Chvíle, kdy je nutné říct stačilo
Čeština má spoustu rozmanitých a trefných přísloví, která vyjadřují sdělení, že když je něčeho moc, je toho příliš. Ani naši předci ovšem nedokázali vymyslet tak příhodný příměr, jaký nyní vygenerovala zdejší politická scéna. Sociální demokraté Jany Maláčové řekli stačilo směrem k hnutí, které tento název nese.
Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná vymyslela fintu, jak ošálit volební systém a hlavně sympatizanty komunistické strany.
Ti možná cítí nostalgii po minulém režimu, určitě nemají rádi Fialovu vládu a Brusel, někteří pravděpodobně fandí Putinovi, ale většina z nich akcentuje ekonomická témata.
Přejí si, aby jejich zástupci bojovali za vyšší platy, dostupné bydlení, levnější energie a domácí průmysl. To Konečná, která politicky vyrostla v Evropském parlamentu, uměla dobře artikulovat. Dokonce tak přesvědčivě, že získala pro Stačilo! dva mandáty.
Konec námluv
Tento subjekt měl loni nakročeno k tomu, aby seskupil levicové strany či osobnosti a pod novou značkou se stal hegemonem na levoboku. To byl důvod, proč začala o spolupráci uvažovat i Maláčová.
Sociální otázky, oprava Green Dealu, méně unijních regulací, to mohl být společný jmenovatel. Až do chvíle, kdy se šéfem přípravného výboru hnutí Stačilo! stal Daniel Sterzik, asistent europoslance Ondřeje Dostála, na sítích známý pod přezdívkou Vidlák.
Byl jednou z tváří dezinformační scény a protivládních demonstrací na Václavské náměstí před dvěma lety, které organizátoři svolávali pod hesly Česko proti bídě a za mírové řešení na Ukrajině. Prezentuje se jako takový Miroslav Sládek současnosti.
Stačilo! není levicová alternativa, je populistické. Nadávat na vládu nestačí, kritizuje Dolejš
Číst článek
Český republikán chtěl vládní představitele házet do Vltavy, Sterzik hodlá pracovat na tom, aby je dostal za mříže. A pochopitelně má v plánu zlikvidovat Českou televizi či vypsat referendum o vystoupení z Evropské unie a NATO.
Jeho výrazivo vybočuje z radikálního standardu natolik, že bývalý místopředseda KSČM Jiří Dolejš skončil ve vedení strany a odmítl za Stačilo! kandidovat. Uřvaný suterén je i pro nekompromisní odpůrce vládní čtyřkoalice za hranou.
Hnědá prostě není dobrá
Konečná během pár týdnů ztratila auru bojovnice za zájmy pracujícího lidu. Poskytla zázemí podivnému muži, který připomíná pouťového vyvolávače lákajícího na okružní jízdu rozesmátou Moskvou.
Seriózní politik se s podobnými figurami nezahazuje. Nebylo představitelné, že by lídři SOCDEM podobnou mesalianci dopustili.
Komunistické Stačilo! v modelu STEM sílí, naopak Piráti oslabují. Motoristé by poslance neměli vůbec
Číst článek
Vlnu emocí vzbudilo i video šéfa Pirátů Zdeňka Hřiba, který na něm usekává hajlující pravici a s odkazem na europoslance Motoristů Filipa Turka říká, že náckové do politiky nepatří.
Přestože sklidil kritiku za umělecký dojem nebo jistou afektovanou přímočarost, cíl splnil. Chtěl vyslat jednoznačný vzkaz, že hnědá v jakémkoli odstínu či žertovné nadsázce není dobrá, ba že je zcela nepřijatelná.
Třeba tím nastavil hranici pro letošní volby. Podobně jako Maláčová, která pochopila, že koketování s nedůvěryhodnými šejdíři se vždycky vymstí.
Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku
Trhliny v německé hrázi proti extremismu
Kateřina Smejkalová
Spojené státy stojí na prahu ústavní krize
Jiří Pehe
Trumpův celní koktejl – ocel, Temu a slábnoucí dolar
Tereza Zavadilová
Rok nového velitele ukrajinské armády
Libor Dvořák