„Podpora pro komunisty je dána hlavně tím, že se i komunisté otevřeli a oslovují jiné typy lidí než jenom ty, kterým by šlo o nostalgii s obdobím před rokem 1989,“ říká Just.
Europoslankyně a šéfka KSČM Kateřina Konečná chce po úspěchu v evropských a krajských volbách za rok vrátit svou stranu do české Sněmovny. I proto tak opakuje trik s kandidaturou pod značkou Stačilo!
„Štve mě, co se u nás děje, a pokud to chci opravdu ovlivňovat, musím to dělat z Česka,“ potvrdila pro iROZHLAS.cz předsedkyně KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná.
Nejvíce by Maláčové podle politologa pomohlo, kdyby novou politickou stranu založil bývalý předseda a spoluzakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek, jak už sám nastínil.
Za nejlepší pokládá, pokud by ANO dostalo 2,4 milionu hlasů, tedy stejně, jako kolik obdržel loni v druhém kole prezidentské volby. Podle něj by to znamenalo v přepočtu 44 procent hlasů.
Troje letošní volby naznačily výrazné změny české politické mapy. Dost živo je i na protivládní frontě. Data ukazují, že roste podpora opozičních stran, které už teď vyhlíží účast ve vládě s ANO.
„Spojení se Stačilo! zavede SOCDEM někam, kam hodnotově nepatří,“ říká v pořadu Pro a proti Dienstbier (SOCDEM). „Pohodlná politika už se nevrátí,“ oponuje komentátor serveru Lidovky.cz Zvěřina.
Ve Sněmovně podle Konečné chybí levicová politika a měla by se tam vrátit. Případná spolupráce KSČM s jinými uskupeními nicméně bude mít pouze formu volební koalice.
Nová předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová slíbila své straně záchranu a rozšíření voličské základny. Obojího chce docílit spoluprací s hnutím Stačilo! Rozhodnutí ale vyvolalo nesouhlas.
Nová šéfka sociálních demokratů Jana Maláčová označila za svůj hlavní cíl jejich návrat do Sněmovny. „Máme necelý rok do voleb na záchranu Sociální demokracie,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál.
V nejvyšší funkci ve straně tak poprvé usedne žena. Bude se snažit zvrátit dosavadní volební výsledky strany, které se dlouhodobě pohybují pod pětiprocentní hranicí.
Důvodem podání návrhu je podle mluvčího koalice existence konkréních důkazů poukazujících na rozdíl mezi zveřejněným výsledkem voleb a vůlí voličů v Libereckém kraji.
Pokud začnou mít lidé pocit, že Petr Fiala nejen nemá potřebný tah na branku a místo konkrétních činů vysílá signály, ale už není ani „pan profesor“ s čistým stranickým štítem, může mu to zlomit vaz.
ANO se potřetí zúčastnilo krajských voleb a potřetí zvítězilo v deseti krajích. V roce 2016 to stačilo na 176 krajských mandátů, o čtyři roky později na 178, letos razantně posílilo na 292 mandátů.
Krajské volby bývají často testem popularity vládních stran a možností pro opozici ukázat svou sílu. Podle politologa Petra Jüptnera v nich přitom často nejde o regionální, ale o národní témata.
Hnutí ANO, SPD, Přísaha a Motoristé, koalice Stačilo! nebo ČSSD Jiřího Paroubka. Těmto všem subjektům vyjádřili podporu bývalí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman.
Koalice Stačilo! ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. Nyní řeší, v jaké frakci zasedne. „Jedná se velmi intenzivně, protože řada starých norem neplatí,“ popisuje Kateřina Konečná.
Doba velkého soupeření pravicové ODS s levicovou ČSSD je dávno pryč, letošní eurovolby ale v jednom aspektu daly na toto období vzpomenout, uspěly v nich jasně pravicoví Motoristé a levicové Stačilo!
Pokud se vysoké zisky koalic Přísahy s Motoristy a Stačilo! potvrdí i po sněmovních volbách, otevře to pro ANO dosud nevídané možnosti. Musí se před nimi mít ale na pozoru.
V oblastech mimo tradiční centra mobilizovaly voliče populistické subjekty Přísaha a Motoristé a koalice Stačilo! Hlavně jejich povedené kampaně zapříčinily nárůst volební účasti.
Nejsilnější sestava českých zástupců v Evropském parlamentu, sedm europoslanců za hnutí ANO, nepočítá s podporou Ursuly von der Leyenové pro další volební období.
V eurovolbách získala koalice Stačilo! dva mandáty. „Výsledek ukázal odhodlání lidí hledat i jiné cesty, než jsou ty, které jsou nalajnované v Poslanecké sněmovně,“ říká lídryně koalice Konečná.