Prodej konfliktních minerálů podle lidskoprávních organizací a expertů OSN v praxi prodlužuje konflikt a pomáhá financovat masakry civilistů nebo hromadná znásilnění.
Nemoc mpox není respirační onemocnění a šíření je mnohem menší než u covidu-19, vysvětluje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál genetik Jan Pačes.
„Chtěla jsem, aby si lidé uvědomili, že jde o globální problém, nejsou to individuální případy,“ popsala pro iROZHLAS.cz reportérka Christina Lambová, která napsala knihu Naše těla, jejich bojiště.
„Nemoc se může začít šířit po letištích. Člověk s lézemi se snadno dostane za hranice, když u nich nebude dostatečná kontrola,“ uvedl představitel ministerstva zdravotnictví v konžské provincii.
Právníci napsali dceřiným firmám Applu ve Francii a požádali o odpověď do tří týdnů. I po čtyřech týdnech však „technologický gigant mlčí a na otázky neodpověděl a ani nepotvrdil jejich přijetí“.
V šestém ročníku soutěže o Cenu Hanzelky a Zikmunda Cestopis roku vybrala porota z 39 titulů pět nominovaných. Byl mezi nimi i geografický román Jiřího Černického Kongo severu.
Některé milice bojují proti národní armádě, jiné naopak s ní. Část ozbrojených skupin má jasné ideologické vyhranění, jiné jsou motivovány pouze zisky a přístupem do dolů s nerostnými surovinami.
Útok se odehrál ve střední škole ve městě Mpondwe, zhruba dva kilometry od hranice s Kongem. Ozbrojenci napojení na takzvaný Islámský stát zde zapálili internát.
Nejhůře zasažené oblasti konžského hlavního města ve čtvrtek navštívil společný tým OCHA a konžské vlády. Při vyhodnocení škod odhadl, že záplavy zasáhly zhruba 38 000 lidí.
Rwandská vláda investuje deset procent zisku z pozorování goril do místní komunity, kde díky tomu vzniklo 700 projektů. A zdá se, že tato politika byla možná příliš úspěšná.
Pro Lumumbovy děti je plánované předání zubu příležitostí, aby konečně pochovaly svého otce, který byl jednou z velkých postav afrického hnutí za nezávislost.
„Ničíme mezinárodní síť pašeráků, z nichž většina je z Konga. Dopátrali jsme už dvaceti tun, ale ještě to neskončilo,“ řekl ředitel konžského institutu ochrany přírody.
Vyšetřovatelé nyní dospěli k závěru, že obvinění jsou důvěryhodná a že 21 pachatelů patřilo k misi WHO. Jde jak o Konžany, tak o cizince jiných národností.
S armádní eskortou jelo na silnici asi 100 automobilů, na něž ozbrojenci začali střílet, oznámili svědci události. „Některá auta byla zasažena a shořela,“ řekl jeden ze svědků.
Útočníci chtěli nejspíš unést představitele OSN, informovaly agentury Reuters a AFP s odvoláním na mluvčího národního parku Virunga v Kongu a diplomatické zdroje.
„Lidé šli na pole, aby se připravili na Silvestra, ADF je vyzvedávaly jednoho po druhém. Bilance je nejméně třicet mrtvých,“ řekl Bravo Mohindo Vukulu, předseda sítě organizací občanské společnosti.
Čeští vědci nedávno zmapovali nepříliš prozkoumané oblasti deštného pralesa v africkém Kongu. Při expedici tam v březnu rozmístili 40 fotopastí, které do května pořídily přes 16 tisíc fotografií.
Máme radši dějiny jednoduché a černobílé. Lépe se nám tak chápou. Pokud je ale vztyčování pomníků historickým aktem, pak je stejně důležité i jejich strhávání.
V loňském roce se na světě vykácelo nebo vypálilo 11,9 milionu hektarů deštných lesů. Podle organizace Global Forest Watch byl rok 2019 co do odlesňování podle ní třetí nejhorší od roku 2000.