Stačilo! má větší problémy než komunistku ve vedení. A to různé iracionální proudy, usuzuje Fischer

Nová předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová slíbila své straně záchranu a rozšíření voličské základny. Obojího chce docílit spoluprací s hnutím Stačilo! Rozhodnutí vyvolalo nesouhlas. „Maláčová se může rozhodnout, jestli bude patřit mezi křiklouny, což je dnes jednodušší cesta k voličům, anebo se vydá obtížnou cestou budování moderní levice, což vezme spoustu let,“ komentuje pro Český rozhlas Plus filozof a komentátor Petr Fischer z časopisu Euro.

Osobnost Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavním problémem pro některé členy SOCDEM jsou hodnotové rozdíly a historické zatížení komunistů, kteří kandidují pod novou značkou Stačilo! a s nimiž by teď podle Maláčové měli tvořit koalici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč se v Česku nedaří moderní levici? Poslechněte si záznam celého rozhovoru s Petrem Fischerem.

„Přitom je zvláštní, že to ani není spojení s komunisty. Protože hnutí Stačilo! na první dobrou vůbec komunistické není,“ podotýká Fischer. „Sice ho vede předsedkyně komunistické strany, ale všimněte si, že to slovo nikde nepoužívá. Nehlásí se k ideologii ani k minulosti té strany.“

Naopak Konečná umně využívá nahromaděné nespokojenosti ve společnosti k vystavění a posílení vlastní značky. Podle Maláčové je navíc protestní proud reprezentovaný hnutím Stačilo! natolik silný, že pokud chce její strana, kterou nově převzala, dojít k obnovení, musí se k tomuto proudu přidat, připomíná komentátor.

Někteří členové SOCDEM se ale proti koalici ostře ohradili. Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček spolu s bývalou ministryní školství Petrou Buzkovou stranu kvůli nesouhlasu s jejím směřováním opustili.

25:55

Politolog Kopeček: SOCDEM v objetí s komunisty? Zřejmě jediná alternativa, jak se vrátit do Sněmovny

Číst článek

„Daleko větší nebezpečí než to, že hnutí Stačilo! reprezentuje předsedkyně KSČM, která se ke komunismu ani moc rétoricky nehlásí, je kumulace těch iracionálních hnutí ve společnosti, která pod sebe strana strhuje,“ domnívá se Fischer.

Chybějící modernizace

Protestní proud tvoří antisystémová hnutí, která staví na rozpadu systému hodnot a šíření ezoterických pravd. Typickými tématy těchto skupin jsou otázky svobody a cenzury či vymezování proti establishmentu.

Opozici k nim tvoří výzva Progresivní Česko, kterou po odchodu ze SOCDEM podepsal i zmíněný Tomáš Petříček.

„Progresivní Česko vyzývá k modernizaci země ve stylu, kterého už nejsou schopné ani opoziční, ani vládní strany,“ popisuje Fischer. „Vyzývají k vytvoření nového subjektu, který by do příštích voleb mohl nasbírat 10 až 15 procent, protože lidí, kteří jsou nespokojení jak s opozicí, tak s vládní politikou, je tady hodně.“

Je to věc, která se určitě stane, říká šéfka sociálních demokratů Maláčová k jednáním s komunisty

Číst článek

Potřebu redefinovat vlastní fungování má podle všeho i SOCDEM, která spolu se změnou názvu – tedy opuštěním značky ČSSD, které se následně chytili jiní lidé – pozměnila i stanovy. To může naznačovat touhu odklonit se od tradice a nastolit nový, modernější styl odpovídající současnému způsobu utváření politického života.

Podobnou revizi by přitom potřebovaly i další české politické strany. „Potřebujeme proměnu a modernizaci společnosti ve všech vrstvách,“ uzavírá Fischer.

Proč se v Česku nedaří moderní levici? A mohlo by tuto část politického spektra zastat hnutí ANO? Dozvíte se v záznamu celého rozhovoru. Ptá se Barbora Tachecí.

Barbora Tachecí, esta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme