Byla jsem v emocích, nejsem robot, vysvětluje Maláčová vulgaritu na adresu premiéra Babiše
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se vulgárně vyjádřila o premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Po konci rozhovoru pro Českou televizi ho označila za de*ila před stále běžící kamerou. Záběry v neděli odvysílala televize v pořadu 168 hodin. „Šlo o vyjádření v emocích,“ reagovala v pondělí pro iROZHLAS.cz ministryně.
„To je bordel, co ten Babiš udělal. A teďkon to všichni musíme slíznout. To je de*il, pardon, s prominutím,“ kritizovala ostře premiéra Andreje Babiše ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Její slova zazněla na konci úvodní reportáže publicistického pořadu 168 hodin nazvané Selhání státu.
„Šlo o vyjádření v emocích. Když máte velkou zodpovědnost, tak bez nich to prostě někdy nejde, nejsem robot. Jsme uprostřed druhé vlny pandemie a pro mě je priorita řešit tyto bezprecedentní problémy než jeden výrok,“ dodala.
Vypjatá situace, Hamáčkovi jsem se omluvila, říká Schillerová o svém výroku ‚příště se na vás vyse***‘
Číst článek
Mezi Maláčovou a Babišem panuje napětí dlouhodobě. Premiér ministryni práce kritizoval například v květnovém rozhovoru pro Právo, v němž uvedl, že se Maláčová během jarní fáze koronavirové krize chovala nekolegiálně.
Premiér Babiš ani na opakovanou žádost o reakci nereagoval. Výrok Maláčové naopak komentoval na sociální síti Twitter šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek:
„Přemýšlím, jak pojmenovat ministry, kteří jsou ochotni být ve vládě člověka, o kterém chovají toto přesvědčení.“ Napsal také, že v případě, kdy je před politikem kamera, musí počítat, že už nebo ještě běží. „Leze mi to na nervy, ale nefér to není. Pravidla jsou jasná.“
Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček nevidí důvod k tomu, aby se ministryně práce Maláčová za svá slova omlouvala.
„Kdyby to bylo na záznam, tak neřeknu ani popel a paní ministryně by se měla omluvit. Tohle ale byl podraz ze strany České televize,“ řekl pro rádio Impuls. K omluvě proto nevidí důvod. „Ani na koaliční radě jsme o tom nemluvili, z mého pohledu je to za námi,“ dodal.
Kritizoval také Českou televizi. Podle něj se specializuje na to, že se tváří, že vypíná kameru a pak čeká, „na čem politika uloví“. Podle předsedy sociálních demokratů je taková žurnalistika za hranou.
Kritika kvůli novinářské etice
Po zveřejnění v nedělním pořadu 168 hodin se na sociálních sítích objevila kritika a nařčení právě z porušení novinářské etiky. Česká televize totiž zveřejnila vyjádření ministryně, která si zřejmě myslela, že přístroje jsou již vypnuté.
Vulgarismy a neposlušné mikrofony. Připomeňte si, co nechtěného už zaznělo ve sněmovně
Číst článek
„Má zapotřebí 168 hodin dávat tlachání zachycené mimo rozhovor? Nelíbí se mi ten bulvární postup,“ uvedl na twitteru ředitel české pobočky antikorupční organizace Transparency International David Ondráčka.
Moderátorka a dramaturgyně pořadu Nora Fridrichová si ale za odvysíláním výroku stojí. „Jeho odvysílání považuji za zcela ve veřejném zájmu,“ uvedla na svém facebooku. „Nepovažuji za podstatné, co si ona (Maláčová) osobně myslí o premiérovi, nýbrž to, že členka vlády právě jeho označila za viníka této krize,“ dodala.
Česká televize ale považuje reportáž za hraniční a interně se ji zabývá. „Včerejší (nedělní) reportáž pořadu 168 hodin, v níž zazněl výrok ministryně Maláčové, považujeme za hraniční, a proto se jí interně zabýváme. Pokud to bude třeba, necháme přezkoumat postup a použití záběru Etický panel ČT," řekla ČTK mluvčí ČT Karolína Blinková.
Není to ale první případ, kdy se v pořadu 168 hodiny objevily záběry politiků, kteří si mysleli, že jsou kamery vypnuté.
Za záběry „rozcvičky“ někdejšího prezidenta Václava Klause před novoročním projevem v lednu 2009 se musela dokonce Česká televize omluvit. Někteří politici si ale právě z toho, že se objeví v satiře v závěru pořadu 168 hodin, dělají legraci.