„Třeba v otázce členství v NATO a EU mají obě strany mezi sebou nepřekonatelnou hráz,“ popisuje v rozhovoru Jan Charvát z Institutu politologických studií FSV UK.
Komunisté se sněmovních voleb zúčastní na kandidátce hnutí Stačilo! To však nebude bránit zejména vládním pravicovým politikům označovat tento subjekt za „přebarvené“ či „skryté komunisty“.
Nástup Maláčové do čela SOCDEM se nesl ve znamení slibů, že kdysi nejvýznamnější levicovou stranu dostane zpátky do parlamentu – a zjevně pro to byla ochotná obětovat cokoliv.
„Tento příklon by byl podle nás završen, pokud by měli kandidáti SOCDEM kandidovat na kandidátce politického hnutí Stačilo!“ stojí v prohlášení nazvaném Hrdá SOCDEM.
Předsedkyně Sociální demokracie Jana Maláčová v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál kritizuje vládní politiku a mluví i o tom, koho by chtěla ve Sněmovně reprezentovat.
Jen před pár týdny KSČM zveřejnila jedenáct programových cílů, mezi nimiž nechybí ani vystoupení České republiky z NATO. A je dost šílená představa, že sociální demokraté budou mlčky přihlížet.
Europoslankyně a šéfka KSČM Kateřina Konečná chce po úspěchu v evropských a krajských volbách za rok vrátit svou stranu do české Sněmovny. I proto tak opakuje trik s kandidaturou pod značkou Stačilo!
Nejvíce by Maláčové podle politologa pomohlo, kdyby novou politickou stranu založil bývalý předseda a spoluzakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek, jak už sám nastínil.
Troje letošní volby naznačily výrazné změny české politické mapy. Dost živo je i na protivládní frontě. Data ukazují, že roste podpora opozičních stran, které už teď vyhlíží účast ve vládě s ANO.
„Spojení se Stačilo! zavede SOCDEM někam, kam hodnotově nepatří,“ říká v pořadu Pro a proti Dienstbier (SOCDEM). „Pohodlná politika už se nevrátí,“ oponuje komentátor serveru Lidovky.cz Zvěřina.
Nová předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová slíbila své straně záchranu a rozšíření voličské základny. Obojího chce docílit spoluprací s hnutím Stačilo! Rozhodnutí ale vyvolalo nesouhlas.
Silnější slova nestačí. Bojovat proti „zbídačování“, jak emotivně slibuje Maláčová, je málo. Proti němu dnes bojuje kdekdo. Bez toho, aby se zamýšlel nad tím, jestli a v jakém smyslu je to pravda.
Politolog Lubomír Kopeček uvedl, že je volba Jany Maláčové volbou v zoufalé situaci. Podpora Sociální demokracie totiž od sněmovních voleb roku 2021, kdy vypadla ze Sněmovny, setrvale klesá.
Nová šéfka sociálních demokratů Jana Maláčová označila za svůj hlavní cíl jejich návrat do Sněmovny. „Máme necelý rok do voleb na záchranu Sociální demokracie,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál.
V nejvyšší funkci ve straně tak poprvé usedne žena. Bude se snažit zvrátit dosavadní volební výsledky strany, které se dlouhodobě pohybují pod pětiprocentní hranicí.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš v důchodových otázkách změnil názor hned několikrát. I premiér Petr Fiala (ODS) ale ještě před rokem a půl říkal, že jeho vláda věk odchodu do penze neprodlouží.
Pro každého rodiče aspoň dva měsíce volna, které buď využije, nebo volno propadne. Takový druh volna chce pro matky a otce dětí do osmi let zajistit ve všech členských státech evropská směrnice.
„Většina věcí zdraží, ale stát zároveň přijde o zhruba čtyři miliardy korun ročně a pravděpodobně to povede k dalšímu zvýšení inflace. Je to nelogické a vláda by si to měla rozmyslet,“ říká Maláčová.
„Péče o duševní zdraví není pro ministerstvo zdravotnictví žádnou prioritou. Nikdo se tomu systematicky nevěnuje,“ popisuje Marie Salomonová, členka Rady vlády pro duševní zdraví.
Vláda dosud rozdávala důchodcům plnými hrstmi. Teď najednou zjistila, že na další rozdávání nejsou peníze, hodlá zatáhnout za brzdu, ovšem opozice žádá, ať v rozdávání z cizího pokračuje
Spolku, který zaměstnává lidi s postižením, ministerstvo kvůli administrativní chybě nevyplatilo příspěvek za 2,2 milionu korun. Hrozilo pak, že bude spolek muset zrušit desítky pracovních míst.
Do problémů se státní úřady i soukromé firmy dostaly kvůli zakázkám a nákupům, které zadaly například Mafře, zemědělskému podniku Agrotec, klinice Gennet nebo dřevozpracující firmě Wotan Forest.