Hlavní vítězové voleb: dominance ANO, návrat komunistů, ale i úspěch silných ‚vládních‘ hejtmanů

V sobotu večer se nakonec netančilo pouze ve volebním štábu hnutí ANO, ale důvod k radosti měli i v některých odnožích vládních stran. Porážka od hnutí Andreje Babiše totiž minula politiky, kteří své kandidátky postavili na silných hejtmanech. Velký návrat zaznamenali také komunisté, kteří se shlukli kolem Kateřiny Konečné a koalice Stačilo!

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi vítěze krajských voleb se počítá Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), šéfka komunistů Kateřina Konečná i lídr opozice Andrej Babiš (ANO)

Mezi vítěze krajských voleb se počítá Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), šéfka komunistů Kateřina Konečná i lídr opozice Andrej Babiš (ANO) | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Hnutí ANO se potřetí zúčastnilo krajských voleb a potřetí zvítězilo v deseti krajích ze třinácti. V roce 2016 to stačilo na 176 krajských mandátů a šest hejtmanů, o čtyři roky později na 178 mandátů a tři hejtmany, letos razantně posílilo na 292 mandátů.

O hejtmanech se bude rozhodovat v příštích dnech a týdnech, ANO má ale nakročeno i k tomu, že by překonalo počty z let 2016–2020. Polepšilo si ve všech krajích, v Karlovarském a Moravskoslezském dokonce ani nebude potřebovat koaličního partnera a může vládnout samo.

„ANO částečně navazuje na elektorát sociální demokracie. V krajích Moravskoslezském, Karlovarském nebo Ústeckém tradičně bývala velmi silná, jako je teď ANO,“ popsal ve vysílání Radiožurnálu politolog Petr Jüptner.

„Hnutí ANO se daleko více věnovalo celostátním tématům, spojili to s nepopularitou současné vlády,“ nabídl vysvětlení jejich úspěchu politolog Lukáš Vomlela.

Hejtmani navzdory vládě

Vládní strany ale nesčítají jen porážky, konkrétně ve třech krajích uspěli silní obhajující hejtmani. 

„V krajských volbách se silně projevila personalizace české politiky. Tam, kde kandidovaly výrazné osobnosti typu (Jana) Grolicha nebo (Martina) Kuby, se těmto politikům povedlo kriticky oslabit ostatní strany současné koalice a mobilizovat podporu pro sebe,“ popsal politolog Aleš Michal.

3:47

I bez Pirátů budeme pokračovat, věří jihomoravský hejtman Grolich. Koalici vytvoří se Starosty

Číst článek

Jihomoravskému Janu Grolichovi (KDU-ČSL) vyšel tah, kdy přistoupil na koalici Spolu a se ziskem téměř 40 procent porazil opoziční hnutí ANO. Povolební vyjednávání šla velmi rychle a z Brna již v sobotu večer přišla zpráva, že Spolu nejpozději do týdne podepíše koaliční smlouvu se STAN.

„Uzavřeli jsme dohodu o společném postupu při tvorbě koaliční smlouvy. Budeme se dál bavit o složení rady a rozdělení gescí, je pravděpodobné, že smlouvu podepíšeme v průběhu příštího týdne,“ uvedl Grolich po jednání se Starosty.

Opačnou cestu, tedy samostatný postup, zvolil zase jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Jeho sólokandidátka porazila hnutí ANO a v 55členném zastupitelstvu získala 34 křesel, což Kubovi umožní jednobarevné vládnutí. V opozici zůstává kromě ANO i koalice Stačilo!

4:56

Suverénní triumf ODS v Jihočeském kraji. ‚Náš úspěch budou uvnitř strany bagatelizovat,‘ míní Kuba

Číst článek

„Toto není vítězství nějaké republikové ODS. Toto není republikové vítězství vládnoucí pětikoalice. Toto je vítězství velmi specifického jihočeského týmu, který se mi podařilo po těch letech naskládat, a jeho práce, kterou teď doufám Jihočeši nějak zhodnotili a vyhodnotili,“ řekl Kuba v rozhovoru pro Radiožurnál.

Počtvrté za sebou vyhrát krajské volby se podařilo libereckému hejtmanovi Martinu Půtovi a jeho Starostům pro Liberecký kraj. Hnutí ANO sice oproti předchozím volbám smazalo vysoký náskok a Starosty dotáhlo na rozdíl necelých dvou procentních bodů, i tak ale může Půta řídit povolební vyjednávání.

Většiny v 45členném zastupitelstvu může dosáhnout tím, že utvoří krajskou radu s koalicí Spolu a do opozice tak pošle ANO a koalici SPD. Ve hře je ale i spolupráce s ANO.

Budeme jednat se všemi třemi dalšími subjekty, které se dostaly do krajského zastupitelstva. Pevně věřím, že to nebudou čtyři subjekty, ale tři subjekty. A chceme vytvořit koalici, která bude fungovat celé čtyři roky,“ řekl Půta po vyhlášení výsledků v rozhovoru pro Radiožurnál.

Pardubický mohykán

Také Martin Netolický (SOCDEM) by mohl již počtvrté za sebou usednout do křesla hejtmana Pardubického kraje. Jeho koalici 3PK – Pro prosperující kraj se totiž oproti minulým volbám podařilo navýšit volební zisk o téměř osm procentních bodů.

Kdyby se dosavadní koaliční strany rozhodly, že budou ve spolupráci pokračovat, měly by pohodlnou nadpoloviční většinu. Kromě 3PK dosud krajskou radu tvořili lidovci, ODS, TOP 09 a STAN.

Do hry ale může vstoupit i hnutí ANO, které si polepšilo dokonce o deset procentních bodů. „Je jasné, že musíme také zohlednit vítěze voleb, který dostal 30 procent, takže to určitě nebudou jednoduchá jednání,“ nechal se slyšet Netolický v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

Návrat komunistů

Červnové eurovolby znamenaly pro komunisty první dějství vysněného návratu do velké politiky, který potvrdili i v podzimních volbách.

Na Chomutovsku postoupil člen KSČM Jaroslav Komínek do druhého kola senátního klání, hlavně ale komunisty vedené koalice Stačilo! pronikly do jedenácti krajských zastupitelstev. Neuspěly jen ve dvou krajích: Libereckém a Karlovarském.

Na severu Čech ale chtějí komunisté nechat výsledky přepočítat, dle dat Českého statistického úřadu tamní kandidátce Stačilo! chybělo osm hlasů k překročení pětiprocentní hranice.

„Evropským volbám dominoval úspěch dvou nových aktérů, kteří se silně vymezovali proti vládě. Na rozdíl od Přísahy se podařilo koalici Stačilo! uspět i v krajských volbách a své zástupce bude mít ve většině krajů,“ poukázal politolog Aleš Michal.

Před čtyřmi lety získali komunisté 13 krajských zastupitelů, letos 32 a navíc pomohli k zisku křesel i svým koaličním partnerům z ČSSD, SOCDEM, SD-SN nebo ČSNS.

Senátoři v 1. kole

Už v prvním kole se senátory stali Fischer, Čunek, Vícha, Bednář a Mračková Vildumetzová. Jde o rekord

Číst článek

Za nesporné vítěze společných krajských a senátních voleb lze označit i pětici senátorských kandidátů, kteří ani nepotřebovali druhé kolo a zvítězili už v tom prvním. Jde o historicky nejvíce výher v prvním kole od vzniku Senátu v roce 1996.

Nejlepšího výsledku dosáhl na Karvinsku jediný senátor SOCDEM Petr Vícha, který získal přes 58 procent hlasů. Na Vsetínsku dál kraluje Jiří Čunek (KDU-ČSL), který letos zvítězil s 56,8 procenta hlasů a v prvním kole obhájil už podruhé v řadě.

Svůj mandát obhajoval i nezávislý senátor Pavel Fischer, na Praze 12 vyhrál s 53,6 procenta hlasů.

Mezi vítězi prvního kola jsou i dva senátorští nováčci a oba z hnutí ANO. Na Sokolovsku Jana Mračková Vildumetzová se ziskem 50,7 procenta a v Ostravě Martin Bednář (51,8 procenta).

Jakub Grim, Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme