„Nepohoršuju se nad tím, že se čeština mění. Anglicismy vnímám jako něco přirozeného. I v minulosti češtinu obohatily jiné jazyky, třeba němčina,“ tvrdí Martin Šemelík z Ústavu pro jazyk český.
Na Čaputovou pokřikoval dav vulgarismy během prvomájového shromáždění opoziční sociální demokracie Smer. Podle nahrávky demonstranty k verbálním výpadům povzbuzoval poslanec Smeru Ľuboš Blaha.
„To je bordel, co ten Babiš udělal. A teďkon to všichni musíme slíznout. To je de*il, pardon, s prominutím,“ kritizovala ostře premiéra Andreje Babiše (ANO) ministryně Jana Maláčová (ČSSD).
Kdyby prezident Tomáš Garrigue Masaryk Zemanova slova slyšel, spadl by z koně, napsal na twitteru Marian Jurečka z KDU-ČSL v reakci na vulgarismy, které použil v živém vysílání prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Vysočiny slíbil, že zmírní svůj slovník. Kvůli nevybíravým výrazům z poslední doby ho k tomu vyzval komunistický zastupitel kraje Milan Plodík.
V uplynulém týdnu na sebe Česko v Evropě znovu upozornilo i čerstvou ukázkou toho, že slovník některých českých politiků se spíše než evropské úrovni blíží příslovečné žumpě.
Vedení Jihočeské univerzity by mělo zvážit další působení docenta biologie na akademické půdě. Takové doporučení dostalo vedení univerzity od etické komise. Ta odsoudila vulgární vyjadřování zoologa Martina Konvičky na internetových diskusích o islámu, kde vystupuje jako lídr iniciativy Islám v ČR nechceme.
Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD chce mluvit s prezidentem o jeho vulgarismech, které pronesl v nedělních Hovorech z Lán na Radiožurnálu. Předsedu vlády mrzí, že se za ně nechce Zeman omluvit. Prezident mluvil sprostě třeba v souvislosti s ruskou kapelou Pussy Riot nebo služebním zákonu.
Prezident Miloš Zeman se nebude omlouvat za vulgární výrazy, které pronesl v neděli v živém vysílání Českého rozhlasu, oznámil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Někteří politici prezidenta za sprostá slova kritizovali. Výroky hlavy státu v pořadu Hovory z Lán je podle Ovčáčka nutné chápat v kontextu.
Vedení Českého rozhlasu předpokládá, že se Hovory z Lán s prezidentem Milošem Zemanem budou dál vysílat živě. Ve vysílání Radiožurnálu to řekl náměstek generálního ředitele ČRo pro program a vysílání René Zavoral. V reakci na vulgární výrazy, které prezident v nedělním živém rozhovoru použil, přišly do Českého rozhlasu desítky stížností.
Fotbalová asociace České republiky nebude požadovat po rozhodčích, aby přerušili ligové zápasy kvůli vulgaritám na stadionech. Pouze o nich budou informovat delegáti v zápisech, kterými si pak bude zabývat disciplinární komise. Informoval o tom předseda FAČR Miroslav Pelta.
Ruští umělci a novináři by se měli napříště vyhýbat vulgárním výrazům v literárních dílech, divadelních hrách, výtvarném umění nebo v médiích. Jinak riskují postih - vysoké pokuty a zákaz činnosti - na základě nového zákona, který podepsal prezident Putin.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání poslala dopis společnosti, která provozuje například rádio Evropa 2, a upozornila v něm na konkrétní vulgarismy v éteru. Rozpoutala tím diskusi, jaká slova patří do rozhlasového a televizního vysílání a jaká by se tam ocitnout neměla.
Podržtaška, nádiva, držgrešle. I tato slova jsou na seznamu vulgarismů, který do některých médií rozesílá Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Soupis, na kterém se nacházejí i daleko tvrdší výrazy, adresuje Rada hlavně těm stanicím, které v minulosti odvysílaly sprostá slova. Výsledkem je údajně definice toho, co by mělo být v éteru zakázané.