Končí izolace po pozitivním testu na covid. ‚Stále bychom nemocní neměli chodit mezi lidi,‘ říká lékař

Od čtvrtka nebude povinná sedmidenní izolace po pozitivním testu na covid-19. Před třemi lety ministerstvo zdravotnictví zavedlo vyhlášku, která tuto povinnost nařizovala, ta ale končí. Izolaci budou moct lékaři nařídit jen ze závazných důvodů. „Pokud zůstanu doma a nepotřebuji neschopenku, tak nemusím svého lékaře informovat,“ řekl Radiožurnálu Cyril Mucha ze Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní tyčinkový test na Covid.

Všichni, kdo se potkali s nakaženým, byli pravděpodobně nakaženi, protože neměli protilátky. To se za tři roky změnilo (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kdybychom si měli dát praktický příklad: nebude mi dobře, udělám si domácí test, který ukáže, že jsem covid pozitivní. Co mám dělat? Jaké mám nové povinnosti?
Povinnosti mám stejné, jako jsem měl doteď. Jedná se o infekční onemocnění, kterým mohu nakazit své okolí a můžu i sám sobě způsobit komplikace.

Přehrát

00:00 / 00:00

S covidem postupujte jako s běžnou virózou, radí lékař. Pokud se objeví běžná mutace, epidemie nehrozí, říká lékař Mucha

První, co bych měl udělat, je zalehnout do postele a izolovat se od ostatních bez ohledu na vyhlášky a nařízení.

Pokud je člověk nemocný, tak by neměl chodit mezi lidi. Měl bych se podívat do své občanky a do svého chorobopisu, jestli trpím závažnými nemocemi. Zjistit, jestli nejsem zvýšeně ohrožený nebo neberu léky, které snižují imunitu, a dle toho rozhodnout. 

Pokud zůstanu doma a nepotřebuji neschopenku, tak nutně nemusím svého lékaře informovat a stačí, když doma pár dní stonám. Záleží na tom, jak se choroba vyvíjí. Zda dostanu vysoké horečky, větší kašel nebo se mi hůře dýchá, tak v tom okamžiku musím svého lékaře informovat a po dohodě s ním se k němu dostavit.

Jestliže nic takového neproběhne, tak vyležím virózu jako každou jinou, protože covid-19 neboli infekce virem SARS-CoV-2 je viróza, kterou tady tisíce let lidstvo zná. Velký nárůst byl kvůli tomu, že to byl nový virus, se kterým se do té doby populace nesetkala.

„Stejně jako u jiných onemocněních bych se přimlouval za to, aby nechodili na akce, kde bude v uzavřeném prostoru mnoho lidí, protože je větší pravděpodobnost, že oni se ode mě nakazí, když žijeme ve společné domácnosti, a tudíž mohou nakazit ostatní.“

Cyril Mucha

Všichni, kdo se potkali s nakaženým, byli pravděpodobně nakaženi, protože neměli protilátky. To se za tři roky změnilo, protože většina lidí covid prodělala nebo je očkována.

To znamená, že nehrozí takové masivní šíření. Většina lidí v populaci už protilátky má, takže se dá očekávat, že průběh bude lehčí.

Univerzální pravidlo?

Jak probíhá izolace v souvislosti se členy rodiny nebo domácnosti? Mají oni povinnosti, když já jsem covid pozitivní?
Jelikož se jedná o virózu, tak mají povinnosti, jako když dostanu chřipku nebo jinou běžnou virózu. Měli by si hlídat, aby se mnou nebyli zbytečně v kontaktu.

Když se jim začne dělat hůř, dostanou teplotu, začnou je bolet svaly a klouby, tak se dá očekávat, že se nakazili a neměli by to šířit. Ale neplatí to, že by nesměli do běžné populace.

Stejně jako u jiných onemocněních bych se přimlouval za to, aby nechodili na akce, kde bude v uzavřeném prostoru mnoho lidí, protože je větší pravděpodobnost, že oni se ode mě nakazí, když žijeme ve společné domácnosti, a tudíž mohou nakazit ostatní.

Ale není to takto striktní, jako to bylo. Vzpomeňme si, že dřív izolace byla jednadvacet dnů, poté se postupně zkracovala a do teď to bylo sedm dnů.

Šéf Světové zdravotnické organizace věří, že letos budeme moci pandemii covid-19 oficiálně ukončit

Číst článek

Já bych v tuto chvíli apeloval víc na druhé nařízení, kde bylo řečeno, že sedm dnů povinně a člověk musel být dva dny v pořádku, aby izolace mohla skončit.

Jestliže někdo po třech dnech byl zdráv, tak musel stejně sedm dnů být v izolace. Pokud někdo měl ještě devátý den příznaky, tak musel být jedenáct dnů.

To je krásné pravidlo. To znamená, že jestli mi začne nějaká viróza a buď se otestuji a vím, že to je covid, nebo je to jiná viróza, tak stonám a když jsem dva dny v pořádku, tak jdu normálně do populace. To je pravidlo, které lze aplikovat i na jiné onemocnění.

Nehrozí další mutace, která by mohla být ještě nebezpečnější než to, čím jsme promořeni?
Nikdo z nás toto neví, a pokud někdo tvrdí, že ano, tak lže. Je to nový virus, který může mutovat, ale v tuto chvíli přece jenom v populaci obecně proti koronaviru je protilátek hodně.

Kdyby se objevila běžná mutace, tak nehrozí epidemie ani pandemie. Pokud by se objevila výrazně nová mutace, tak podobně jako u chřipky, kterou známe, pokud se objeví takzvaná shiftová varianta, tak hrozí, že může být pandemie. Vzpomeňme na španělskou chřipku v roce 1918.

Petr Král, zar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme