„Virus SARS-CoV-2 pořád infikuje lidi, pomalu si mutuje. Není to tak, že by zmizel,“ zdůrazňuje Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie.
Jihočeští vědci objevili v přehradě Římov už několik desítek virů. Budvirus je ale výjimečný. Ničí řasy a tím zvyšuje kvalitu vody v Římovské přehradě.
Vědci z Masarykovy univerzity byli první, kdo tento proces nafotili. „Použili jsme k tomu kryo-elektronovou mikroskopii, pro kterou je ale potřeba vzorky zmrazit tekutým dusíkem,“ popisuje vědkyně.
Zdravotníci už prověřují další pacienty po transplantaci. Úřad ministra zdravotnictví v Riu uvedl, že pozastavil činnost laboratoře, která byla zodpovědná za provádění testů.
Nemoc mpox není respirační onemocnění a šíření je mnohem menší než u covidu-19, vysvětluje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál genetik Jan Pačes.
„Nemoc se může začít šířit po letištích. Člověk s lézemi se snadno dostane za hranice, když u nich nebude dostatečná kontrola,“ uvedl představitel ministerstva zdravotnictví v konžské provincii.
Vysoce nakažlivá ptačí chřipka H5N1 byla letos detekována u amerických krav. Od dobytka se tímto virem už nakazili dva lidé. Jak moc se virus dokáže savcům přizpůsobit?
V chovu lososů se objevují viry, které se množí ve svalovině a způsobují šednutí tkání. Jsou to tři různé viry. Norové a Skotové zkoušejí všechny možné strategie, aby potlačili jejich množení.
Technologie, která upravuje povrch tak, aby byl pro mikroby nepříznivý, není nová. Dosud se využívala proti bakteriím, teprve teď se vědcům podařilo najít materiál, který funguje i proti virům.
„Léčba je vynikající a úspěšná. Lidé žijící s HIV mají běžný život, můžou se dožít třeba sto let, jako třeba lisabonský pacient, který zemřel v roce 2019,“ říká Jiří Pavlát.
Imunita společnosti proti covidu je v současnosti mnohem vyšší než na začátku pandemie. „Nový virus přijde. Ano, je to jenom otázka času. Prostě přijde,“ říká lékař a biochemik Jan Trnka.
Když je člověk nemocný, neměl by chodit mezi lidi. Pokud zůstanu doma a nepotřebuji neschopenku, tak nemusím svého lékaře informovat. Jestliže se můj stav zhorší, kontaktuju doktora, radí lékař.
Simulace ukázala, že zmutovaný virus ptačí chřipky, který by se přenášel z člověka na člověka, by dokázal ve Spojeném království zabít až 15 00 lidí za jeden den.
Nejmodernější virová laboratoř vznikla v areálu ve Vesci, kde vědci budou pracovat například s koronavirem SARS-CoV-2. V laboratoři jsou přísná bezpečnostní opatření.
U dalších 16 lidí je podezření kvůli příznakům, jako je horečka, únava, zvracení s příměsí krve nebo krvavý průjem. Virus pochází ze stejné čeledi jako virus způsobující onemocnění ebola.
Masivním úhynem se zabýval mezinárodní vědecký tým, který u všech zkoumaných lachtanů objevil přítomnost ptačí chřipky. Zjištění z Peru jsou podle vědců znepokojující.
„Nevím, zda se v té aktuální nákazové situaci v Evropě tolik drůbeže vůbec na chov vůbec sežene, v jakém stáří a kdy začne snášet,“ říká předsedkyně drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.
Přední německý virolog Christian Drosten řekl deníku Tagesspiegel, že šíření koronaviru je během letošní zimy endemické. „To znamená, že po zimě bude mít populace širokou a odolnou imunitu,“ uvedl.
„Zvlášť rizikovou skupinou jsou předčasně narozené děti, nebo děti s chronickými respiračními potížemi, kde průběh může být výrazně těžší,“ říká primář dětského oddělení v Kolíně, René Hrdlička.
Studie jednak zmapovaly výskyt desítek prvních nakažených lidí z ledna 2020 pomocí statistické prostorové analýzy. Genetická analýza odhalila, že na počátku se rozšířily dvě lehce odlišné linie viru.
Ministr zdravotnictví uvedl, že rozhodně nebude zavádět nějaká drakonická opatření, a vyloučil, že by se na podzim na některá místa vyžadoval negativní test nebo restrikce pro neočkované.
V USA byla obrna díky očkování vymýcena, ale může být přítomná v místech s nízkou proočkovaností. V New Yorku dostalo tři dávky vakcíny proti obrně 86 procent dětí od šesti měsíců do pěti let.
„Zdá se, že dopad na zdraví lidí není tak dramatický. My před tím varujeme, ale jsme označováni za sýčky. Ale virus se zásadním způsobem nezměnil,“ zdůrazňuje ředitel Biologického centra Akademie věd.