platnost zákon, podle kterého měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v USA ukončit, aby se vyřešily obavy, že představuje hrozbu pro národní bezpečnost.
Trump v sobotu uvedl, že po svém pondělním nástupu do funkce s největší pravděpodobností rozhodne o devadesátidenním odkladu zákazu TikToku. V neděli potvrdil, že v pondělí umožní fungování TikToku, zároveň ale dodal, že by chtěl, aby USA měly ve společném podniku vlastnícím tuto síť v zemi podíl 50 procent.
Analytici hodnotu TikToku odhadli na 50 miliard dolarů (více než 1,2 bilionu Kč). Agentura Reuters uvedla, že se zájemců o firmu objevila řada, včetně bývalého majitele Los Angeles Dodgers Franka McCourta.
Peking také podle médií jednal o prodeji amerických aktivit TikToku miliardáři Elonu Muskovi, to však společnost popřela. Společnost Perplexity AI pak podle zdrojů předložila v sobotu ByteDance nabídku na svoji fúzi s TikTokem.
Majitel ByteDance je soukromou firmou a šedesátiprocentní podíl v ní mají institucionální investoři, jako je BlackRock a General Atlantic. Zakladatelé vlastní ve firmě 20 procent, zbývajících 20 procent vlastní zaměstnanci. V USA má firma více než 20 000 zaměstnanců, uvedla agentura Reuters.