K epidemii mají nynější čísla zatím daleko, práh pro vyhlášení epidemie akutních respiračních infekcí se pohybuje kolem 1600 až 1700 případů na 100 000 obyvatel.
„Úplná blbost,“ vyvrací lež vedoucí doktorka infekční kliniky na Bulovce Markéta Geleneky. Dezinformace, kterou má podle zjištění CEDMO za věrohodnou 53 procent Čechů, vyvrací Ověřovna!.
Epidemiologové rozhodně nedoporučují pít vodu ze zaplavené studny. Zatopenou studnu je potřeba nejdřív vyčistit, vydezinfikovat a vzorek vody pak nechat zkontrolovat v laboratoři.
Nebezpečné jsou zejména skoky do neznámé vody. „Každoročně se opakují závažné úrazy hlavy či páteře kvůli nárazu na překážku pod vodou,“ sdělila Čechová.
Podle odborníků se nyní nemoc mezi lidmi šíří výrazně méně než v předešlých týdnech, současné počty souvisejí s delší inkubační dobou, nemocní se mohli nakazit až před třemi týdny.
U většiny nemocných není potřeba hospitalizace, v nemocnici skončilo asi 2,2 procenta nakažených. Souvisí to i s věkovou strukturou infikovaných, medián je 20 let.
Za uplynulý týden přibylo 1100 případů černého kašle. Jde letos o druhý nejvyšší týdenní nárůst. Od začátku roku je evidováno celkem 6397 nakažených. Informace přináší Státní zdravotní ústav.
Nových případů přibylo za týden 1044, proti předcházejícímu týdnu méně. „Na poklesu počtu infikovaných se pravděpodobně podílely dva dny volna, kdy nebylo školní vyučování,“ uvedla mluvčí SZÚ.
Od začátku roku eviduje Státní zdravotní ústav už 4253 nakažených černým kašlem. Čtvrtina z nich, 1151 nakažených, přibyla za poslední týden. Nákaza si vyžádala už druhou oběť, zemřela seniorka.
SZÚ už na začátku letošního roku informoval, že očekává epidemii černého kašle. Do minulého týdne zaznamenal 1666 případů, víc bylo naposledy na začátku 60. let krátce po zahájení očkování.
Vakcína proti černému kašli účinkuje tři až pět let, poté svoji účinnost snižuje. Epidemioložka Kateřina Fabiánová doporučuje přeočkování, v případě novorozenců nákaze předcházet očkováním matky.
Od začátku letošního roku lékaři zachytili téměř 700 případů, v minulém týdnu jich bylo 188. Nejvíce ohroženými skupinami jsou neočkované děti a senioři.
Mezi případy zaznamenanými NRL v loňském roce bylo 121 občanů České republiky a 132 cizinců s trvalým pobytem v tuzemsku. Nejčastěji šlo o Ukrajince, kteří nemají statut uprchlíka, bylo jich 63.
Třetí posilující dávku očkování proti covidu má podle dat jen asi 240 000 lidí, čtvrtou 17 000. „Zabráníte tím velmi vážnému průběhu, ale nezabráníte nakažení,“ doplnil Válek.
„Můžeme říct, že v ČR je patnáctiprocentní nárůst. Ale hlavně chci říct: nemáme tady žádnou invazi. Není důvod k panice,“ říká Terezie Arnoldová ze Státního zdravotního ústavu.
„Téměř tři čtvrtiny obyvatel Česka trpí nadváhou nebo obezitou, kondicí, která je z velké části spojena s nevhodným stravováním. Míra obezity v Česku roste a přesahuje už 19 procent,“ říká doktorka.
„Koncentrace nikotinu, který dostaneme do těla kouřením elektronických cigaret, se pro uživatele hodně špatně odhaduje. Může přijmout tak daleko více nikotinu,“ říká adiktolog.
Hlavně na jihu Moravy by v příštích dnech neměli lidé vyrážet ven bez repelentů. Kvůli předpovídanému deštivému počasí totiž aktivita komárů ještě poroste.
Boreliózou od klíštěte se podle údajů Státního zdravotního ústavu zatím letos nakazilo zhruba o polovinu víc lidí než loni. Do konce loňského dubna lékaři zaznamenali 279 nemocných, letos už 416.
Cílem je studie o tom, jak tělo reaguje, jaké jsou varianty individuálních reakcí na výživu. Výzkumný projekt míří k personalizované výživě, vhodné pro konkrétního člověka, „ušité na míru“.
U dalších 16 lidí je podezření kvůli příznakům, jako je horečka, únava, zvracení s příměsí krve nebo krvavý průjem. Virus pochází ze stejné čeledi jako virus způsobující onemocnění ebola.
Před odletem do tropů by cestovatelé měli navštívit centrum cestovní medicíny. Pokud mají po návratu horečku, s návštěvou lékaře by neměli otálet. Tropická malárie patří k nejzávažnějším onemocněním.