V Rovníkové Guineji propukla epidemie krvácivé nemoci marburg, zemřelo na ni nejméně devět lidí

V Rovníkové Guineji se objevila první epidemie virového onemocnění marburg, která byla v zemi zaznamenána. V pátek to na svých stránkách uvedl Státní zdravotní ústav. Nemoc sužuje provincii Kie Ntem na západě africké země, podle místních orgánů na ni zemřelo k 13. únoru 9 lidí, u dalších 16 je podezření na nákazu. Smrtnost onemocnění je až 88 %, virus marburgu patří do stejné čeledi jako virus, který způsobuje onemocnění ebola.

Kie Ntem (Rovníková Guinea) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dezinfekce během epidemie eboly

Na zastavení šíření se podílí úřady v zemi a Světová zdravotnická organizace (ilustrační foto) | Foto: Reuters Staff | Zdroj: Reuters

Diagnózu onemocnění marburg potvrdily předběžné testy, které země provedla po úmrtí nejméně devíti lidí v provincii. Zdravotní orgány Rovníkové Guineje zaslaly 7. února s podporou Světové zdravotnické organizace vzorky do laboratoře v Senegalu, aby určila příčiny onemocnění. Z osmi testovaných vzorků vzešel jeden pozitivní.

3:34

Malárie nebo horečka dengue. V Česku stoupá počet lidí, kteří se v zahraničí nakazí tropickými nemocemi

Číst článek

O týden později bylo v provincii hlášeno již devět úmrtí v důsledku onemocnění marburg. „U dalších 16 lidí je podezření kvůli příznakům, jako je horečka, únava, zvracení s příměsí krve nebo krvavý průjem,“ uvádí Státní zdravotnický ústav.

Země nyní spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací na epidemiologickém šetření. V zasažených zemích byly rozmístěny vyšetřovací týmy a probíhá trasování kontaktů.

„Marburg je vysoce nakažlivé onemocnění. Díky rychlé a rozhodné akci úřadů Rovníkové Guineje při potvrzení nemoci se mohla reakce včas rozběhnout tak, abychom co nejdříve zastavili šíření viru a tím zachránili životy,“ uvedl regionální ředitel Světové zdravotnické organizace pro Afriku Matshidiso Moeti.

Příznaky nemoci

Válka na Ukrajině není pro Afriku ‚nic zásadního‘. Tamější diamanty ji Rusku pomáhají financovat

Číst článek

Virové onemocnění marburg patří do stejné čeledi jako virus způsobující onemocnění ebola, jeho inkubační doba obvykle trvá od 5 od 10 dnů. Státní zdravotnický ústav udává jeho smrtnost až na 88 %. Onemocnění začíná příznaky podobnými chřipce, u většiny pacientů dochází k rychlému oslabení organismu. Zhruba po týdnu se objevuje vyrážka a krvácení do trávicího traktu.

Onemocnění provází vysoká krvácivost, ztráta bílých krvinek a krevních destiček. Pacienti se mohou zotavit pomocí podpůrné léčby, jako například léčby symptomů, nebo umírají na dehydrataci, vnitřní krvácení a selhání orgánů, uvádí ústav. Vakcíny ani antivirotika k prevenci a léčbě nemoci neexistují.

Všechny doposud zaznamenané epidemie byly zachyceny v Africe, ohniska jsou spojena se vstupem lidí do dolů a jeskyní zamořených netopýry. V Evropě byl hlášen smrtelný případ onemocnění marburg v červenci 2008 u turistky z Nizozemska, která se nejspíš nakazila v jeskyni v Ugandě.

har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme