Kongo hlásí novou mutaci viru mpox. Je nakažlivější, šíří se už blízkým tělesným kontaktem

Nová varianta nemoci mpox, která se rychle šíří u východní hranice afrického Konga, je podle zdravotních expertů zatím nejnebezpečnějším kmenem choroby dříve známé jako opičí neštovice. Ve středu o tom informovala stanice BBC. Virus způsobuje léze po celém těle a v některých případech může být smrtelný.

Brazzaville Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruka a trup pacienta s mpox během epidemie, která se vyskytla v Demokratické republice Kongo v letech 1996 až 1997. Charakteristiká je vyrážka tvořená puchýři původně naplněnými tekutinou (archivní foto)

Ruka a trup pacienta s mpox během epidemie, která se vyskytla v Demokratické republice Kongo v letech 1996 až 1997. Charakteristiká je vyrážka tvořená puchýři původně naplněnými tekutinou (archivní foto) | Foto: CDC/Sciencephoto | Zdroj: Profimedia

Nákaza se v Kongu šíří především sexuálním přenosem, u nové varianty ale k nákaze podle expertů stačí pouze blízký tělesný kontakt s infikovanou osobou. Lékaři se obávají, že nová varianta by se mohla rozšířit i za hranice země. Světovou epidemii mpox v roce 2022 se podařilo dostat pod kontrolu očkováním nejzranitelnějších skupin, píše BBC.

V Konžské demokratické republice je nicméně špatný přístup k vakcínám i léčbě. „Nemoc se může začít šířit po letištích. Člověk s lézemi se snadno dostane za hranice, když u nich nebude dostatečná kontrola. Velmi se obávám, že tento virus způsobí další škody,“ uvedl představitel ministerstva zdravotnictví v konžské provincii Jižní Kivu, kde byl nový kmen identifikován. Novou variantu laboratoře zatím odhalily v několika městech sousedících u hranic se Rwandou.

Černý kašel, svrab, žloutenka. Meziročně přibylo případů infekcí, vrátily se spalničky nebo mpox

Číst článek

Mutace viru činí nemoc nakažlivější. V důlním městě Kamituga se patrně rozšířila mezi sexuálními pracovníky loni v září, nyní se počet infikovaných výrazně zvyšuje. V souvislosti s mutací mpox se lékaři v oblasti starají i o děti ve školním věku. Byly zaznamenány i případy novorozenců, na něž se vir přenesl z matky během těhotenství. Některé ženy kvůli viru potratily.

„Určitě jde o dosud nejnebezpečnější kmen mpox. Nevíme, kolik se zde pohybuje lidí s mírnějším průběhem nemoci,“ uvedla profesorka globálního výzkumu zdraví na Oxfordské univerzitě Trudie Langová.

Světová zdravotnická organizace šíření viru v Kongu již dříve nazvala „znepokojujícím“. Pravděpodobnost, že se mutace rozšíří dál, je podle ní „stále vysoce pravděpodobná“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme